27.11.2020 | Svátek má Xenie


Diskuse k článku

ESEJ: Únik z chudoby

Jakkoli chudoba třetího světa vyvolává v západním světě občasné vlny soucitu, je svět, kde lidé třetího světa žijí na úrovni vyspělých zemí, obvykle považován těmi samými soucitnými lidmi za neudržitelný, a tedy nežádoucí, což kupodivu bez odporu přijímají i někteří kritici environmentalismu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Salajka 20.9.2019 8:59

Doporučuji Vám knihu Tabu v sociálních vědách od Eduarda Bakaláře. Uvádí daleko nižší rozdíly a přesto byl ostře napadán. Každé prostředí vyvolá reakci, která změní hodnoty toho, co je potřebné k přežití a relativizuje tak stupnici IQ. Myslím, že v testu kmenové soudržnosti , nebo při hledání vody bychom těžce zaostávali za obyvateli Nigérie.

Z. Lapil 18.9.2019 8:46

To mi přijde až moc dramatické. Připomínám, že když "se" vymýšlelo nějaké kritérium inteligence, zněla jedna z otázek: jak zařídit, aby byly porovnatelné výsledky řekněme absolventa Harvardu a negramotného nádeníka, který si otázku ani nedokáže přečíst.

Takže mi připadá, jestli tady nedošlo k podobnému systematickému omylu. Právě mě napadá: součástí těch testů je doplňování obrázků. Nejspíš to znáte - jak je vyšrafované kolečko vpravo nahoře a tak podobně. Člověk, který má natrénované čínské písmo má v "grafickém postřehu" nejspíš dost bonus. I to korejské písmo, vymyšlené tak, aby se dalo zvládnout za jedno odpoledne (doteď jsem to netušil: https://cs.wikipedia.org/wiki/Hangul) vyžaduje bleskovou orientaci; aspoň podle toho, co jsem teď zjistil, není tak doslovně přímočaré, jako latinka a azbuka.

Ještě mě napadá - není tam samostatně Vietnam? Pokud vím, jsou to jediní "šikmoocí", kteří píšou latinkou.

Z. Lapil 18.9.2019 8:17

Tůdle, ta nemá katalyzátor.

J. Kanioková 17.9.2019 17:45

Souhlas, 1*

R. Langer 17.9.2019 17:41

Dýchání výfuku auta není životní prostředí, ale pokus o sebevraždu. Zkuste dýchat třeba sopku, ať to máte přírodní... :-P

J. Tomáš 17.9.2019 13:03

Podle publikace "IQ and Global Inequality" je průměrné IQ v Jižní Koreji 106, podobně jako v Číně, Japonsku... Naproti tomu v Nigérii je to 69 a v subsaharské Africe to až na vzácné výjimky není přes 70, což naznačuje, že minimálně polovina obyvatel tamtéž je na úrovní lehké mentální retardace (dříve se to nazývalo debil). To taky vysvětluje, proč se východoasijské země dokázaly vymanit z bídy i bez pomoci vyspělých zemí, zatímco ty africké jsou i s veškerou pomocí bez šance.

Z. Lapil 17.9.2019 11:35

Byl bych daleko opatrnější s tvrzením, že fosilní paliva životnímu prostředí neškodí (já vím, takhle doslova to v článku není). Stačí zkusit dýchat výfuk z auta nebo strčit hlavu do komína. Místo toho si troufnu tvrdit, že jejich nahrazení alternativami je věc ceny a čím víc spotřebitelů, tím víc výrobců a tím nižší cena. Prostě proto, že víc hlav víc ví.

Sluneční panel u beduínského stanu na Sahaře mi dává lepší smysl než černá pole místo pšenice. Protože i kočovník se jistě rád podívá na televizi a mátový čaj je s ledem (a s kapkou ginu) mnohem lepší.

Možný problém: dokonalé je nepřítelem dobrého. Příklad mimo energetiku: jedním z "afrických" problémů je pitná voda. Kdosi vymyslel, že když se voda z louže dá na den dva (ne už tři - to začne bujet jiné svinstvo) na sluníčko, UV záření vodu částečně dezinfikuje a voda je pak mnohem pitnější. Proti tomu (čerpám z jediného článku z jakési sobotní přílohy) se zvedla řada názorů, že to teda ne, protože by si ("ti hloupí černoši" - p.t. kontroloři, to neříkám já) mohli myslet, že ta voda snad odpovídá nějakým normám a mohli by se jí (tou vodou) otrávit.

B. Rameš 17.9.2019 9:49

Já bych upřímně uvítal možnost skrýt ty hnusné blikající potvory pod textovým polem. Také nechápu, kam se poděl můj "to jsem z toho sob" (obrázek z nicku). Hlavně že se dá příspěvek nahlásit jako fuj, to je důležité. Obávám se ovšem, že jest to formát direktivně nadělený shůry a s tím, jak známo, nepohne ani stádo sobů.:-(;-D:-/;-(:-P;-)8-o;-O[>-]EU?!RvV!!(X)

R. Vacek 17.9.2019 9:48

Když ona spousta lidí by chtěla, aby třetí svět zůstal stále třetím světem. Stačí se podívat, jaký odpor budí rostoucí Čína, která nepotřebuje od západu humanitární pomoc, potraviny ani lékaře a dokonce je schopna budovat chudším zemím infrastrukturu, kterou jim západ nenabídl.

B. Volarik 17.9.2019 4:34

Ten nový formát diskuse je hrozně zmatený. Těžko se vyznat v tom, kdo na co reaguje. Mně víc vyhovovala možnost jednoduše seřadit přízpěvky dle času vzestupně nebo sestupně. Je to můj vrtoch nebo je nás tady takových víc? Už jsem o tom psal panu Wágnerovi.