2.12.2023 | Svátek má Blanka


Diskuse k článku

ESEJ: Smrt afghánské svobody

Ještě nedávno to vypadalo nepředstavitelně, pak stačilo pár dní – a všechno bylo jinak. Těsně poté, co se vojska NATO stáhla z Afghánistánu, došlo k okamžitému útoku Tálibánu, který si téměř bez odporu podmanil celou zemi.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Nešvara 26.8.2021 8:18

Zjevně stačilo 20 let, aby se pravda, kterou dobře někteří z nás pamatujeme, začala překrucovat.

Pan Joch píše:

"Jakkoli se to může škarohlídům nelíbit, intervence v Afghánistánu na podzim 2001 byl plně oprávněná, spravedlivá a měla univerzální mezinárodní legitimitu. Z území Afghánistánu ovládaného Tálibánem teroristická síť al-Káida, kterou Tálibán chránil a hostil, podnikla útoky proti Americe 11. září 2001. A Talibán odmítli al-Káidu vydat spravedlnosti. Válka v Afghánistánu byla tudíž válkou z nutnosti, z povinnosti, nikoli válkou volby"

Seznam únosců, kteří dle závěrů vyšetřování FBI spáchali útoky:

Let American Airlines 11: Muhammad Atta (Egypt), Abdulaziz al-Omari (Saúdská Arábie), Waleed al-Shehri (Saúdská Arábie), Wail al-Shehri (Saúdská Arábie), Satam al-Suqami (Saúdská Arábie)

Let United Airlines 175: Fayez Banihammad (Spojené arabské emiráty), Ahmed al-Ghamdi (Saúdská Arábie), Hamza al-Ghamdi (Saúdská Arábie), Marwan al-Shehhi (Spojené arabské emiráty), Mohald al-Shehri (Saúdská Arábie)

Let American Airlines 77: Hani Hanjour (Saúdská Arábie), Nawaf al-Hazmi (Saúdská Arábie), Salem Alhazmi (Saúdská Arábie), Khalid al-Mihdhar (Saúdská Arábie), Majed Moqed (Saúdská Arábie)

Let United Airlines 93: Ahmed al-Haznawi (Saúdská Arábie), Ahmed al-Nami (Saúdská Arábie), Ziad Jarrah (Libanon), Saeed Al-Ghamdi (Saúdská Arábie)

Najděte mi tam jediného Afghánce. Naprostá většina Saudská Arábie.

Po útocích byl vyhlášen úplný zákaz letů, výjimka byla jediná. Saudskoarabská delegace, ve které byli i příbuzní Osamy ben Ládína. Ale Saudi jsou kámoši, proti těm se nesmí. Afghánistán neměl mocné spojence a US veřejné mínění žádalo okamžitě někoho bombardovat. A bylo. Tolik k "oprávněnosti a legitimitě".

P. Milan 26.8.2021 9:11

Z území Afghanistánu neříká, že Afghánci.

Pan Joch má pravdu.

I. Schlägel 26.8.2021 10:14

Evidentně se nelze spolehnout na Vaši paměť a na Vaši schopnost rozumět psanému textu.

J. Jurax 26.8.2021 13:51

Neřekl bych.

Ono jsou všelijaká fakta; ta nehodící se je třeba škrtnout. A je svrchovaně neslušné je připomínat.