24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

EVROPA: ACTA jako zkouška evropské demokracie

Výbor pro mezinárodní obchod Evropského parlamentu se minulý týden rozhodl nepostoupit dohodu ACTA Evropskému soudnímu dvoru, jak zněl jeden z nedávných návrhů, ale naopak ji protlačit přímo parlamentem. Do jejího případného schválení zbývá tedy už jen zhruba 10 týdnů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Vašíček 9.4.2012 9:01

Zvláštne je,

že v dnešnej internetovej Pravde  sa píše:  "Európska komisia (EK) v stredu požiadala Súdny dvor Európskej únie

(ECJ), aby preveril medzinárodnú Obchodnú dohodu o boji proti falšovaniu

(ACTA). Potvrdila tým svoj zámer z februára tohto roku. " Teraz už naozaj neviem, komu mám veriť.

P. Kalina 9.4.2012 9:21

Re: Zvláštne je,

Je to pravda. Stalo se tak 4. dubna 2012. Článek Žantovského byl napsán 7. dubna. To je docela úlet. Vzhledem k tomu, jak se v článku rozhořčuje nad nedemokratičností Evropy... Alespoň je vidět, jakou hodnotu mají jeho informace o ACTA.

P. Kalina 8.4.2012 16:31

Co je na ACTA špatného

Ochrana trhu před kopírováním je v současné době naprosto nutná. Všichni rádi poslouchají hudbu, dívají se na filmy atd., ale nikdo není ochoten za to platit. Přitom výroba všech těchto forem umění, softwaru, her atd., je finančně velmi náročná a v současné době na možnost jejich nelegálních digitálních kopií doplácejí úplně všichni - jak autoři, tak producenti a výrobci. Procentuální dělení mezi autorem a ostatními subjekty, kteří se podílejí na výrobě daného díla, byl nastaven již dávno před ACTA a v podstatě vyjadřuje míru investic a jejich návratnosti do daného projektu. Pan Žantovský ale opomenul uvést, že je-li umělec žádaný, dostává ještě kromě zmíněného podílu jednorázový honorář, který nemusí být zrovna zanedbatelný. Takže - napište zde něco konkrétního, co je špatného na ACTA a na ochraně autorských práv, a přestaňte donekonečna blábolit o svobodě a demokracii. Nebo si opravdu myslíte, že demokracie znamená mít svobodu v okrádání druhých?

V. Výmola 8.4.2012 17:34

Re: Co je na ACTA špatného

Pane Kalina, problem není v tom, že ACTA chrání autorská práva. Totiž ACTA není JENOM o tom. Pod touto bohulibou zástěrkou obsahuje řadu nařízení, které můžou nebo snad mají sloužit i zcela jiným zájmům. Příklad? Odpovědnost provozovatele za obsah. Až někdo po ACTĚ napíše tady v diskuzi "cigáni do plynu", odnese to provozovatel Neviditelného psa, pokud takové věci nezabrání. Což je technicky nemožné, takže nejjistější bude rovnou diskuze zrušit. Krásný nástroj, ne? Jiný příklad: Umožnění prohlídky datového nosiče na základě podezření. Vzpomeňte si na to, až vám po ACTĚ nějaký zamindrákovaný úředníček, protože měl "podezření", probere celý váš notebook nebo foťák s fotkami vaší manželky nahoře bez někde na chorvatské pláži.

Asi ani není třeba zdůrazňovat, že pojmy "závadný obsah", "podezření" (atd.) neurčuje žádný nezávislý soud, ale úředníci, podle vlastních potřeb, nebo zástupci autorů, podle vlastního prospěchu. Vítejte v diktatuře.

To je na ACTA špatného. To, co se nahlas v médiích a evropské komisi raději moc neříká.

P. Kalina 8.4.2012 19:02

Re: Co je na ACTA špatného

Přeháníte, takže ani nevím, jestli to myslíte vážně. Odpovědnost za obsah si vykládáte špatně. Jde zamozřejmě o to, že servery typu Megaupload nebo u nás Uložto manipulují a zprostředkovávají obsah, aniž by k tomu měli nějaké legální oprávnění. Je zajímavé, že v běžném životě vás toto nevzrušuje, při tom, když policie dostane udání, že máte na zahradě kradená auta a v bytě počítač plný dětské pornografie, tak vás taky jen na základě tohoto podezření bude prověřovat a prohlídne vám jak zahradu, tak i počítač. To vám nevadí? Vše, co se ventiluje o ACTA v médiích i ústním podáním, je bohužel pustá demagogie. Ale jestli máte v počítači kradený software, tak samozřejmě vás pak takové podezření prostého úředníčka může postihnout. Ale to ve vašem případě nepředpokládám, vy bráníte jen demokracii :)

D. Polanský 7.4.2012 18:20

Blahobyt bruselských úředníků je do nebe volající,

tož je pravda. Osobně si ale myslím,  že k revoluční situace vyžaduje nespokojenost na obou stranách: tj. jak u chudáků, ale i bohatí musí mít pocit, že to již není ono, že jsou v pasci a že kolem nich je příliš bídy, viz carské Rusko. Tento stav zatím není, třebas počet chudobných prudce narůstá; již např. nikdo nemluví o společnosti blahobytu. Pokud tento trend bude pokračovat, přijít revoluce musí a bude krvavá, nemilosrdná. 

J. Schwarz 7.4.2012 20:01

Re: Blahobyt bruselských úředníků je do nebe volající,

Ano, o společnosti blahobytu se už nemluví. Ne, že by blahobyt netrval, ale k pocitu blahobytu je zřejmě třeba neustálé a zároveň rychlé zlepšování situace. Člověk, který sice blahobytně, ale stagnuje, navíc jej sousedi v míře blahobytu dohánějí má pocit chudoby silně přiživovaný levicovými demagogy. Taky péče unijních orgánů a vůbec orgánů o blaho občana pocitu blahobytu nepřidává. Kdo touží po pasivním domě, po certifikátu prokazujícím tepelné vlastnosti obydlí, po filtru pevných částic a k tomu spoustě zbytečné elektroniky v autě takže to je nejen mnohem dražší než by muselo být /taky provoz je dražší/... Všechno je dražší kvůli "péči o občana, jeho zdraví...". jen čekám, kdy úřad stanoví jako minimální standard Rolls Royce a s jiným vozem prostě nevyjedete. Aby vás nebolelo v zádech. Banka vám ráda půjčí na 7.5%. Budete sice otrok, ale opečovávanej a zdravej. Howgh.

M. Prokop 8.4.2012 17:43

" třebas počet chudobných prudce narůstá;"

A kde jsou schovaní? I podle OSN jich ubývá.

M. Baloun 7.4.2012 11:38

Omyl

Bruselské mandaríny už nikdo zevnitř nesmete, vypijí obsah evropské kraslice do poslední kapky, rozbití tenké skořápky provde někdo zvenčí

P. Jášek 7.4.2012 9:53

Socan

jako socan! NÁRODNĚ socialistický, INTERNACIONÁLNĚ socialistický, KORPORATIVISTICKÝ nebo BRUSELOFAŠISTICKÝ...vsjó rávno

Demokracie mu smrdí!!!

L. David 7.4.2012 9:43

Co jiného čekat od Štrasburku a Brusele, než prohlubování totalitních praktik?

Aby se prostě soudruhům dobře vládlo.

To co nyní zažíváme je pouze začátek.

O. Uživatel 7.4.2012 9:07

Uživatel požádal o vymazání
P. Jášek 7.4.2012 9:55

Re: přílepek ke smlouvě o rybolovu

A taky na Marxovi, Trockém a Maovi a stěmi to už taková groteska není!

O. Uživatel 7.4.2012 10:13

Uživatel požádal o vymazání
P. Kalina 8.4.2012 19:45

Re: přílepek ke smlouvě o rybolovu

Mýlíte se vy. Petr Žantovský se dopouští stejné demagogie jako spousta jiných. ACTA nechrání jen autory, ale i společnosti, které vytvářejí obsah digitálního charakteru. Ochrana je třeba a v podstatě přichází víceméně pozdě, neboť pirátské stahování digitálního obsahu již dávno zamíchalo kartami na trhu. Bohužel negativně. Největším byznysem současnosti se tak jeví vlastnit pirátský server, a ne vytváření obsahu, který takový server naprosto bezostyšně prodává svým užvatelům. Jinak řečeno, pirátský server přeprodává kradené zboží. Můžete mi říct, jak to souvisí s demokracií?

O. Uživatel 8.4.2012 19:54

Uživatel požádal o vymazání
J. Ryba 7.4.2012 7:50

Jsem také proti ACTA, Cosa Nostrám atd.....ALE

...naopak ji protlačit přímo parlamentem. Do jejího případného schválení zbývá tedy už jen zhruba 10 týdnů. Připomíná to aroganci, s níž veřejné mínění ignorovaly totalitní režimy ještě v 80. letech minulého století.. Umlčení protestů bylo zřejmě hlavním záměrem Komise...Výbor pro mezinárodní obchod se rozhodl celou věc postoupit Evropskému parlamentu k hlasování....pro jistotu nechaly většinou ratifikovat jen v národních parlamentech, které dokázaly ovlivnit pro kladné stanovisko. Kapitáni Evropské unie nám tehdy předvedli, jak si v Bruselu představují pojem demokracie.... Evropský parlament má navíc jednu unikátní výhodu. Třebaže se skládá z volených zástupců členských zemí, jeho rozhodovací pravomoc, a tím i odpovědnost za výsledky rozhodování, je pranepatrná.

Tolik bludů pohromadě, to je skoro unijum, pane Žantovský. Dovedete si představit, že i u nás jde zákon nejdříve do Parlamentu A PAK TEPRVE dejme tomu k Ústavnímu soudu. Musíte se rozhodnout, zda chcete parlamentní demokracii nebo soudcokracii. Na jedné straně se tu útočí zejména Eurofoby, že si ÚS vůbec dovoluje zasahovat do ústavnosti parlamentem přijatých zákonů, na druhé straně voláte po tom, aby soudy rozhodovaly o zákonech ještě než vůbec vzniknou. Protlačit něco parlamentem připomíná totalitní režimy? Jste snad spadl z višně, pane. Ratifikace proběhly národními parlamenty. Opět důkaz nedemokratičnosti? Rozhodovací pravomoc je prý pranepatrná. Opravdu? No tak to tedy o EP nic nevíte, pane. http://www.europarl.europa.eu/aboutparliament/cs/0080a6d3d8/Řádný-legislativní-postup.html

M. Frank 7.4.2012 8:17

Totalitářský eurohujere Rybo

před podpisem Lisabonské smlouvy nastolující diktát rasově méněcenným zemím šla smlouva také nejprve na ÚS. Stejně to bylo prd platné.Nadějí je, že po svržení bruselské diktatury budou tito soudci postaveni před lidový soud za velezradu.

PS: umím psát stejně debilní příspěvky, jako vy.

A. Richter 8.4.2012 7:51

Re: Totalitářský eurohujere Rybo

Palec nahoru.

.... *8-D

M. Prokop 8.4.2012 17:46

Re: Totalitářský eurohujere Rybo

To PS Vám nevěřím, to dokáže jen Hofman nebo Ilsner.

P. Lenc 7.4.2012 8:42

Re: Jsem také proti ACTA, Cosa Nostrám atd.....ALE

Bože Ryba,vy jste snad spadl z višně.Ono vám jaksi ušlo,jakým způsobem se věci protlačují v EU.Ty neuvěřitelné pitomosti,kterými se prezentujete svědčí pouze o tom,že patříte k té skupině lidí,kteří tvrdí o smyčce že neškrtí,dokud se na ní sami nehoupou.A nezkoušejte vaši oblíbenou frázi o faktech.Těch je víc než dost,stačí si je vyhledat.

M. Martin 7.4.2012 15:21

Re: Jsem také proti ACTA, Cosa Nostrám atd.....ALE

To jste ještě nikdo nepochopil že Ryba má vždy za jakýchkoli okolností a absolutně ve všem pravdu?

J. Kanioková 7.4.2012 18:20

Holt EUvěřícím nic nevysvětlite,

obzvlášť Rybovi/Jílkovi. Tihle lidi jsou slepí a hluší k informacím, jakým způsobem jsou EUbefely protlačovány národními parlamenty...