18.4.2024 | Svátek má Valérie


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Roman Roven 3.5.2007 12:11

Rusové, Estonsko a radar v ČR

Reakci Estonců plně schvaluji. Je to jejich země a Rusové zde žijící se mohou vystěhovat zpět do své vlasti, pokud se jim v Estonsku poměry nelíbí. Nikdo je nedrží. Navíc se jako občané Estonska stali estonští Rusové členy EU, což se nejeví jako žádoucí. Nikdo neví, kolik je tam ruských tajných agentů.

Omluvy nutnosti amerického radaru v ČR neberu. Jsou to žvásty. Nevidím důvod, proč by na našem území měla operovat cizí armáda. Nač si platíme svou vlastní? Má-li radar sloužit opravdu a výhradně obraným cílům a je-li nezbytný, proč jej musí obsluhovat Američané? Nač jsme tedy vstupovali do NATO? Zajímavé, že NATO, ani EU po nás žádné radarové rozšíření nežádala. Je to jen důkazem, že radar má výhradně sloužit jen a jen zájmům USA. Dokud se nezbavíme cizích vlivů, budeme jen obyčejnými vazaly některé z velmocí. Stále budeme pošilhávat jen směrem ven a sami sebe znevažovat.  Držím palce Estoncům!

Zdenek 3.5.2007 13:07

Re: Rusové, Estonsko a radar v ČR

Vážený pane. To vaše opěvované NATO financují z větší části USA.

Harpyje 2.5.2007 23:18

Malá oprava

"Ich bin ein Este."

Finrod Felagund 2.5.2007 23:32

Re: Malá oprava

Tusen takk for korrigering, fordi miner tysk er ikke perfekt ;-)

malý tlustý princ 2.5.2007 23:36

Ich bin Franz Ferdinand d´Este

VLK 2.5.2007 22:35

NATO v Estonsku

Parkrat tu padlo, ze NATO pro Estonce nic neni. Neni vetsi nepravdy. NATO jim hlida vzdusny prostor. Treba. I my ho hlidame.

zdeněk 2.5.2007 22:37

Re: NATO v Estonsku

Jo, nedávno někde padlo že tam létají i naše Gripeny. Bez NATO a EU by současná politika Estonska byla sebevraždou....

VLK 2.5.2007 23:03

Re: Re: NATO v Estonsku

Souhlas. A proto si myslim, ze mame pravo o tom kecat, nebot az se to provali, tak v tom pojedem taky. Ale myslim, ze nase rozhodnuti musi byt jasne. Estonsko jako nezavisly stat a nas spojenec nesmi byt vydirano Ruskem.

Ale o tom se myslim diskuse nevede.

zdeněk 2.5.2007 21:49

Autore váš článek se sám popírá!

I když cítím příkoří které museli Estonci za Sovětského svazu snášet tak podle vašeho článku není estonsko zemí svobodnou ale autoritativní.

"Chudáčci ublížení Rusové, kteří utrpěli těžké příkoří tím, že musejí žít ve svobodné, bohaté a civilizované zemi, se neuměli vzpamatovat ani po téměř dvaceti letech z toho šoku, když zjistili, že Estonsko už dávno není otrokem ani sovětských, ani ruských pařátů."

a k tomu stačí citovat:

"Současný model vztahu Estonska k ruské menšině je následující: žádní Rusové nedostali automaticky estonské občanství, nicméně dostali je – a mohou i nadále dostat – ti, kteří složí zkoušku z estonského jazyka a budou přísahat věrnost Estonské republice."

Takže Rusové nemají v estonské republice stejná práva jako estonci. Pak to tedy není demokratická země. Řekněme třeba že se jedná o fašistickou zemi která oslavuje svoje vojáky SS. Stejně jako byli podobné náznaky na Slovensku či silnější například v Chorvatsku. Je to věc Estonců jestli se rozhodnou pro komunismus, nacismus, fašismus či multikulturní společnost, nelžete ale autore jen proto že jiné společenské zřízení než demokracie není dnes tolerováno. Estonsko prostě není demokratická země a má dnes daleko více k fašismu. Otázkou je jak dlouho to je, při 1/3 obyvatelstva ruského původu a Rusku za zády , schopno udržet.

VLK 2.5.2007 22:01

Re: Autore váš článek se sám popírá!

V kazde demokraticke zemi maji urcita prava obcane teto zeme, urcita prava lide tam trvale zijici, urcita prava vsichni. Mate pravdu, ze neni zcela demokraticke stanoveni toho, kdo patri do prvni a kdo do druhe kategorie. Ale takovychto na prvni pohled nedemokratickych opatreni byste ve svete demokracii nasel... Protoze kazdy stat muze byt demokraticky jen do te miry, dokud to neohrozuje jeho existenci. Demokracii se musime postupne ucit. Ale take se musi postupne vyvinout. Nikomu nespadne do klina. Ani tem vychodnim Nemcum. Kdosi tu psal, pockejme do roku 2020. Ano, pockejme. Pokud vse pujde dobre, bude demokracie v Estonsku tou dobou jina nez dnes. Toho, ze tam bude fasismus, bych se bal mene nez toho, ze tam bude Rusko. Cimz myslim pravdepodobnost, ne hodnoceni prijatelnosti rezimu.

zdeněk 2.5.2007 22:23

Re: Re: Autore váš článek se sám popírá!

Celá věc má ještě jeden háček - my na rozdíl od Estonců měli za většího nepřítele Hitlera, takže jsme jednotky SS nebudovali. Tedy pro nás byli sověti osvoboditeli (v roce 1968 už ne). Hodnotit zjednodušeně že se v Estonsku bojuje za nás už je demagogie. Oba národy mají odlišnou historii a pohled na ni. Pro Turka je porážka u Vídně tragédie, pro nás nepřímo vítězství i když bitvu vyhráli naši nepřátelé. Celé ty akce kdy se strhávají sochy postavené před desítkami, stovkami let(mariánský sloup, tank rudé armády, socha Františka Josefa I) jsou jen zavíráním očí před historií. Lepší by bylo kdyby je lidé nechávali stát a připomínali si i špatná období svých dějin, a nepřemazávali je jejich odstraněním.

čtenář 2.5.2007 22:37

Re: Re: Re: Autore váš článek se sám popírá!

Nejhorší na všem je prožívat přehnaně symboly. Jak si člověk od symbolů neudělá odstup, tak se s ním dá manipulovat jako s cvičenou opičkou.

ps 2.5.2007 22:57

Re: Re: Re: Re: Autore váš článek se sám popírá!

Přesně tak. Přehnaný symbolismus je rusům vlastní.

VLK 2.5.2007 22:47

Re: Re: Re: Autore váš článek se sám popírá!

Ano, ale k tomu musi historie dozrat, zestarnout.

Kazdy rok na 28.10. chodime k pomniku TGM. Byl postaveny ctyrikrat a trikrat zase zbouran. A pak chodime ke druhemu, nahore na kopci. Ten zbouran nebyl, ukrylo ho housti.

Nejjednodussi je, kdyz prijde nova, spolecna krivda, ktera ty stare krivdy smaze. Ale to bych Estonsku nepral. Takze zbyva jen cas. Snaha o toleranci a nerozdmychavani krivd. A pohled z dalky. Snazim se o pohled na Estonsko z dalky, abych videl sem domu. Co pro nas znamenali Rusi a komuniste a co znamenaji pro mnohe me spoluobcany dnes. Proto se divam, co pro Estonce znamenali naciste. A zjistuji, ze jestli mam odpustit nasim komunistum, musim odpustit i tem Estoncum. A tem driv, nebot jejich historie uz zestarla.

zdeněk 2.5.2007 23:17

Re: Re: Re: Re: Autore váš článek se sám popírá!

V tomto století se pomníky bourali několikrát aby byli s velkou slávou stavěny pomníky nové. V letech 1918,1939,1948,1989(možná by se tam dal zařadit i 1968). Je jasné že v roce 1989 nemohly všude zůstat sochy Leninů, Gotwaldů a Husáků, ale zase se mohli zachovat  alespoň některé. Třeba v Muzeu. Dnes se naštěstí ulice pojmenovávají neutrálně takže nebude nutné je zase přejmenovávat. Otázky jestli slavit 9 nebo 8 května a jak se vůbec stavět k sovětským vojskům na našem území ale zůstávají....

zdeněk 2.5.2007 23:18

Re: Re: Re: Re: Re: Autore váš článek se sám popírá!

myslel jsem sovětská vojska v roce 1945

VLK 2.5.2007 23:47

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Autore váš článek se sám popírá!

a myslel jste minule stoleti...

Rudý gentleman 2.5.2007 23:17

Re: Re: Re: Autore váš článek se sám popírá!

To je vcelku logické nás okupoval první Hitler a vyhnal ho Rus (byť třeba Prahu nakonec osvobodil zejměna Vlasov, tj, původně Stalinův věrný a shopný generál, který otočil díky tomu co pod Stalinem zažil - a nakonec též bojoval s Němci proti Stalinovi). 

U Estonska je to přesně opačné - první je okupovali sověti 1939-41 a vyvraždili jich více (10-25% národa.tzv. Rudý teror) proti tomu co provedl Hitler v Československu. Hitler pak z Estonska sověty vytlačil, Estonci se na něj pak dívali jako na menší zlo, vzhledem k té genocidě co zažili před tím.  Brali jej jako osvoboditele své země a přidali se k jeho jednotkám, když se snažili vyhnat Rudou armádu ze svého území. To se jim znova vrátilo když zase sověti hnali Hitlera zpět. Po roce 45 sověti začlenili do té doby nezávislé Estonsko jako další svazovou republiku a prováděli nové čistky (1945-50). Hodně Estonců bylo tak zoufalých, že uteklo do lesů a bojovalo se sověty partyzánsky. Tzv. "lesní bratři". Poslední partyzáni byli postříleni až v roce 1965

zdeněk 2.5.2007 23:25

Re: Re: Re: Re: Autore váš článek se sám popírá!

Otázka je jestli si tím nechtěl Vlasov koupit svobodu. Rudá armáda vlasovce na místě střílela, ale nezapomínejte že západní spojenci je vydávali Stalinovi když se dostali do americké zóny i když věděli co je čeká... V rudé armádě jste prostě měl dvě možnosti - zemřít v boji nebo se nechat zajmout s tím že vás pak Stalin poslal na sibiř nebo vás potom zabil...

Okupaci estonska snad nikdo na západě neuznal(kromě zemí východního bloku) a měli své vyslanectví v některých zemích. SSSR měl několik hlasů v OSN, teď momentálně nevím kterých.

Rudý gentleman 2.5.2007 23:43

Re: Re: Re: Re: Re: Autore váš článek se sám popírá!

Ano máte pravdu. Jedním z motivů Vlasova už zřejmě bylo zachránit si kůži, když už viděl že Stalina neporazí. Původně prosbu o osvobození Prahy odmítl, pak si to rozmyslel a začal bojovat opět proti Němcům. http://cs.wikipedia.org/wiki/Andrej_Vlasov   Jeho osud je neuvěřitelný.

Ano, okupace Estonska nebyla západem nikdy uznána, i během sovětské okupace měli Estonci ve světě své ambasády. Podobně SSSR nikdy nepřiznal existenci tajného dodatku smlouvy Molotov-Ribbentrop o dohodě na rozdělení východní Evropy. Přiznali to až 1992

VLK 2.5.2007 23:46

Re: Re: Re: Re: Re: Autore váš článek se sám popírá!

Tech nekolik hlasu v OSN s Pobaltim nesouviselo.

VLK 2.5.2007 22:59

Re: Autore váš článek se sám popírá!

A vubec. Oni Estonci neoslavuji ani wermacht ani svoje SS. Oni jen nechteji, aby u jich nekdo oslavoval vojaky RA, ktere oni maji primo spojeny s NKVD ci jak se to prave ten rok jmenovalo.

zdeněk 2.5.2007 23:06

Re: Re: Autore váš článek se sám popírá!

Pomník vojáků SS myslím už v Tallinu stojí...

VLK 2.5.2007 23:55

Re: Re: Re: Autore váš článek se sám popírá!

Nekdy odpoledne jsem si to prochazel ve Wikipedii. A uz si nepamatuju kde presne, ale pisou tam, ze jeden takovy pomnik skutecne stoji. Nekolikrat ho postavili a zbourali (stihli to podstatne rychleji nez u nas) a nakonec stoji v nejakem soukromnem muzeu. A uz ani nevim, ve ktere z pobaltskych zemi. Mne tam spis zajimala ta historie.

Ale to je neco jineho nez jedno z velkych Talinskych namesti. To je dokonce jeste podstatne min nez na vojenskem hrbitove.

čtenář 2.5.2007 19:48

Je to víc, než děravé.

Vcelku emotivní příspěvek, tedy nikoliv můj šálek čaje. Základem veškerých vztahů mezi státy Evropy je Závěrečný akt KBSE. Tam je zcela jasně definováno postavení menšin v evropských státech. Estonsko tento akt trváním na jazykové zkoušce porušuje. Nabádání k vysídlování se rovněž zdá být s tímto aktem v rozporu.

Minulost, která se týká WW2 je pro Estonsko nepříznivá, takže emoce ruské menšny je pochopitelná. Estonská politika by se měla chovat velmi zdrčenlivě při vyvolávání reminiscencí, jinak je docela dobře možné, že RF přistoupí časem k znovupřipojení Pobaltí, aniž kdo bude schopen tomu zabránit. Naopak to "zbytkem" světa bude bráno, jako vysvobození z pochmurného marasmu.

Za základní moment je nezbytné vycházet z faktu, že bolševik v RF skončil, tudíž pocity, které se vztahují k bývalému SSSR nejsou na místě a znamenají pouze krok do minulosti.

BERAN 2.5.2007 20:24

Zásadní omyl

Ruský imperialismus se za carismu vyčerpal a za bolševika znovu ožil. Když se bolševismus zhroutil, imperialismus hledal novou tvář. Našel ji v současném režimu.

Třetí říše také nebyla Prusko, přesto v jejich imperialismu byl rozdíl jen v letopočtu.

"Zbytek světa bude brát jako vysvobození znovupřipojení Pobaltí k Rusku", pokud si zvolí cestu mnichovanství. To je vaše interpretace. 

Boj demokratů ve Španělsku byl obdobně zesměšňován, jako vámi Estonci.

čtenář 2.5.2007 20:47

Re: Zásadní omyl

Ruský imperialismus se za carismu nevyčerpal, jeno se začalo Rusko přebudovávat na stát pro 20.století. Bolševik to všechno zlikvidoval a začal se chovat hyperimperialisticky, postavil si do čela ideologii totality.

Prusko a Německé císařství nebylo vůbec v ničem podobno a nebylo proto předchůdcem Třetí říše. Ta si místo imperialismu (na impériích nevidím nic špatného, jsou to bezpečné celky) postavila do čela ideologii totality. Mmch, mluvil jste někdy s někým z Kamerunu a ptal jste se, kdo z těch tří koloniálních šéfů byl z pohledu Kamerunců nejlepší, koho vnímají i po letech kladně ?? Já ano, a bylo to pro mně poučné i to zdůvodnění ze strany dotazovaného.

Tzv. demokratickou španělsou republiku mi ani nepřipomínejte. Dost mě tímto směrem vedli doma, když jsem byl malý kluk. Pak stačilo se o věci zajímat a pochopil jsem generála Franca.

No passaran ! Ale tzv. republikáni. Rv

sam 2.5.2007 21:02

Re: Re: Zásadní omyl

kvalitní názor R^

ps 2.5.2007 21:55

Re: Re: Zásadní omyl

A mluvil jste s někým s Namíbie? Třeba by vám řekli, že masakrů z rukou Německých kolonistů si užili dost.