6.6.2020 | Svátek má Norbert


EVROPA: Apple a irská otázka

7.9.2016

Vládne v Irsku tamní vláda, anebo Brusel? V sázce je základ evropské právní kultury

Evropská komise – jmenovitě Margrethe Vestagerová, komisařka EU pro konkurenci – přikázala společnosti Apple Computer, aby zaplatila Irsku daňový nedoplatek ve výši 13 miliard eur. Nedoplatek zahrnuje daně, které podle názoru Vestagerové společnost Apple nezaplatila během více než posledních deseti let, plus úroky.

Co tato stručná zpráva znamená v praxi?

Část politiků, zejména levicových, vidí ve verdiktu Evropské komise vítězství spravedlnosti. Argumentem je skutečnost, že jedna z nejbohatších světových korporací platila ze svých irských příjmů efektivní daňovou sazbu ve výši pouhého jednoho procenta v roce 2003, přičemž tato sazba poklesla na symbolických 0,005 procenta v roce 2014. Standardní irská sazba z podnikových příjmů je 12,5 procenta, což je jedna z nejnižších sazeb v Evropě.

Jde o víc než jen o daňový spor

Jde tedy o daňový podvod? Nikoli. Irské úřady žádné dodatečné daně po Applu nevymáhají. Naopak, irská vláda se mocně zastává společnosti, která v zemi investuje již od roku 1980, a za tu dobu Irsku velmi pomohla. Šlo především o tvorbu pracovních míst. Apple v Evropě zaměstnává 22 tisíc zaměstnanců, z toho 5500 v Irsku.

Na svých webových stránkách se společnost chlubí, že celkově v Evropě vytvořila 241 tisíc pracovních míst ve firmách na Apple navázaných. Celkový počet pracovních míst, která existují díky systémům iOS a AppStore, má podle odhadů Applu dosahovat až 1,2 milionu. Odhady jsou založeny na počtu registrovaných softwarových vývojářů a jsou možná poněkud nadsazené – nicméně význam Applu pro evropskou ekonomiku je pozoruhodný.

Především je ale Irsko evropským finančním centrem společnosti Apple. Toto je výhoda, o kterou by stála kterákoli země, a to i za cenu skutečnosti, že firma neplatí téměř žádné daně. Proto irská vláda vehementně brání zájmy Applu, jako kdyby to byly její vlastní zájmy. Brání se i Apple: „V průběhu let jsme obdrželi vyhlášky od irských daňových úřadů, jak správně respektovat irské daňové zákony – stejný druh vyhlášek, které dostává kterákoli firma zde podnikající. V Irsku i kdekoli jinde Apple dodržuje zákony a platí náležité daně.

Evropská komise se snaží přepsat historii Applu v Evropě, ignoruje irské daňové zákony a převrací na hlavu mezinárodní daňový systém. Právní názor publikovaný 30. srpna tvrdí, že Irsko poskytlo společnosti Apple speciální daňovou výhodu. Tento názor nemá žádné právní opodstatnění. Nikdy jsme nežádali o mimořádné zvýhodnění a ani jsme žádné nedostali. Nyní jsme v neobvyklé situaci, kdy máme na základě retroaktivního výroku zaplatit dodatečnou daň vládě, která tvrdí, že ji nechce.“

Toto stanovisko společnosti Apple ukazuje na důležitější problém, než je pouhý daňový spor – kdo vlastně v Irsku vládne, zdali irská vláda, anebo Evropská komise. A to ještě není všechno. Další otázkou je, zdali stále ještě platí rozdělení moci na zákonodárnou, soudní a výkonnou. Evropská komise si nárokuje moc zákonodárnou (komise si kreativně vymýšlí vlastní vyhlášky, upravující povinnosti irských daňových poplatníků), dále moc soudní (rozhodování, zdali irský daňový poplatník respektuje irské zákony) a konečně i moc výkonnou.

Nepřípustná retroaktivita

A ani to ještě není všechno. Výrok Evropské komise zpochybňuje starý a uznávaný princip, že retroaktivita v tvorbě legislativy je nepřípustná. V sázce tedy není jen triviální částka 13 miliard eur, ale základ evropské právní kultury.

Skutečně vzniká silné podezření, že Evropská komise se snaží maximalizovat svůj vliv a centralizovat rozhodování v EU. Včetně oblastí, které doposud mají zůstávat v plné suverenitě členských států, což platí i pro daně z příjmů.

Dále vzniká otázka, zdali irská strategie téměř úplné závislosti ekonomiky na zahraničních investicích je správná. Zahraniční firmy představují 90 procent irského exportu. Irská ekonomika je na zahraničním kapitálu tak závislá, že pouhý účetní přesun intelektuálního vlastnictví, patentů a podobných aktiv do Irska způsobil třicetiprocentní růst HDP (údaje z července 2016).

Irsko v tomto směru připomíná Česko. Češi ovšem nedokázali udělat ze své země finanční centrum, jako se to podařilo Irsku. Českou strategií je rozdávat výhody a radovat se z nevalně placených pracovních míst podřízeného charakteru. Ano, dá se tak existovat. Ne, nelze tímto způsobem dohonit Německo. A ani Irsko.

Autor je ředitel pro strategii, společnost Partners

LN, 5.9.2016

Nová ústava.cz
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.