23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


EVROPA: Bezpečnostní rizika podle Jourové

8.8.2018

Podle iDnes.cz vystoupila česká eurokomisařka proti prodeji pasů členských států EU bohatým cizincům výměnou za jejich investice. Podle Jourové jde o trojské koně.

Česká eurokomisařka Věra Jourová vidí prodej pasů bohatým cizincům jako vážný bezpečnostní problém. Jourová v rozhovoru pro německý list Die Welt řekla, že rostoucí počet členských států EU v minulých letech udělil občanství lidem z třetích zemí. Evropskou komisi podle ní tento vývoj velmi znepokojuje. Na podzim chce proto Brusel zveřejnit nové předpisy, jak v těchto věcech postupovat. „Udělení občanství představuje vážné bezpečnostní riziko, protože dává příjemcům všechna práva občanů EU a umožňuje jim volně cestovat po celé Unii. Nechceme trojské koně v EU,“ uvedla.

Podle téhož zdroje jsou hlavními prodejci pasů tyto státy: Maďarsko, Bulharsko, Kypr, Malta, Řecko, Portugalsko, Litva a Lotyšsko. Tyto státy poskytly svá občanství řadě bohatých Rusů, Číňanů, Afričanů a Turků. Jourová ve svém stanovisku tvrdí, že se „EU se nesmí stát bezpečným přístavem pro zločince, korupci a špinavé peníze“.

S tím nelze než naprosto souhlasit. Přesto mám vážné pochybnosti o věrohodnosti jejích obav. To, že bohatí cizinci mají zájem za úplatu získat státní občanství té které země EU, je v současnosti podrobeno právu každé jednotlivé členské země. Chápu, když se státy chovají tak, že výměnou za investice v daném státě „odmění“ investora udělením občanství. Ne každý bohatý cizinec musel přijít k penězům nezákonnou cestou a ne každý hodlá na území EU prát „špinavé peníze“.

V případech „nových pravidel“ se obvykle v EU postupuje tak, že se přesune více pravomocí do centra, tj. do Bruselu. Podle Jourové připravuje Evropská komise právě v oblasti prodeje státního občanství bohatým cizincům „nová pravidla“.

Nicméně vedle prodeje tak zvaných „zlatých pasů“ občanům Ruska a Číny, které Jourová speciálně zmiňuje jako bezpečnostní riziko, existuje i další, řekl bych o řád větší problém EU. Tím je stále nezvládnutá ilegální migrace do EU. Nevím o tom, že by naše eurokomisařka speciálně na tento problém upozornila jako na „vážné bezpečnostní riziko“. EU už přitom má za sebou několik teroristických činů s následky smrti, útoků, které prokazatelně spáchali noví imigranti po roce 2015. O tom, že se teroristických činů zúčastnili i „starší“ imigranti či dokonce děti imigrantů, které už v Evropě vyrostly, se také velmi dobře ví.

Faktem tedy je, že co se bezpečnostní situace týče, zatím zdaleka největším problémem je ilegální migrace. Tato migrace navíc zatěžuje a bude i do budoucna zatěžovat ekonomiku zemí, kde ilegální migranti pobývají. Samozřejmě, ozvou se hlasy, které budou tvrdit, že se nemohou „zlaté pasy“ prodávat bohatým cizincům, protože je to nespravedlnost. Jak k tomu přijdou ti, co na žádné investice nemají peníze a na „zlatý pas“ nedosáhnou. Bohužel, to je jednak realita našeho světa, že někdo peníze má a většina nemá, a EU se dle mého názoru nemůže chovat k imigrantům „demokraticky“ v tom smyslu, že všem občanství udělí. Vždycky to bude muset být na základě nějakého procesu, který v daném státě upravuje získání občanství pro cizí státní příslušníky.

Zatím se zdá, že si s problémem ilegální migrace neví „Brusel“ rady a pohybuje se v kruhu svých představ o právech pro všechny imigranty. Tvrdit, že ti bohatí jsou bezpečnostní hrozbou, zatímco o mnohonásobně větším počtu ilegálních migrantů se ani nezmínit, je poněkud pokrytecké. Ale zdá se mi, že právě tento přístup stále v Evropské komisi vítězí.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz