EU: Co nového v Bruselu
Tento týden v EU (100)
EU definitivně zavede vysoká cla na dovoz čínských elektromobilů. Komise zažaluje Maďarsko kvůli zákonu na ochranu národní suverenity a nás plísní za údajnou diskriminaci romských dětí.
Pondělí 30. září
Byly zveřejněny výsledky průzkumu veřejného mínění Eurobarometr k připravenosti EU na katastrofy a nouzové situace. Většina respondentů se údajně domnívá, že k přípravě na tyto události potřebuje více informací. Občané se prý cítí nejvíce vystaveni rizikům spojeným s dopadem změny klimatu, ale také rizikům bezpečnostním a sociálním. (Jako v předchozím díle, opět vzpomeňme na scénu z Jistě, pane premiére o podobných průzkumech.)
Úterý 1. října
Začal Evropský měsíc kybernetické bezpečnosti. Jde o osvětovou kampaň, která už řadu let probíhá napříč EU během října. Organizátorem je agentura Enisa ve spolupráci s Komisí. Cílem je propagovat a posílit kybernetickou bezpečnost a zvýšit povědomí o hrozbách v kyberprostoru.
Česko zablokovalo společné prohlášení Unie vyzývající k okamžitému příměří mezi Izraelem a hnutím Hizballáh s tím, že podle ministerstva zahraničních věcí prohlášení údajně jednostranně omezovalo právo Izraele na sebeobranu proti teroristům.
EU prostřednictvím vysokého představitele pro zahraniční a bezpečnostní politiku odsoudila raketový útok Íránu na Izrael.
Středa 2. října
Komise navrhla odložení účinnosti sporného nařízení proti odlesňování. Vyhověla tak žádostem některých členských (ale i dalších) států a podnikatelů. Nařízení, které je součástí Zeleného údělu, mimo jiné zavádí pro dovozce některých komodit povinnost prokázat, že tyto nepocházejí z půdy, která byla v posledních letech předmětem odlesňování či znehodnocování lesů. Úprava se původně měla uplatnit pro větší a střední podniky od konce roku 2024, pro malé podniky pak od poloviny roku 2025. Podle návrhu Komise by měla být účinnost odložena v obou případech o jeden rok.
Rada v souvislosti s dobíhajícími funkčními obdobími části soudců Soudního dvora EU jmenovala devět nových soudců – 2 pro Soudní dvůr a 7 pro Tribunál. Jmenovala také jednoho generálního advokáta.
Čtvrtek 3. října
Komise rozhodla, že zažaluje Maďarsko u Soudního dvora kvůli zákonu na ochranu národní suverenity, který podle ní porušuje unijní právo. Zákon mimo jiné zakazuje zahraniční financování stran ucházejících se o hlasy ve volbách a počítá se vznikem úřadu pro obranu svrchovanosti, který má odhalovat a řešit možná rizika zahraničního vlivu na politiku.
Komise se pustila i do nás. Vyzvala nás, abychom přestali diskriminovat romské děti. Česko údajně nedodržuje předpisy EU o boji proti rasové a etnické diskriminaci, protože účinně neřeší problém segregace romských dětí ve školách. Podobné výtky na adresu České republiky komise vznesla již v minulosti, nyní zasílá Česku takzvanou dodatečnou výzvu a Praha má dva měsíce na to, aby odpověděla a nedostatky odstranila.
Komise uveřejnila výsledky svého hodnocení Digital Fairness Fitness Check, v rámci kterého posuzovala, zda jsou vybrané předpisy z oblasti ochrany spotřebitele vhodné pro digitální prostředí.
Evropský parlament oznámil, že slyšení s navrženými členy budoucí Komise, tedy tzv. známé „grilování“ proběhne od 4. do 12. listopadu. Závěrem je, že je prý třeba podniknout další kroky k tomu, aby digitální prostředí bylo pro spotřebitele spravedlivé.
Pátek 4. října
Členské státy posvětily Komisi návrh na zavedení definitivních vyrovnávacích cel na dovoz čínských elektromobilů. Předběžná cla se uplatňovala už od července. Komise obviňuje Čínu z nezákonného subvencování výrobců. (Na X se na jednom anonymním profilu objevil trefný komentář: „EU: Budete povinně jezdit elektromobily! EU taky: Ale ne těmi levnými čínskými!!!! Jen těmi drahými evropskými!!!“.)