29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

EVROPA: Alternativa existuje. A vnitřně konzistentní

Středeční projev britského premiéra Davida Camerona o Evropské unii byl z těch, kterým se říká "breakthrough" neboli průlomové. Nikoliv proto, že oznámil referendum o možném setrvání či odchodu Británie z EU (ostatně až po příštích parlamentních volbách v roce 2015).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 28.1.2013 19:34

Za koho mluví Cameron?

Zahradil: "... Významné také je, že při popisu tohoto nového evropského paradigmatu Cameron nemluvil nikdy jenom o Británii, ale i o „ostatních“. ..."

1. A to je dobře nebo špatně (že mluví i za jiné bez pověření)?

2. Ekonomická krize má prý své nejhorší období už za sebou (říká to i kritický George Sorosh). To může změnit negativní smýšlení anglických občanů vůči EU. Takže uvidíme, co bude v Anglii následovat.

B. Rybák 29.1.2013 18:44

Re: Za koho mluví Cameron?

George Soroshovi můžete věřit jenom ty miliardy liber, o které okradl britské občany (když byla V.B. oslabena tamním odborářským socialismem).K tomu, aby někomu pan Cameron nabídl spolupráci přece nepotřebuje jeho souhlas.

S více-rychlostní EU plně souhlasí snad jenom Německo, protože ve svém "jádru EU" si do ničeho mluvit nenechá (ani Francie se ale určitě nechce stát periferií). Pro malé státy je ale periferie šancí jak přečkat špatné časy (třeba i uniknout z EU-pasti), protože nic lepšího, než "panský kočí" by je ani tentokrát nečekalo.

J. Kanioková 28.1.2013 19:20

A Cameronův projev byl dobrý,

je mi jedno, že jím zahájil i vlastní předvolební kampaň. Ale bruselská věrchuška jistě tuší, že Cameron na svých požadavcích trvat bude. A neměl by při tom zůstat sám. Snad se evropští "lídři" pochlapí.. kéž by !

http://www.telegraph.co.uk/news/newsvideo/uk-politics-video/9820375/David-Camerons-Europe-speech-in-full.html

J. Kanioková 28.1.2013 19:16

Pane .

Autor: B. Pavel Datum: 28.01.2013 16:06

Slovensku euro viditelně prospívá. Polsko chce euro přijmout co nejdříve, protože je to výhodné.

Ha ha ha ha ha ha ha .            - Sme v pasci - http://hnonline.sk/c1-59201970-sme-v-pasci#.UQYnt0-GFXs.vybralisme

A kdybyste sledoval polský tisk, hlavně diskuze, i jejich TV, tak byste takové koniny netvrdil

K. Pavlik 28.1.2013 17:15

Probudte se

Cesko nema jedinou vlastni banku nebo tovarnu, vse vlastni cizinci. Delat za techo okolnosti vlastni politiku je naprosta iluze. Koho chleba jis toho pisen zpivej. Nebo ze stredniho vychodu: Koho puda toho vira.

Toz tak.

P. Rajman 28.1.2013 14:23

Čert je shován v maličkostech

Britanie pro uchování své vnitřní integrity (zachování své "malé" královské unie) musí vždy zahrát na "ostrovní notu" ve chvíli, kdy ji hrozí rozplynutí v EU- hlavně osamostatněním Skotska. Tedy je mnohem blíže stavu před rozpadem Československa než stavu ČR, SR, což některým československým konfederalistům ještě nedošlo. 

P. Rajman 28.1.2013 14:24

Re: Čert je schován v maličkostech

Z. Švrček 28.1.2013 10:43

Veřejná diskuse o EU je stále potřebnější

Nositelem alternativních myšlenek byl dosavadní president Klaus, na kterého byla uspořádána štvanice a já se domnívám, že amnestie zde byla jen záminkou, důvodem zástupným. Posloužila k dehonestaci nositele "jiných, nevhodných" názorů. Jak se bude vyvíjet takováto diskuse za "eurofederalisty" a bytostného levičáka Zemana, který nyní bude myšlence federalizace umetat chodníček z čaského hradu? Obávám se, že diskuse na toto téma bude v našich mediích ještě více ostrakizované téma jako dosud a my tiše půjdeme společně s většinou EU touto třetí cestou, i když o ní víme, jsme schopni ji rozeznat podle příznaků, neboť jsme právě takovou třetí cestu před málo lety odvrhli jako nikam nevedoucí.

Je velmi důležité, aby Britové ve své snaze najít smysluplnou alternativní cestu k možné volbě "co dál" nezůstali sami. Co vy na to, hlídači demokracie v Česku, nevoní?

V. Mlich 28.1.2013 10:33

Vymezení prezidentských kandidátů vůči EÚ

Sica si oba v tété oblasti notovali, ale jakýsi nepatrný rozdíl tu je taky: KS loboval za lisabonský diktát i za euroval, kdežto Zeman ohledně frankoněmecké vlajky na Hradě řekl, že s tím nemá problém, když Brusel přestane zadržovat těch 30 mld. z kohézních fondů. Tak to jsem zvědav, Miloši, jak se předvedeš!

R. Gramblička 28.1.2013 11:36

Re: Vymezení prezidentských kandidátů vůči EÚ

takže za 30mld je schopen nás prodat unijním byrokratům? No, pěkně...

V. Mlich 28.1.2013 17:43

Kdežto kníže by nás dal zadarmo

A ještě by se svým bruselským kamarádičkům klaněl.

J. Kanioková 28.1.2013 19:10

Ano, souzním..

J. Jurax 29.1.2013 0:12

Re: Vymezení prezidentských kandidátů vůči EÚ

No, je to víc jak třicet stříbrných ...

V. Novák 28.1.2013 9:58

Nebo se zamyslí Britové a pokusí se zodpovědět otázku,

zda jim členství v EU více přináší nebo bere. A rozhodnou-li se, že bere - no tak halt odejdou. Během několika měsíců se z Camerona stane nejnenáviděnější britský premiér. Určitě překoná i Thatcherovou.

A EU? potřebuje víc VB EU nebo EU VB? EU se zase tak nezmenší, její trh zůstane, nebudou se překreslovat hranice ani EURozóny, ani schengenského prostoru. Británie do společného rpzpočtu nepřispívá, resp. bere z něj s nejméně to, čím tzv. přispěje...

Británie je koneckonců odedávna na půl cesty z EU ven. Už od vstupu, kdy se cpala do uzavených dveří. De Gaulle měl pravdu.

V. Mlich 28.1.2013 10:39

Doufám, že se s Brity svezem taky

Ať o významu českého slova "rum" opět rozhodují čeští jazykovědci, ale hlavně, ať nemusíme posílat těch 340 mld. přes euroval německým bankéřům. Důchodci teď pomohli 2 miliardama a jak to bolelo, vyšší DPH hodí tak 10 mld, jestli vůbec a kde vezmeme ten zbytek mi vůbec není jasné. Při každém hlasování o penězích by se hned mělo určit, odkud se ty peníze vezmou. Bruselská diktatura a Schengenský prostor jsou dvě různé věci, ta první nám dělá jen problémy.

V. Braun 28.1.2013 9:53

Projev pro domácí publikum

adalo mi to a přečetl jsem si projev p.Camerona a je zjevně určen pro domácí publikum, asi je p.Cameron pod tlakem.

V podstatě se projev dá shrnout následovně - chceme volný obchod a ve všem ostatním s zařídíme po svém a do jak se zařídíme si nenecháme mluvit. Zajímavé je, že volá po flexibilitě a umožnění změn a současně říká, že Británie nikdy nepřijme Euro, tam podle něj asi flexibilita a změna neplatí. Nic proti jeho názorůn na vícerychlostní Evropu, nic jiného totiž volání po flexibilitě není, jen nechápu proč pak na jiném místě projevu výraz vícerychlostní zatracuje.

Nic proti jeho názorům na důležitost jednotného obchodu, ale co s ostatními oblastmi, které s volným obchodem souvisí? Možná mi to nedochází tak jako p.Cameronovi, ale rozumná společná pravidla (podtrhuji rozumná) volný obchod podporují. Příkladem z poslední doby je společný Europatent. Je hezké mít suverénní patentový úřad, který vydává patenty platné v daném státě, je to ale podpora volného obchodu? Podobně to vidím se stíháním zločinců, je hezké vydávat národní zatykače a určitě to přispějeje k zaměstnanosti, když policisté a úředníci musí žádat v ostatních státech o právní pomoc při stíhání zločinců, není ale lepší mít společný Eurozatykač? Nebo EUR normy na emise nových automobilů, suverénně stanovené, a pochopitelně rozdílné, národní normy by volnému obchodu asi moc neprospěly. Pamatuji si, že něco podobného platilo dříve o rozhraní telekomunikačních přístrojů a tentýž telefon prodávaný v ČR se musel mírně upravit proti telefonu prodávanému třeba v Holandsku. Podobně by se dalo pokračovat.

Proč si myslím, že projev byl určen domácímu publiku? Protože po počátečním rozmachu p.Cameron v závěru tiší vášně a do určité míry bere zpátečku. Důležitý je také ten odklad, referendum ne dříve než po příštích Britských volbách. 

p.s. Doufejme, že p.Camerona nevezmou za slovo Skoti, jinak se z EU, pardon z GB, referendem vyloučí, neboť přece Skot není součástí nějakého Britského demos.

V. Novák 28.1.2013 10:01

Skotové nechtějí z EU, ti chtějí z Británie.

Volají "Dost bylo Londýna!". ne "Dost bylo Bruselu!".

Podobně Katalánci.

J. Kanioková 28.1.2013 19:22

víra tvá tě uzdravila..

P. Joch 28.1.2013 13:28

Re: Projev pro domácí publikum

Pane Braun, zkuste se zamyslet znovu a lépe.

Jak prospívají volnému obchodu EUR normy na emise? Vůbec nijak, ty normy jsou nastavené podle šílených předpokladů ekologů, že snižovat emise se dají lineárně k nule a po protnutí čáry začnou auta fungovat jako čističky vzduchu. Ty normy celý průmysl dusí a nutí automobilky realizovat zisk mimo EU.

Jak prospívá vnucování poplatků za finanční transakce UK? Opět nijak, finanční bussiness plní britskou státní kasu a tato norma míří přímo proti zájmům UK. Zkusili to zavést ve Švédsku a tamní finančnictví přivedli k bankrotu. Tož to teď chtějí zkusit ve větším měřítku, Číňané se smějí až se za břicha popadají.

V. Novák 28.1.2013 15:14

To jako že vyrábějí jinde auta podle jiných norem?

Ať jim slouží ku zdraví! V Evropě je už tak aut víc než dost - a splňujících limity. I přes tyto limity smrdí víc, než zdrávo.

Před časem se mohli tací jako vy podělat hrůzou,když si Zemanova vláda dovolila zrušit olovnatý benzín. A stalo se něco? Jen snad to, že už se dají jíst třešně i z alejí kolem silnic. Ten, kdo nutně potřebuje smrdět, dokoupí aditivum.

A představte si - automobilky v EU fungují a vyrábějí, u nás dokonce drží ekonomiku mírně nad vodou, i když v recesi. Což zžejmě kalouskovcům vadí...

J. Mrázek 28.1.2013 9:50

Děkuji a že pozdravuji pana Farage

Sedí vedle Vás a má stejně dobré kritické připomínky. Jen houšť !

J. Boleslav 28.1.2013 18:27

Re: Děkuji a že pozdravuji pana Farage

Připojuji se též.

J. Kočí 28.1.2013 9:15

Zaplťpámbu za Zemana

Tyhle bláboly velmi snadno odpálkuje. Ale zajímalo by mě, kolik nás stojí euroskeptický postoj a zejména nepřijetí eura. Nějak jsem ještě nikde žádnou solidní analýzu nečetl.

J. Mrázek 28.1.2013 9:53

Neplatíme 350 mld jiným, nízká nezaměstnanost...

....a klidně pokračujte sám, znáte, ale nechcete vidět dotace u sousedů likvidující naši soběstačnost v potravinách a nejen v nich...

V. Novák 28.1.2013 10:04

Svoji soběstačnost v potravinách jsme si zlikvidovali sami

a dávno před vstupm do EU. Snaha o ni byla prohlášena za komunistický nesmysl.

P. Joch 28.1.2013 13:22

Re: Svoji soběstačnost v potravinách jsme si zlikvidovali sami

Ach jo, on to ale opravdu je ekonomický nesmysl a dokázaný. Soběstačnost v čemkoli se dá vyvrátit tím, že se nezastavím na hranicích a pokračuju dál. Proč bych měl kupovat brambory z Vysočiny, když je pěstuje i soused, sedlák. Ale moment, proč je brát od sedláka, když si je můžu vypěstovat sám na zahrádce. A taky si z garáže udělat chlívek pro kravku a prasátko. A na dvorek slepičky. Vodu ze studny a hnojiště uděláme hned vedle, no ne? Kde to končí? Zpátky v jeskyni, nebo až na stromě?

Doporuču třeba tento odkaz:

http://www.nechtenasbyt.cz/clanek/clanek-395.html

J. Jurax 29.1.2013 0:19

Re: Svoji soběstačnost v potravinách jsme si zlikvidovali sami

Tak tak - takže máme v hypersuper brambory z Francie a jabka z Itálie a Španělska a holandskou cibuli - a naši zemědělci těžko konkurují dotovaným komoditám, když u nás jsou dotace podstatně menší ... a kamióny brázdí Evropu ...

J. Vyhnalík 28.1.2013 13:47

Re: Zaplťpámbu za Zemana

Kolik stojí přijetí eura je lehce vidět na ekonomice slabších členů eurozóny.

B. Pavel 28.1.2013 16:04

Re: Zaplťpámbu za Zemana

Slovensku euro viditelně prospívá. Polsko ví, že euro je výhodné, proto chce euro co nejdříve přijmout.

J. Vyhnalík 28.1.2013 16:15

Re: Zaplťpámbu za Zemana

Ekonomika má značnou setrvačnost a bez detailních analýz lze jenom obtížně rozhodnout, co je hlavní příčinou dnešní relativně dobré situace na Slovensku.

Samozřejmě, že má euro i pozitivní stránky, jako je snížení transakčních nákladů a jednodušší účetnictví.

Každopádně se dluhová krize, která hrozí státům napříč celou Evropou (snad s výjimkou Švýcarska), projevila drasticky právě v těch zemích eurozóny, které byly dlouhodobě zvyklé na vyšší inflaci. Ukazuje se, že jednotná měna zásadním způsobem snižuje prostor pro reakci na krizové tlaky a zvyšuje riziko nestability. Celý koncept eura by si zasloužil zásadní revizi. Tak, jak je eurozóna nastavená dnes, tak to vypadá na dlouhodobou dluhovou krizi s velmi nejistým koncem.

Tak jako tak je naše prosperita svázaná se zbytkem EU, ale omezovat naši schopnost reagovat na krizové tlaky přijetím eura by byla dnes hrubá chyba.