25.9.2022 | Svátek má Zlata


Diskuse k článku

ESEJ: Zrada vzdělanců?

Skupina evropských intelektuálů, včetně Milana Kundery, vydala výzvu tvrdící, že Evropa je v největším nebezpečí za posledních 70 let.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Janyška 10.2.2019 20:52

Albert Einstein: Z mých pozdějších let, Proč socialismus ?

Byl to úplný magor ve společenských vědách. Vždyť zábranou socialismu je samotná lidská mysl, která je uzlem spontánní řádu lidské interakce a lidského světa, ne součástkou stroje zvaného marxisty zorganizovaná společnost... Dzp.

J. Vintr 10.2.2019 17:11

Školství, obzvláště to takzvaně humanitní

už dost dlouhou dobu produkuje absolventy s vymytými mozky s naočkovanými levicackými "ideály". Někdo si prostě vychovává užitečné idioty pro své plány likvidace bílé civilizace. Tato likvidace už probíhá delší dobu a je stále zřetelnější. Přesto si toho téměř nikdo nevšímá. Efekt vařené žáby funguje. Už by naši civilizaci mohl zachránit jen zázrak.

P. Aron 10.2.2019 14:19

Pane Podracký

Napsal jste to hezky a výstižně. Za mě naprostý souhlas.

K. Janyška 10.2.2019 8:47

Není to zrada vzdělanců, je to jejich nevzdělanost, která

z nich dělá velmi nebezpečnou sílu, viz Albert Eistein: Proč socilismus ?, když mají rozhodovat o věcech občanských a celého lidstva. Udělal jsem si vlastní průzkum, zda něco tihle lidé vědí o spontánním řádu obecném a zejména o spontánním řádu lidského světa. Na nikoho takového z nich jsem nikdy nerazil. Samozřejmě, že i mezi běžnými lidmi a - nic. To je prostě lidská tragédie číslo jedna, neboť spontánní řád je totiž podstatou úplně všeho, co drží pohromadě nebo se k sobě má. To lidé nevymysleli, na to nikdy neměli, to samo.

Vzdělanci, i toho nejvyššího stupně, jsou jen oboroví specialisté, bohužel. Proto byla špičkovými vědci vygenerována kompozitivní teorie, která ve věcech lidského světa tuto věc ozřejmila. Kdo má zájem. Ať si kupí a přečte docela útlou knížku Osudná domýšlivost od nositele Nobelovy ceny A.F.Hayeka, který teorii spontánního řádu, se kterou přišel Giambattista Vico už koncem 17.století, dotáhl zatím nejdále... Dzp.

M. Prokop 9.2.2019 22:23

Dost přesné,

až na to Rusko a Čínu. Jiné tradice, jiné cíle, než demokratický stát.

S. Netzer 9.2.2019 16:00

A co soudruh S. K. Neumann?

Ten tvrdil zrovna tak jako autor, že "intelektuálové jsou odloučení od lidu": "intelektuálština" je buržoazní přežitek - "Intelektuál je zvláštní odrůda vzdělaného člověka měšťanské epochy ... Je to krajní důsledek dělby práce na tělesnou a duševní, která vědomí "myslitelovo" oddaluje od skutečného světa a přivádí je na "čisté" myšlenky teoretické, filozofické, poetické atd."

Soudruh S. K. Neumann byl asi taky konzervativní myslitel.

V. Podracký 9.2.2019 17:38

Re: A co soudruh S. K. Neumann?

Téměř každou věc lze zpochybnit tím, že se najde něco v komunistickém režimu, aby se tím argumentovalo. Když budu chtít postavil novou fabriku, lze také argumentovat tím, že přece komunisté budovatelským úsilím stavěli průmysl. To snad nemám stavět tu novou fabriku, protože bych byl jako komunisté? Krajně ubohá argumentace.

M. Prokop 9.2.2019 22:24

Re: A co soudruh S. K. Neumann?

Je to ale pokus o argumentaci, toho si ceňte. Dotyčná obvykle jen nadává.

B. Mráz 9.2.2019 23:09

Re: A co soudruh S. K. Neumann?

Autor o voze, vy o koze -tedy o sobě..

V. Petr 9.2.2019 15:14

Mimochodem, NENÍ PRAVDA, že evropské země nemají

společnou tradici, která by je spojovala. Je to celá staletí trvající společný boj PROTI ISLÁMU. Jedině tak se evropské národy nakonec ubránily a mohli vytvořit civilizaci, kterou sice přejaly z části i jiné světadíly, ale pro primitivní "intelektuály" je najednou fuj...

P. Zinga 9.2.2019 17:09

Re: Mimochodem, NENÍ PRAVDA, že evropské země nemají

Společný boj přišel až když měla Evropa namále. V začátcích, když bylo ještě možné Osmany zabrzdit a Byzanc volala o pomoc, tak se na ni Západ vy*ral.

No jo, Byzanc byla Východ...

M. Prokop 9.2.2019 22:25

Re: Mimochodem, NENÍ PRAVDA, že evropské země nemají

Nikdy nebyl společný. Třeba Francie se s islámským Tureckem ráda spojila, když se jí to hodilo.

M. Jandáková 9.2.2019 14:46

Quo vadis?

..."rozbíjení národního státu není překonávání, dokud není jiný použitelný vzor"

Moc hezky formulováno. Ale on ten vzor jistě existuje. Černý na bílém. V šuplíku, do nějž nakukovat není umožněno profánním, určeným k manipulaci. Demokracie se neosvědčila: moc drobí moc. )

L. Severa 9.2.2019 13:56

Souhlas !

Jen poznámka k těm "sjednotitelům národů". Nedávná minulost i současnost svědčí o tom, že ten "nacionalismus" stále žije. Viz např. Jugoslávie, ČSR a nyní Španělsko. Proč tlačit na pilu, nechejme přirozený vývoj na příštích generacích !

J. Chaloupka 9.2.2019 13:28

Dokud nebude existovat "evropský" jazyk, tak budou

jazyky mateřské a tudíž národní. A také tím jazykem musí mluvit politici, kteří Evropu chtějí vést, takže nejen francouzky a polsky, případně německy, ale evropsky.

I. Mertl 9.2.2019 13:44

Re: Dokud nebude existovat "evropský" jazyk, tak budou

Jazyk nemusí mít moc společného se státem, milý pane. To by v USA musela být jako státní jazyk nějaká američtina, v Brazílii brazilština, atd. atd. Nemáte to vy národovci snadné, co?

V. Petr 9.2.2019 14:28

Člověče, v USA je úředním jazykem (americká) angličtina a

v Brazílii portugalština. Podstatné je, že je to jeden společný jazyk a je absolutně nedůležité, že se jím mluví i někde jinde. Snaha amerických multi kulti může vést jen k tomu, že část USA bude opět připojena k Mexiku!

Bývalý německý kancléř Helmut Schmidt mě dost šokoval když řekl, že si neuvědomil, jakou překážkou evropského sjednocení bude jazyková různost. To se dá překonat jen tím, že se bude mluvit anglicky, ale běžní lidé cizí jazyky moc neumějí (resp., ač se je učili ve škole, se jimi nedomluví).

M. Prokop 9.2.2019 22:28

Re: Dokud nebude existovat "evropský" jazyk, tak budou

Nemusí, ač obvykle má.

Co je důležité, to je politický národ toho kterého státu. Ten klidně může být i při různých jazycích, viz třeba Švýcarsko.

Pokud ovšem není, jako třeba v EU, Belgii, ČSSR, SFRJ, SSSR, R-U, tak společný stát nefunguje.

Nemáte to vy internacionalisti snadné, že?

K. Janyška 9.2.2019 10:02

Není to zrada vzdělanců, je to jejich nevzdělanost, která

z nich dělá velmi nebezpečnou sílu, když mají rozhodovat o věcech občanských a celého lidstva. Udělal jsem si, a stále v tom pokračuji, vlastní průzkum, zda něco tihle lidé vědí o spontánním řádu obecném a zejména o spontánním řádu lidského světa. Na nikoho takového z nich jsem nikdy nerazil. Samozřejmě, že i mezi běžnými lidmi ne. To je prostě lidská tragésie číslo jedna, neboť spontánní řád je totiž podstatou úplně všeho, co drží pohromadě nebo se k sobě má. To lidé nevymysleli, na to nikdy neměli, to samo.

Vzdělanci, i toho nyjvyššího stupně, jsou jen oboroví specialisté, bohužel. Proto byla vědou vygenerována kompozitivní teorie, která ve věcech lidského světa tuto věc ozřejmila. Kdo má zájem. Ať si kupí a přečte docela útlou knížku Osudná domýšlivost od nositele Nobelovy ceny A.F.Hayeka, který teorii spontánního řádu, se kterou přišel Giambattista Vico už koncem 17.století, dotáhl zatím nejdále... Dzp.

P. Grigar 9.2.2019 22:37

Re: Není to zrada vzdělanců, je to jejich nevzdělanost, která

Usus sine doctrina quam citra usum. (Quintilianus)

V. Pokorný 9.2.2019 9:52

Dobrý článek

od pana Podrackého. Intelektálové a vzdělanci nyní většinou společnosti ne snad přímo opovrhují, ale mají za to, že oni jsou ti, kteří mají spasit svět. I intelektuál nebo vzdělanec může být, a i bývá někdy, grázl prvního řádu.

M. Mikulec 9.2.2019 10:02

Re: Dobrý článek

Pravda. Někdy mám pocit, ze by těm obyčejným daňovým poplatníkům s chuti nedemokraticky odepreli volební právo.

V. Pokorný 9.2.2019 12:01

Re: Dobrý článek

Zdravím, no, vždyť takové pokusy jsou. Mějte se.

M. Martinelli 9.2.2019 14:38

Re: Dobrý článek

pane Pokorný, mám pocit, že těch grázlů prvního řádu neustále přibývá...

Z. Klouček 9.2.2019 9:42

Ano,

mám v zásadě stejný názor. Nevím, jakou by měli mít společnou identitu lidé, obývající Evropu, po přípoadném "rozpuštění" národů (a jistě i států), když by do Evropy bezpochyby volně proudili i původně Neevropané. Nejspíš by to m.j. vedlo k zániku či marginalizaci národních kultur, přepisování historie či rozbití tradičních mezilidských struktur a vztahů. Proč potom na takovém místě, podobném mezinárodnímu letišti, žít? Já to nechci!

V. Pavelka 9.2.2019 10:08

Re: Ano,

Pan Kundera , opět manifest ,komunismus zůstává v lidech jak v koze , pořád ta touha intelektuálů votravovat vzduch tím správným co jsme vymysleli v kavárnách , dopr.ele.!

S. Netzer 9.2.2019 10:24

Re: Ano,

O manifestech původem z IVK to platí taky?

I. Mertl 9.2.2019 13:21

Re: Ano,

Milý příteli s pochybnou nejen interpunkcí, i to první Československo vymysleli v kavárnách ti votravní intelektuálové.

V. Petr 9.2.2019 14:32

Československo nemusel nikdo moc vymýšlet, snad

jen spojení Čechů a Slováků. Z rakousko-uherské monarchie odešli koncem WW1 dokonce i Maďaři, kteří měli nejrozsáhlejší autonomii, jakou vůbec mohli dostat.

M. Prokop 9.2.2019 22:30

Re: Československo nemusel nikdo moc vymýšlet, snad

První odešli němečtí Rakušani, jen tak pro zajímavost.