3.6.2023 | Svátek má Tamara


Diskuse k článku

ESEJ: Význam kultury v časech migrace

Některá témata jsou natolik ošidná, že je jaksi jistější se jim vyhnout. Migrační krize jich nabízí přímo přehršel. Otázka, která se nabízí skoro nejvíc, je samozřejmě ta, do jaké míry jsou lidé ze Sýrie, Iráku či Afghánistánu schopni (navíc v takovém počtu najednou) integrace do evropské společnosti.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Malina 6.6.2016 3:44

Západ není žádný ideál

Celý článek je stavěn tak, že v ní současný Západ vychází jako ráj na Zemi a Zápaďáci jako ti, co našli ten nejlepší možný způsob života. A to jako sorry, ale s tím vážně nemůžu souhlasit.

Ano, máme úspěšné ekonomiky, ale za cenu stále větších sociálních rozdílů a prekarizace. Máme blahobyt, ale na úkor biodiverzity naší přírody a drancování zdrojů v cizích zemích. Pyšníme se dochvilností, ale kvůli hektickému životnímu tempu máme neurózy a žaludeční vředy. Máme Nobelovy ceny, ale i přeplněné děcáky a domovy důchodců. Naši kazatelé jsou mírní, ale společnost je duchovně vyprahlá.

Vážně je ta naše povýšenost na místě?

J. Kanioková 25.5.2016 17:22

Skvělý článek, díky...1***

Informovanost, to je základ pochopení všech dějů a souvislostí mezi nimi..

Tohle jsou také bezva myšlenky, informace -

Spisovatel Vondruška: Naši předkové prolévali krev. Máme povinnost bránit naši zemi, jazyk a tradice. Je oslavováno deviantní umění. Kéž by se dál mluvilo česky - http://jdem.cz/b9prb5

V.Vondruška: Politici, respektujte hlas lidu. Když odmítáme přijmout nepřítele, kterého budete muset živit, není to xenofobie...

A v historii se podle něj vše opakuje. „České země nikdy nebyly xenofobní a vždy podávaly pomocnou ruku těm, kteří to potřebovali,“ řekl. Mělo to však prý vždy hranici – všichni, ať už to byli ve 13. století němečtí kolonisté či později kacíři či novokřtěnci, se vždy zavazovali k tomu, že budou ctít českého panovníka a respektovat naše zákony.- http://www.rozhlas.cz/radiozurnal/host/_zprava/1560955

J. Kanioková 25.5.2016 17:47

Fakt si to poslechněte, je to půlhodina a stojí za to..

J. Vinopalník 25.5.2016 15:50

Osobní dotaz

Zcela mimo souvislost: pane Zrno, nejmenuje se náhodou Váš pan otec Vladimír? S jistým V.Z. jsem totiž maturoval na gymplu (1964) a od té doby jsem ho neviděl. Kdyby jmenoval, pozdravujte ho prosím.

A. Samková 25.5.2016 15:39

děkuji

za tento příspěvek, nastínil otázky a problémy, ke kterým už se dávno měl vyjádřit někdo z těch politických a kulturních elit, kdo migranty vítá a masivní příliv cizinců do Evropy podporuje. Ten migrační průšvih má mnoho rovin. Současný model vychází z předpokladu, že k nám jdou jacísi sterilní jedinci dychtiví se přizpůsobit a pracovat pro blaho nás všech, prosti všech nešvarů a postranních úmyslů. Překročením Schengenu se z nich automaticky stanou lidé "evropského pojetí". A jen co se naučí jazyk, tak zmizí ten poslední rozdíl a pak už našemu obohacování nebude bránit opravdu nic. Avšak ne nadarmo se říká: jiný kraj - jiný mrav. Až politickým kebulím konečně svitne, že jsme si zaseli na nevratný rozvrat evropské kultury a společnosti, tak už bude pozdě.

J. Kanioková 25.5.2016 17:00

:)))))))))))

V. Vaclavik 25.5.2016 14:47

Dobry, ale nikoli vyborny clanek

Autor se dotyka jen, ci hlavne jen vselijakych druhotnych znaku teto problematiky.

Ano, lide se rozumove nevyvinuli po celem svete rovnomernou rychlosti, nybrz ruznou. Rozumovy vyvoj v podstate znamena miru respektu k rozumu, k logice, na rozdil od respektu k emocim. Emoce prevazne vladnou v civilizacne zaostalych skupinach lidi, rozum v tech civilizacne (relativne) vyvinutych.

Cim primitivnejsi clovek, tim vice je v zivote hnan svymi emocemi a ty emoce maji vetsi pravdepodobnost, ze budou mit iracionalni zaklad, tedy budou iracionalni, tedy uspesny zivot prevazne nepodporujici. Cili emoce jako takove nejsou nic spatneho a pokud je clovek ve svem zivote prevazne racionalni, ma jako dusledek toho i racionalni emoce, cili muze si spise nez primitivnejsi clovek dovolit nechat se svymi emocemi v zivote vest (ovsem je vzdy doporucene, aby rozum mel nad emocemi cloveka 'dohled' a aby mel posledni slovo).

Primitivni lid se lisi od mene primitivniho napriklad tim, ze ten primitivnejsi je nachylnejsi byt negativne ovlivneny napriklad alkoholem, hazardnimi hrami, zavislosti na prerozdelovacim socialnim systemu pokud se dostane do spolecnosti vyspelejsiho lidu (ovsem nikoli vyspeleho), ktery si takove 'vymozenosti' zavedl. Proto napriklad americti indiani, eskymaci a vubec vsechny ty puvodni narody pred sty lety na alkohol tezce doplatily a doplaci na nej dodnes, protoze ta vyspelejsi cast severoamerickeho lidu neni natolik vyspela, aby rozpoznala, ze to nejhorsi, co lze mene vyvinutemu lidu ucinit, je nabidka polstare stedreho socialniho systemu pod rouskou 'pomoci', ktery nemuze nez zajistit zniceni te mene civilizacne (rozumove) vyspele casti populace (ktera se logicky bude upijet v alkoholu a ozebraci se hazardnimi hrami, jak to v Americe a Kanade dnes chodi).

To same plati napriklad i uvnitr nasi spolecnosti, kde spolu ziji lide na ruzne vysi rozumoveho vyvoje, pricemz vetsina obyvatelstva je na te relativne nizsi (ale i tak tato cast prebiji napriklad uroven lidu ze zaostaly

V. Vaclavik 25.5.2016 14:48

Re: Dobry, ale nikoli vyborny clanek

... uroven lidu ze zaostalych zemi, kterym se eufemisticky, ci pomylene rika 'rozvojove'). Kdyz se napriklad vice primitivni clovek napije alkoholu, ztraci naprosto kontrolu a byva zly, destruktivni ke svemu okoli, pere se, bije zenu a deti apod., zatimco mene primitivni jedinec v prve rade nad sebou ma vetsi kontrolu, takze se vetsinou neopije do nemoty, a i kdyby, pak se z neho nestane hrozba pro okoli.

Alkohol totiz uvolni co v cloveku doopravdy je, jestlize je to primitivni 'zvire' s pouhou vnejsi slupkou civilizovanosti, ktera je dana tlakem spolecnosti a ktera muze zmylit okoli, co se rozumoveho vyvoje tyka, anebo jestli je to relativne vyspelejsi jedinec, ktery se i po napiti nestava agresivnim. Proto primitivni narody valci na dennim poradku, proto civilizovanejsi cast sveta mezi sebou temer nevalci, anebo jen velmi malo, ve srovnani s primitivnejsi casti sveta (to vidime treba v Africe a na blizkem vychode, ale napriklad nikoli v tech asijskych ekonomickych 'tygrech' a Japonsku, ktere silne ovlivnila nase civilizovanejsi kultura, nebo presneji ty zeme se nami nechaly ovlivnit - v tom je velky rozdil).

Kdyz do nasi Zapadni spolecnosti prijdou imigranti z civilizacne zaostaleho sveta v malem poctu, takze tu nebudou mit 'komunitni zazemi lidu sveho druhu', tak je vseobecny kulturni tlak nasi spolecnosti casem primeje prijmout nase zvyky a sami si na ne casem zvyknou, tedy prijmou je za sve, nebo alespon castecne. A to je presne ta integrace, tedy pekne cesky, to zaclenovani do nasi spolecnosti. Pokud ovsem je tech imigrantu vetsi mnozstvi na vytvoreni svebytne komunity, ve stylu sve puvodni primitivni kultury, uvnitr nasi spolecnosti, kterou se my nejenze nesnazime rozbit, ale naopak pomylene hnani multikulti ideologii ji obdivujeme a aktivne podporujeme, pak to zaclenovani bude skripat a nemusi k nemu vubec dojit, a jako dukaz staci podivat se kolem sebe, po spolecnostech, mestech nasi Zapadni civilizace, ktere byly nami rozumejsimi lidmi ponechane v rukou nas

V. Vaclavik 25.5.2016 14:49

Re: Dobry, ale nikoli vyborny clanek

... v rukou nasich iracionalnich intelektualu.

Amerika se kdysi proslavila prizviskem 'tavici kotlik narodu', protoze v te dobe, ktera tomu prizvisku zavdala puvod, nebyla socialnim prerozdelovacim rajem, jako je jim dnes, o Evrope ani nemluve. Zadne jine tajemstvi v tom nikdy nebylo a neni. Pokud se dnes v tomto ohledu nezmenime, nebudeme si moci dovolit imigraci ze zaostaleho sveta ve vetsim meritku, protoze k zadnemu 'taveni' dnes uz ani nahodou nedojde, na to muzeme vzit jed. K cemu logicky dojde, budou svary uvnitr spolecnosti a v posledku dojde i k obcanskym valkam.

I. Schlägel 25.5.2016 14:14

Pro člověka z kategorie

"průměrná inteligence, v podstatě bez předsudků" musí být tento článek průzračně srozumitelný a velmi poučný. Z jaké kategorie pocházejí socialisté v orgánech EU, potažmo v orgánech obecně?

A. Alda 25.5.2016 13:34

Skvělé.

Tleskám a smekám.

P. Lenc 25.5.2016 13:45

Re: Skvělé.

I já a dík .

A. Richtr 25.5.2016 12:08

Skvele.

Budu se tesit na dalsi...

J. Chaloupka 25.5.2016 9:12

Zachraňujeme kdejakou minikultury na Nové Guinei

nebo v amazonských pralesích a vlastní si necháme zničit? Opravdu?

K. Janyška 25.5.2016 9:04

Skupinová identita. Cm to zase máte ? Jsou to jen

společné zájmy... Dzp.

P. Vaňura 25.5.2016 12:32

Žádné náklady na sociální smír nejsou příliš vysoké,

pokud sjednotí národ (c) Adolf Hitler.

Ale už předtím říkával můj dědeček, "Němec je napřed Němec, potom Němec, pak ještě jednou Němec a teprve pak všechno ostatní." To je ta skupinová identita.

Dalším příkladem skupinové identity jsou Japonci nebo Židé. V Japonsku by se nemohlo stát nic podobnému tomu, jako je žalování našich "aktivistů" v Bruselu.

Skupinová identita souvisí samozřejmě se skupinovými zájmy, ale také znamená, že jí jsou do určité míry podřízeny i indiviuduální zájmy.

No a, samozřejmě, skupinová identita je téměř nezbytným předpokladem pro vítězství ve válce!

J. Pražák 25.5.2016 8:56

Výborně sepsáno!

Zbývá jen poslat do sněmovny jako povinné čtení a s prosbou Merkelové, aby napsala jaké úspěchy v integraci neintegrovatelných dosáhla.

Závěr je poučný: (a)sociální "dávky" škodí všem.

M. Polláková 25.5.2016 8:05

Význam kultury

Výborné, odborné.. díky za esej !

F. Houžňák 25.5.2016 5:49

Nejenom ze zpravidla nejsou schopni,

ale ani to nechteji. Prichazeji prece s predstavou, ze oni jsou ti lepsi lide a my jsme povinni jim slouzit. A vsichni havloidé a ostatni pokrokova sber je v tom utvrzuje a podporuje.