1.12.2021 | Svátek má Iva


EU: Covidpas je důsledek selhání vakcinační politiky

16.3.2021

Již jednou odmítnutý covidpas se vrací jakoby obloukem ve formě „digitálního certifikátu“ a měl by být podmínkou pro cestování po EU. V USA se chystá masivní očkování celé americké populace.

Události na ČT 12.3.2021 přinesly několik pozoruhodných informací k vakcinaci proti nemoci covid-19. Nejprve londýnský zpravodaj ČT pohovořil o nevýhodě Brexitu, protože klesl jak import, tak export ve vzájemném obchodu Velké Británie a EU o desítky procent. Zaznělo tam, že je vše příliš byrokratické. Zpravodaj ale neřekl ono pověstné „B! Británie se poslední měsíce roku 2020 předzásobila a tak se pokles obratu po novém roce dal očekávat. Pak však zpravodaj dodal, že premiér Boris Johnson je populární, protože zdůrazňuje, že zatímco Británie má už naočkováno alespoň jednou dávkou přes 30% populace, v EU je to asi 10 %. Johnson uvedl, že právě díky odchodu Británie z EU je na tom Británie v otázce vakcinace lépe, protože si své dodávky vakcín zajišťuje sama. Zpravodaj pak dodal, že zatímco z EU šlo do Británie asi 9 milionů vakcín, z Británie do EU ani jedna. Zbývá tak jediné otázka: Jak je to možné? Inu proto, že EU, respektive Evropská komise, celý schvalovací proces vakcín protáhla o týdny či měsíce oproti Británii. Británie tak odebírala schválené vakcíny, zatímco EU nemohla odebírat nic.

Právě tempo dodávek vakcín je určujícím pro úspěšnost akce. V USA, kde se vakcíny intenzivně vyvíjely již na sklonku vlády Donalda Trumpa, je také lepší situace v rychlosti očkování než v EU. Podle Událostí ČT oznámil prezident Joe Biden, že v květnu bude zahájeno očkování všech Američanů bez rozdílu věku. Na oslavě Dne nezávislosti by USA chtěly současně oslavit den nezávislosti na nemoci covid-19. Není mi nic známo o tom, že by se mezi jednotlivými státy USA muselo cestovat s potvrzením o očkování či negativním testem. Jednoduše řečeno – v USA vzaly rychlost očkování skutečně vážně.

Ve zprávách pak zaznělo i vystoupení rakouského kancléře Sebastiana Kurze o tom, že se vakcíny v rámci EU nerozdělují spravedlivě podle počtu obyvatel, ale že se údajně některé státy pokoušejí získat více vakcín cestou separátních jednání uvnitř EU. Již před zahájením diskuse o vakcínách bylo oznámeno, že si Německo objednalo separátně mimo EU 10 milionů dávek. Pokud Kurz myslí Německo, měl by to na rovinu říci. Velké diskuse se pak vedou o tom, jak přistupovat k osobám, které budou očkovány jinou vakcínou než tou, schválenou Evropskou lékovou agenturou.

Chceme vytvořit digitální certifikát, v němž bude zaznamenán negativní PCR test, důkaz o tom, že máte protilátky, nebo že jste očkován vakcínou schválenou EMA,“ řekla dnes několika evropským médiím komisařka pro vnitřní záležitosti Johanssonová....Maďarští politici usilují, aby certifikát uznával i dosud neschválené látky, jinak by se země mohla postavit proti jeho zavedení.

A jsme u „jádra pudla“. Místo masivního očkování ala Izrael či alespoň Velká Británie či USA, se v EU stále vedou debaty o dalších zpřísňování omezení (naposledy třeba opět Itálie a samozřejmě i u nás). Zaznamenal jsem v tištěné verzi Mladé fronty Dnes z 12.3.2021 titulní článek o tom, že se podle studií ukazuje možnost, že si každý bude moci vybrat vakcínu, která bude pro něho nejprospěšnější. Potíž je v tom, že se jednak o tom, že bychom si mohli vakcínu vybrat, vůbec neuvažuje a jediné, co můžeme udělat ,je případně očkování odmítnout. Rýsovat sny o výběru vakcíny je navíc v době jejího akutního nedostatku spíše k naštvání.

Na závěr pak jen poznámka, týkající se vakcíny Sputniku V a vakcíny Astra Zenecy. Ta první je v Bruselu politicky nepřijatelná, ta druhá je Bruselem doporučená, a přesto se kolem ní rojí velmi „vážné“ pochybnosti, které už vedly řadu států k tomu, že vakcínou se nesmí v daném státě očkovat. Opět je nasnadě otázka: Jak mohla Astra Zeneca získat souhlas EU, když i u ní neproběhly všechny testy tak, jak to EU kritizovala u Sputniku V? Odpověď na tuto otázku je také nasnadě. Byla západní provenience?! Navíc, tuto vakcínu ve velkém množství aplikuje Británie a žádné zásadní nebezpečí či potíže nebyly po podání vakcíny zaznamenány, a to již milionům osob. To by již český zpravodaj ČT v Británii určitě něco „pustil“. EU se proto ukazuje jako organizace, která není schopná svým členům, tj. jednotlivým státům Evropy, zajistit ty samé podmínky, jako si dokáží zajistit jiné západní státy s podobným průběhem vývoje nemocnosti. A pokud nějaký stát vezme věc do svých rukou a hledá i tam, kde EU nechce – tj. v Rusku nebo Číně, je oheň na střeše. A pokud si Německo skutečně separátně vyjedná dodávku „našich“ vakcín mimo rozdělovník Bruselu, je to navíc dle mého soudu ještě mnohem horší než v případě Maďarska či Slovenska. Tak nám ta naše unie „funguje“.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.czAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.