24.4.2024 | Svátek má Jiří


EVROPA: Bezzubé sankce přinesly válku

26.2.2022

Tisícům ruských politiků a úředníků odepřel Biden vstup do USA. Paní Jourová byla zklamaná, měl být zákazem postižen i Putin sám. Západ omezil ruským bankám operace na finančních trzích. Všichni jsme hlasitě odsoudili Ruskou agresi.

Rusům to bylo jedno. Rusům, nikoliv jen Putinovi. Rusové za svým vůdcem pevně stojí a přejí si návrat k mocnému a váženému Rusku, jakým bylo vždycky. Zatím si z nich kdekdo utahoval, třeba Češi si troufli vyhodit 140 ruských diplomatů. To se Rusku v dějinách ještě nestalo… Na Ukrajině dokonce vyhnali proruského diktátora Janukovyče.

Evropa je morálně narušená, Rusko to ví a moc si z jejích hrozeb nedělá. Mává obuškem plynu a Evropa se krčí. A pěstuje Green Deal.

Již 25.12.2021 jsem zde napsal, že Green Deal je mazaná ruská sabotáž. Jak jinak? Nedávno se zjistilo, že několik německých a rakouských politiků sedí v orgánech ruských plynařských společností. O Gerhard Schroederovi je jeho spjatost s Gazpromem dávno známá. Těžko by se mohla jinak zvrhlá idea gazifikace německé energetiky tak prosadit! Plyn je daleko dražší než uhlí, proti atomu generuje ohromný objem nenáviděného CO2 a zbavuje zemi energetické samostatnosti. Ve prospěch Ruska, nikoho jiného.

Evropa musí najít dlouhodobou robustní strategii proti odhodlanému agresorovi na východě. Ta musí mít dva základy: podporu Ukrajiny hospodářsky i vojensky a odpojení od ruského plynu. Hospodářská podpora by měla představovat především zrušení celních bariér. Dobrou formou vojenské podpory bude převzetí vojenského rozpočtu Ukrajiny na bedra Evropy. Vedle toho samozřejmě musí Evropa zdvojnásobit vlastní zbrojení. Odpojit se od ruského plynu znamená návrat k uhelné energetice a výstavbu atomových elektráren. Bude to pro zdegenerovanou, zejména německou politickou garnituru obtížný oříšek, ale jiná cesta jak se dostat z ruského objetí nevede. Ruští agenti budou Evropě předhazovat, že bez Ruska plyn hrozně zdraží, ovšem budeme-li vyrábět elektřinu z uhlí a jádra, bude nám to jedno. Hmotná realizace takové energetické revoluce bude ovšem pár let trvat, ale jako strategická iniciativa by samotné rozhodnutí bylo nesmírně cenné.

Česko snad konečně řekne, kdo postaví atomové elektrárny. Mělo by dále odvolat závazek ukončit uhelnou energetiku a spolu s přirozeným spojencem Polskem zahájit intenzívní kampaň zesměšňující pavědecké poučky o škodlivosti CO2.