3.10.2022 | Svátek má Bohumil


Diskuse k článku

ESEJ: Rusko bude jiné. Možná

Kolega Petr Honzejk z Hospodářských novin to na internetu schytal s článkem Zanechte všech nadějí, Rusko nikdy jiné nebude za prý necitlivý přístup k otázce, kdo může za současnou ruskou politiku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Černý 18.4.2022 15:01

Budou USA někdy jiné?

J. Prikner 18.4.2022 14:10

Když myslíš? Rozparcelovaná RF byla snem mnoha globálních prediktorů a po sblížení s ČLR se tento sen nějak oddálil.

F. Zrcek 18.4.2022 13:21

K federalizaci ruska jsem poněkud skeptický. Rusko má blíž k orientální despocii než západu. Z federalizovaných oblastí by se staly spíš satrapie nebo pašalíky po vzoru čečny. Ale možná se o to úspěšněji pokusí čína. Třeba na ruském území uspěje s oprášením předsedy Maa.

J. Karza 18.4.2022 14:32

Pane Zrčku, v mé paralelní realitě má Rusko dávno federativní uspořádání. Dokonce se ten stát jmenuje Ruská Federace. Ve vaší je tomu zřejmě jinak:-)

J. Karza 18.4.2022 12:21

Rád bych zde přítomným infantilům, kteří řeší osud Ruska, připomněl, že je v sázce přetrvání Ukrajiny.

F. Zrcek 18.4.2022 13:23

Ukrajina momentálně předvádí, že je životaschopná. Na rozdíl od ruska.

V. Kain 18.4.2022 13:57

Všude slyšíme Rusko a Ukrajina.Co třeba se starat o problémy a průšvihy které máme doma a které nás ještě v mnohem větší míře čekají?

J. Karza 18.4.2022 14:38

Ukrajina svou životaschopnost ukazuje už 30 let. Je na huntě, přišla o deset milionů obyvatel a dlouhodobě nemá pod kontrolou vlastní území. Ve vaší pararelní realitě asi prosperuje:-)

J. Černý 18.4.2022 15:04

Opravdu ? A jak se stala od roku 1991 jednou nejvice zkorumpovanou zemi světa? Proč z ni od té doby odešlo cca 20% převážně mladých lidí, když to tam podle vás žije.

J. Ptáček 18.4.2022 11:25

Rusko už je jiné, ne že bude. Stejně jako Rusové. Musejí být velmoc za každou cenu. V Evropě je hodinářská velmoc maličké Švýcarsko, Rusko je v oblasti hodinek velmoc v jejich kradení. To nepopírají ani Rusové vysoko postavení. Rusko je velmoc především v rozloze území. Je větší, než Čína + USA. Od svého vzniku za posledních 1000 let násilně rozšířené o zhruba 100 krvavě porobených národů. A uznávaní veleduchové Ruska starší i novější? Tolstoj, Dostojevskij, nově disident Solženicyn. Těch možná 10 možná 20% opravdu nových, proevropsky smýšlejících občanů (byť často skvělých typu A. Sacharov), jsou buď v defenzivě nebo v emigraci na "hanebném" Západě nebo rovnou v kriminále. Mluvím jen za sebe, ale ruské priority jsou mně natolik vzdálené, že jiné Rusko neznám a snad ani nechci.

L. Písařík 18.4.2022 10:16

Civilizace a klima - vyspělá civilizace vzniká tam, kde je dostatečná materiální základna i dobré klima, v příliš chladném klimatu vynaloží člověk veškeré úsilí na udržení života a v příliš teplém a příhodném klimatu člověku skoro vše padá do ruky a tak není třeba vyvíjet velké úsilí.

J. Vrabec 18.4.2022 9:50

Wissen ist Macht. Když zůstane národ neinformovanej zůstane tupej. Tak to zde bylo taky 40 let.

J. Černý 18.4.2022 15:05

A nyni se to prohloubilo.

J. Farda 18.4.2022 16:46

Čehož jste zářným příkladem ... ;-)

F. Navrátil 18.4.2022 9:42

Geopolitické ukotvení států je dlouhodobé. Pochybuji, že by se Rusko dalo změnit nějakými sankcemi nebo zahraničním nátlakem. Rusko se bude měnit podle vlastních vnitřních potřeb.

H. Kotaz 18.4.2022 10:35

USA to předvádějí.

J. Karza 18.4.2022 9:23

Česká mainstreamová a veřejnoprávní dezinformační elita řeší Rusko. Zbytečně. Čas běží a změny probíhají všude, na celém světě. Budoucnost jistě chystá mnohá překvapení, řádově přesahující představivost journalistů.

Jisté ale je, že ani Rusko, ani nikdo jiný se nebude řídit jejich infantilními přáními.

P. Čech 18.4.2022 8:45

Není to třeba trošku jinak? Není chyba v nás, lidech, kteří si stále vytvářejí nefunkční a nevyhovující systémy? Není např. chyba v tom, že za každou cenu musíme dělit lidi na nějaké zcela iluzorní národy, přičemž sám tento pojem (národ) není nikde jednoznačně a nezpochbnitelně definován? Nevíme, o čem mluvíme. Jednoznačně jsou třeba definovány pojmy "rod", "lmen", ale národ? Tady je asi ten prvopočátek nefunkčnosti dělení světa. Sama existence národních států k ničemu smysluplnému nevede. Rusko bude jiné? Německo bude jiné? Francie bude jiná? Nebude! Budou stále stejné. Přinejmenším do doby, kdy snad budou vnitřně přetvořeny ve státy ryze občanské, kde nějaká národnost sice existuje, ale není vedle občanství vůbec důležitá. Občanské povinnosti a občanská práva musí vycházet z občanství a ne z národnosti. A tady je ten zakopaný pes!

L. Písařík 18.4.2022 10:22

Již se stalo, takovým pokusem bylo založení ČR v r. 1918, kdy země byla směsí různých národností a trnem v oku všech sousedů, výsledek byl odpovídající. A pokud chcete novější pokus pak EU je dostaečnou illustrací .

P. Čech 18.4.2022 17:19

V roce 1918 vznikla ČSR, nikoliv ČR. Ty národnosti by ani tak nevadily, pokud by tyto, zejména ta německá, neměly všelijaká národní práva. Třeba i výuku ve školách v německém jazyce. A nejen v německém, ale i v maďarském.Trnem v oku sousedů být mohla, to už tak bývá. Nicméně měla být zcela suverénním státem, schopným uhájit (i vojensky) svou svobodu To by ovšem nesměla mít na postu prezidenta zbabělce a vlastizrádce Edvarda Beneše. A EU? To je klasická ukázka socanské nefunkčnosti zejména národních států Jde o úřednický moloch, který spojuje státy jen existencí a funkcí všelijakých socanských dotací. Bez nich by se rozpadla již dávno.

L. Písařík 18.4.2022 17:56

Omlouvám se za chybu, příště budu pečlivěji číst napsané. Souhlasím s napsaným, ale do svých skoro osmdesátin opravdu nevím, co si o Benešovi myslet. Masaryk se o něm pochvalně vyjádřil, že bez něj by republika v tehdejších hranicích nevznikla, uměl postupovat diplomaticky, ale za svého nástupce by byl spíš doporučil Švehlu, kdyby ten náhle nezemřel. Švehly si velmi vážil můj otec, statkář a agrárník. Sám Benešovi zazlívám atentát na Heydricha, zahynlo skoro 5 tisíc českých lidí a nic moc se nezměnilo, únor 1948 - dodnes nevím, co si mám myslet, snad mu opravdu nemoc zabránila uvažovat reálně, přece komunisty dobře znal. Teď k EU, když se podívám na země Comonweltu, setrvávaly, dokud se jim to vyplácelo a mnohé se naučily, ale když se utrhly, málokteré se podařilo pokračovat ve zvyšování úrovně hospodářství i demokracie. Obávám se , že by nás čekal podobný osud, pohleďte na GB, jak se tak silná země potýkala s nemalými problémy. Nezbývá než doufat, že se časem k moci dostanou lidé, kterým spíše než o moc půjde o rozvoj a spolupráci celé unie. Do včera se mi líbila demokracie ve Švýcarsku, ale setkal jsem se se švýcarskými přáteli v malé diskuzní skupině která byla schopna hovořit pouze na jedno téma a byl jsem překvapen, jak vypadá tato demokracie zevnitř. Ale o tom až jindy.

P. Čech 18.4.2022 22:02

Co to je "jak vypadá demokracie zevnitř"? O to přece vůbec nejde. Jde o to, že naprostá většina občanů Švýcarska svůj stát podporuje a jeho systém uznává a podporuje. Také a jen proto jejich politický systém efektivně funguje již více než 200 let, což nelze říci o žádném jiném současném systému na Zemi. Hlavně ovšem jde o systém demokratický, protože tam vládnou občané. Občané mají přímo ve svých rukách insttituty referenda a všeobčanského hlasování, jejichž výsledky jsou obecně závazné pro všechny, i pro politické strany. Tyto, mimochodem větší a silnější než naše. Bez uzardění je možno prohlásit, že Švýcarsko je jedinou, skutečně demokratickou zemí na planetě. Následuje jej několik dalších zemí (Irsko, Lichtenštejnsko, Island a pod) které se demokracii blíží. Ostatní země, jako USA, Velká Británie, Francie, Německo a mnoho dalších vč. ČR a SR demokratické nejsou protože tam občanům vládnou politické strany a jejich politici. Ve skutečné zastupitelské demokracii mají vládnout jménem občanů jejich zástupci a ne zástupci politických stran a hnutí. Tady je ten zakopaný pes!

H. Kala 18.4.2022 10:46

Pane Čechu, ono totiž tady na té kamenné planetě s názvem Zem za všechno mohou jen a jen lidé. Živočišná říše má po dlouhé miliony let ve všem jasno. Pokud do toho člověk nezasáhne vždy s tím nejlepším úmyslem samozřejmě tak to funguje. Lidská populace na rozdíl od živočišné příliš myslí, příliš mluví a rodí jedince s neobvyklou touhou vládnout, vybavené charismatickým chováním, zjevem a houževnatostí.

Národní hrdost kterou navrhujete upozadit by asi řešila mnohé. Lidstvo je však příliš nezralé na takové chápání přiřazovat svůj národnostní původ do kategorie historie a nepodléhat nutkání národní hrdosti která může snadno sklouznout za určitých podmínek k nacionalizmu.

Asi ten nejzásadnější problém současného světa ve kterém žijeme se nachází v rozdělení zeměkoule. Mecenáši a ty ostatní které si mohou vybrat ke kterému mecenášovi se bude jejich skupinka přiklánět. smůlu mají ti co si moc vybírat nemohou. Problém se vyhrocuje když se samotní mecenášové nemohou mezi sebou dohodnout o svém významu v dalším vývoji světa. Svou rozmrzelost si vybíjejí v rozdmýchávání nepokojů a to z jakýchkoli důvodů. Těm miliardám obyčejných lidí je to šuma fuk. Jen do té doby než se někdo postaví do čela. Něco hezkého slíbí , určí cíl a důvod nespokojenosti a vzápětí zavelí "Jdeme na ně"!

Na závěr chci připomenout že staré přísloví ale stále ještě žije. "KDE SE KDO ZRODÍ TAM SE I HODÍ"

P. Čech 18.4.2022 17:23

Svým způsobem máte pravdu. Zejména s tou lidskou populací. S homo non sapiens. Člověk totiž zásadně není tvorem rozumným, spíše naopak. Dělá totiž obecně vše pro to, aby jako živočišný druh zanikl.

L. Caslavka 18.4.2022 8:41

Neurozy se zbavit pomoci dohod???

Cozpak p. Fiergeland Putin nepredlozil /pisemne/ Zapadu a USA svoje pozadavky s vyzvou k jednani???

Vysmali se mu a hodili mu je pod nohy.....

B. Rudolf 18.4.2022 6:34

Myslím si, že postoj mnoha "obyčejných Rusů" k demokracii a k volnému trhu byl zformován v devadesátých letech, kdy s nástupem pokusů o nastolení demokracie a svobody slova v Rusku se měli od druhé světové války nejhůře. Ruská ekonomika byla rozkradena a běžní lidé nedostávali plat, důchody a podobně. Zločinci si dělali, co chtěli, protože nebyla moc, která by je trestala. Nevím, kdo měl na této katastrofě hlavní vinu. Ale to, že toto může po čase vést k fašizaci mnoha Rusů a k jejich nacistickému vidění světa, mělo být zřejmé už tenkrát.

Přesto si myslím (ale nevím, odkud se to ve mně bere), že útok na západ (drang nach Western), nebyl hlubokým přáním většiny běžných Rusů, ale "posledním přáním" umírajícího šíleného diktátora.

Otázkou je, co s Ruskem dál, pokud to "dobře dopadne" v tom smyslu, že nedojde ke třetí světové válce. Nezbude nám nic jiného než použít ruské devizové rezervy na obnovu Ukrajiny nebo toho, co z ní po této šílené nesmyslné válce zbude.

Dojde Rusům, co se stalo? A to, že tentokrát za jejich utrpení a zkázu Ruska může jejich "milovaný vůdce", který kdysi "nastolil v Rusku pořádek"?

P. Čech 18.4.2022 8:58

Co s Ruskem dál? Nezdá se Vám, že nám do toho nic není? A nejen nám, ale i státům EU či USA. Co s Ruskem dál je výhradní věcí Ruských občanů a nikdo jiný do toho nemá co strkat svůj smradlavý rypák. Jaké Rusko si Rusové vytvoří, takové je budou mít. Pochybuji, že by si ruští občané (jejich naprostá většina) chtěli vytvářet nějaké velmocenské postavení ve světě. Vím, o čem mluvím, byl jsem fyzicky v Rusku 4x a s běžnými Rusy jsem o věcech obecných hovořil. Jejich názory rozhodně nejsou poplatné současnému velmocenskému dělení světa. Dělení světa na sféry vlivu velmocí. Ani Ruska, ale ani USA či kohokoliv jiného. To je zcela zastaralý pohled na svět, pohled, který vznikl před mnoha stoletími. Dnes již jsme, my, lidé, kteří absolvovali dvě světové války, někde úplně jinde. To ovšem nechtějí vidět zastydlí politici na všech stranách, na t.zv. Západě, ale i Východě. Pokud se my, lidé, neoprostíme od vytváření sfér vlivu t.zv. velmocí, nemůžeme k žádnému smysluplnému stavu dospět.

J. Karza 18.4.2022 9:38

To infantilům nevysvětlíte. Nevím, kde se bere to přesvědčení, že mohou mentorovat a mistrovat celý svět. Jedině, že by to bylo jedním z příznaků úpadku Západu.

B. Rudolf 18.4.2022 10:57

Od okamžiku, kdy Rusko přepadá své sousedy, vede vůči nim dobyvačné války a nám vyhrožuje jadernou válkou, máme plné právo mluvit Rusku do toho, jaké bude.

Kromě toho, asi mi nebudete věřit, ale nepřeji si ani utrpení běžných Rusů, které je s velkou pravděpodobností po válce čeká (a je úplně jedno, jestli si budou myslet, že vyhráli nebo že prohráli). V současnosti to vypadá tak, že před Ruskem na dlouhou dobu není žádná aspoň trochu rozumná budoucnost. A s tímto spojené zbytečné utrpení velkého počtu lidí mi lhostejné není.

J. Karza 18.4.2022 11:11

To vyražte do Ruska udělat pořádek. Jinak jsou to jen stále stejné pindy