Diskuse
EVROPA: Banky na Kypru
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
J. Kanioková
KYPR A ZÁCHRANA ŘECKA – PRAVDIVÝ PŘÍBĚH
Propagandisté klamou veřejnost ohledně kyperské krize. Oficiální, evropskými úřady šířená legenda, tvrdí: Kypřané, černí pasažéři na evropské lodi, zavedli daňový ráj a nalákali kapitál, se kterým si jejich ekonomika neporadila. Následovala finanční krize a černý pasažér Kypr nyní chce nastoupit do záchranného člunu. I s kufry peněz, které patří ruským oligarchům.............. Christopher Pissarides, ekonom kyperského původu a nositel Nobelovy pamětní ceny za ekonomii, vysvětluje kořen krize: „Protože dvě z mnoha kyperských bank udělaly před několika lety špatné investiční rozhodnutí tím, že se rozhodly pomoci Řecku v krizi. Nyní si na ně zasedla troika.“
Je to skutečně tak. Primárním kořenem kyperské krize byla solidarita.
„Kyperské banky byly docela v pořádku až do roku 2010. Byly poměrně konzervativní, nikdy nepůjčovaly nad úroveň vkladů a nikdy neinvestovaly do toxických aktiv. Pak půjčily peníze řecké vládě, což se ukázalo být chybou,“ uvedla v červnu 2012 Fiona Mullen, analytička společnosti Sapienta Economics. Již v červnu 2012 však bylo zřejmé, že přední kyperské banky jsou v neřešitelných problémech. Stalo se tak po částečném bankrotu Řecka, který troika uskutečnila v březnu 2012. - http://www.novaustava.cz/clanky/kypr-a-zachrana-re...
J. Kanioková
Európa sa bojí odvety Ruska
Cyperská ekonomika potrebuje na záchranu 17,5 miliardy eur. Suma 10 miliárd eur má putovať ako pomoc zo zahraničia, zvyšok si musí Cyprus zabezpečiť sám. Riešenie, ktoré sa dnes večer na rokovaní dohodne, bude podľa podpredsedu Európskej komisie Maroša Šefčoviča znamenať zdanenie vkladov v bankách.
Zároveň však tvrdí, že toto je špecifická situácia, ktorá sa týka jedine Cypru a ľudia v iných krajinách sa o svoje vklady v bankách obávať nemusia.(jojo, to říkal i Zápotocký) "Táto situácia bola špecifická a určite sa nebude opakovať v žiadnych iných krajinách eurozóny," zdôraznil Šefčovič. Cyprus sa podľa jeho slov dostal do situácie, kedy je bankový sektor krajiny osemkrát väčší ako jej ekonomika.
Európska komisia bude podľa jej podpredsedu do poslednej minúty rokovať o zachránení situácie a teda aj o zotrvaní Cypru v eurozóne. Šefčovič však pripustil, že zaznievajú aj hlasy, ktoré hovoria o vystúpení tejto krajiny z eurozóny.
14:34 Dáni nechcú Cyprus v eurozóne
"Samozrejme Rusko bude hľadať cesty, ako potrestať EÚ. V Rusku je napríklad mnoho nemeckých firiem. Môže dôjsť k zmrazeniu ich aktív alebo k ich určitému zdaneniu," vypočítal pre britský denník The Guardian Nekrasov.
P. Schuster
Re: Európa sa bojí odvety Ruska
Ono je to trochu složitější. V relaci ČT Hyde parku byl bankéř, který to jasně pojmenoval. Ekonomika států jako Kypr, Island a Irsko (myslím tím HDP) je v porovnání s bankovním kapitálem cca 8x menší. My to máme v ČR v ůpoměru k bankám kolem 1,5x, průměr EU je kolem třech. Banky na Kypru měly cca 60% svého kapitálu v řeckých dluhopisech, které EU nechala odepsat z cca 50%. A tím v podstatě poslali kyperské banky(v nedávné minulosti i irské banky) do krachu. Je to kolotoč, zatím naštěstí jenom v eurozóně.
P. Vandas
Nedělní zamyšlení.
Mat. 6,34. Protož nepečujte o zítřejší den, nebo zítřejší den pečovati bude o své věci. Dostiť má den na svém trápení. Mat. 7, 1 Nesuďtež, abyste nebyli souzeni. Nebo kterýmž soudem soudíte, týmž budete souzeni a kterou měrou měříte, bude vám zase odměřeno.
Tož pár slov k zamyšlení k Nedělnímu poledni.
P. Smetana
Nějak vám uniklo, pane autore,
že EU nikdy neřekla Kypřanům zdaňte vklady. Řekla půjčíme vám, ale nějakou třetinu potřebných financí si musíte obstarat sami. Můžete to udělat tak nebo tak, konečné rozhodnutí je ale na vás. Co je na tom špatného? Z vašich článků je ale cítit ono "Kdo chce psa bít vždycky si hůl najde".
J. Kulheim
Re: Nějak vám uniklo, pane autore,
"Eto vaše delo" . Řekl Brežněv v roce 1968. Potom sedl na tank a spěchal do Prahy.
J. Barto
Je až dojemné
jak zde mnohý český střadatel projevuje starost o střadatele na Kypru.
Ćeské banky ho okrádají dnes a denně.Úroky v podstatě žádné, nepokrývají ani inflaci.Každý pohyb na účtě placen.
Běžte si do banky vyměnit či nakoupit eura. Při výměně je stanoven krajně nevýhodný kurs, pak ještě výměnu zpoplatní 2%.
Všimnul jsem si, že téměř již vyhynulé plémě vexláku znovu zázračně ožívá a otravuje před směnárnama.
Tak si poplačte nad nebohým střádalem na Kypru, kterému, do 2.5 milionů (přepočteno na naši měnu) nezdaní patrně nic.
J. Kulheim
Re: Je až dojemné
Kyprští soudruzi jsou ohleduplní. Mohli to udělat tak, jak komunisté v roce 1953. Sebrat všechno všem. Soudruzi vládnoucí politici si svoje miliony převedli do zahraničních bank.
Socialismus je ďábelský systém.
J. Randa
Úmyslně nebo neúmyslně
je nám zamlčováno, že tato krize se týká pouze Kyperské republiky , kerá představuje cca 60% rozlohy ostrova Kypr. Vládne zde komunistická strana AKEL, většina obyvatel jsou Řekové a ekonomické potíže začaly od vstupu této minirepubliky do EU. Takže krize se netýká zbylé části ostrova - Severokyperské turecké republiky, která není členem EU ....
M. Prokop
Re: Úmyslně nebo neúmyslně
Dle těch tureckých severokypřanů už to doléhá i na ně.
Ona ta ekonomika není zase až tak úplně oddělená.
R. Brzák
ad: P. Běhounek Datum: 23.03.2013 09:47 ano ve většině případů máte pravdu, ale koukněte jak fungují dotace ve Skandinávii, nebo Německu, tam to funguje a fungovalo, proč tam jo a jinde ne, ...na to raději nebudu odpovídat
Přiznám se, že nejsem znalec dotačních poměrů ve Skandinávii. Avšak obecně je komunita více provázaná, čím větší je její ohrožení - například vnějšími krutými klimatickými podmínkami. Velká komunita jako město a nebo celý stát představuje pro mezilidskou komunikaci a vztahy komplikaci - nabízí příliš mnoho únikových situací pro člověka, který je ve své podstatě sobecký a když nemusí, k lepšímu se nemění. Můžeme ale předpokládat, že seveřané mají historicky větší tendenci si pomáhat (být "méně" sobečtí - uvozovky proto, že i altruismus je genová strategie sobeckého genu) právě proto, že žijí na tvrdém severu.
M. Kosejk
Re: ad: P. Běhounek Datum: 23.03.2013 09:47 ano ve většině případů máte pravdu, ale koukněte jak fungují dotace ve Skandinávii, nebo Německu, tam to funguje a fungovalo, proč tam jo a jinde ne, ...na to raději nebudu odpovídat
Především není na místě si skandinávské země nějak idealizovat. Sice je pravdou, že se jim tam téměř všude podařilo rozjet nevídaně efektivní levicový systém, ale i ten již dnes nese jisté znaky opotřebovanosti vysokými finančními nároky. Např. imigrační politika začíná selhávat. Bezpečnost už není to, co bývala. A ve zdravotnictví bývají na mnohé zákroky až neuvěřitelně dlouhé čekací lhůty.
Ale musí se jim přiznat, že se jim podařil v podstatě zázrak, co se týká efektivity levicového systému. A určitě je to dáno povahou společnosti. Lidi jsou tam prostě jiní. A natolik jiní, že není možno jejich zkušenosti přetáhnout k nám do postkomunistické mladé demokracie. Příklad za všechny:
Kamarádka pracuje v Norsku - a na svátky přivezla kamarády. A protože jsou to všichni učitelé, tak se brzo stočila řeč na školu. A musím říct, že Norové na nás čuměli, když jsme my - Češi - začali povídat o našem opisování, tahácích, napovídání atd. Oni to jednoduše mají za amorální podvod. My to bereme spíš jako studentský kolorit. Za sebe musím říct, že jsme vždy považovali za zmetka toho, kdo nedával opisovat. Všichni jsme opisovali - a všichni jsme dávali opisovat - a do dnešních dnů to považujeme za normální.
V. Venc
Zádrhel je jinde
Dotace a finanční transfery ničí reálnou a nenahraditelnou informaci pro výrobce a spotřebitele, kdy, kde, jak a za kolik se má vyrábět nebo prodávat, a to proto, aby mohli výrobci a jejich zákazníci pracovat s nedeformovanými předpoklady a plány.
Jak je vidět vyspělá a dominantní ekonomika se s regulací snadněji vyrovná, než je tomu v případě ekonomicky chabějšího hospodářství.
Zajímavé a pozoruhodné je však to, že EU “účelně” dotuje, přerozděluje, transferuje, reguluje a nařizuje desetiletí. Výsledky tohoto systému však ukazují neustále se zhoršující hospodářské podmínky unijních států, navzdory jejich dalšímu státnímu zadlužování.
Protože platí “po ovoci poznáte je”, tak je třeba přiznat politický debakl těmto socialistickým snahám. Situace Kypru, Portugalska, Španělska.. je výsledkem eurounijního řízení, které se ovšem tváří, že ono nemůže za nic. Za všechno mohou špatně chápané a nedostatečné regulace a direktivy, případně korupční prostředí.
Kdy už konečně vedoucí unijní politici převezmou svoji zodpovědnost?
R. Brzák
Re: Zádrhel je jinde
Velmi správně. Dodám jen, že dotace okrádají jak toho, z jehož peněz je dotováno, tak jejich příjemce. Ten je totiž obírán o příležitost naučit se ve svých specifických podmínkách žít (a jako firma fungovat nejlépe, jak dokáže. Ohrazovat se sociálním cítěním a solidaritou je nesmysl - ta totiž má smysl pouze v případě oboustranně fungujícího vztahu darujícího a obarovaného, což předpokládá vzájemnou osobní znalost a možnost se ovlivňovat. To jsou podmínky v malých vnitřně provázaných komunitách.
V. Vlach
Banky musí zkrachovat!
A především ty národní, Evropská Banka, FED,....a všechny manažery a hlavouny před "norimberský soud"!!!
Pak můžeme dále....
M. Prokop
Re: Banky musí zkrachovat!
Do komunismu.
To už tu ovšem jednou bylo a za nic to nestálo.
Vyhledávání
TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA
Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.
ondrejneff@gmail.comRubriku Zvířetník vede Lika.
zviretnik.lika@gmail.comHYENA
Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.
https://www.hyena.cz