31.5.2023 | Svátek má Kamila


Diskuse k článku

ESEJ: O neomarxismu a fabianismu

V Praze se vice méně pravidelně schází jeden debatní spolek, takové shromáždění několika desítek chytrých hlav. Kavárnám se vyhýbá, ovšem sklenka chutného piva z nějakého minipivovaru nemůže vadit.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kvapil 24.2.2020 10:30

Problém eseje spočívá v mylných předpokladech. Pokud fabianisté vycházeli z Fabiovy taktiky boje s Hannibalem, která ale byla jiná, než líčí pan Chrastina, pak i všechny jeho další vývody o taktice fabianistů a neomarxistům jsou pochybené.

J. Kraus 24.2.2020 8:19

Můžeme-li věřit Liviovi, Kartágo dobyl a zničil Scipio Africanus. Quintus Fabius Maximus Cunctator (viz Livius IV) zemřel ještě před bitvou u Zamy, v níž zvítězili Římané a po níž Scipio Kartagiňany dosti velkomyslně pardonoval. Teprve po jejich dalším topoření se je týž Scipio zlikvidoval definitivně. Cunctator uplatňoval zdržovací strategii během první punské války na území Itálie.

Jinak článek pěkně shrnuje a doplňuje to, co víme a tušíme. Díky za něj. Jeden z pohledů: Prý jsou elity obslužné (Merkel, Soros) a řídící (?). Pokud je to tak, první budou odstraněny, podobně jako sonderkommanda v koncentrácích a netřeba se jimi zabývat aniž elitami řídícími, k nimž nedohlédneme. A místo planých úvah se raději připravit na přežití v době nouze. Vše však stále více připomíná proces probíhající samospádem, bez strategického plánu. Kromě totálního rozvratu, pohltivšího i všechny ty merkely, jako by neexistoval plán konečného řešení. Rýsuje se několik překážek. Jednak islám jako obrovská nespoutatelná duchovní síla, těžko asimilovatelná s méněcennými káfiry, kterou po zdeptání bílých Evropanů a jejich zkřížení s černochy nebude možno zkrotit. Dále, jaký výkon bude vykazovat přihnědlá rasa s IQ 80? Budiž ale, bude zničen okruh západní civilisace, islám padne s ní, masy lidí odstraněny. Co dál? Budou snad řídící elity závislé na dovozu z Číny? Odmění se jim jejich mimolidští ochránci? A co Čína a jiní, rychle zaplavivší uvolněný západní svět? Mají elity v rukávu výsledky prací tajných výzkumů? Opravdu by byly Rusko a Čína tak bezmocné?

Nevíme jak v soukromí mluví Merkel nebo Soros, ale jejich příznivci, drtivá většina, mohu-li posoudit, nemají představu jak funguje průmysl a zemědělství a ani je to nezajímá. Je to pod jejich úroveň, blahobyt je konstanta. Čas se zrychluje a tito budou prvními obětmi rozpadu infrastruktury, nouze, hysterického šoku. Přežijí odolní lidé s logickým myšlením a s nimi těžko mávat jako s hadrem. Kde je nějaká strategie, model konečného řešení?

J. Kanioková 23.2.2020 19:51

Výborný článek, díky. K fabianismu mám odkazy na více dřívějších článků, akorát to teď nemůžu najít..

J. Kanioková 23.2.2020 19:44

1*****

M. Pivoda 23.2.2020 17:48

Milan Prokop, zde podobně jako agent StB převlečený za "Staronový", nám sděluje své náboženství. Budiž. V dnešní demokracii má Prokop na to právo.

Jenže on se tady současně přiznává, že možnostech dnešní a budoucí umělé inteligence nic, ale vůbec nic, neví. Na to má samozřejmě také právo.

Já jsem se tím tématem AI zabýval již před 30 lety, a jsem dnes dost znepokojen, k čemu ten budoucí technologický vývoj může vést. Troufám si proto tvrdit, že pokud bude zaveden minimálné nepodmíněný příjem, čili z dnešního hlediska jakási levicová úchylka, tak to bude ta lepší alternativa naší budoucnosti. O té horší alternativě zde hovořit nebudu.

Za 10-20 let bude článek s výrazem "neomarxismus" v nadpisu článku vnímáno jako něco velmi, velmi zastaralého.

Prokopovi proto zbývá jedna jediná rozumná alternativa: nedožít se toho. Jinak by ho mohl trefit šlak.

M. Dvořák 23.2.2020 17:19

P. Han 23.2.2020 16:48

No aspoň že jste dočetl až k tomu překlepu. Trénujte dál a možná jednou dočtete až do konce. Pak se snažte porozumět obsahu. Je to běh na dlouhou trať, ale třeba někdy...

P. Staronový 23.2.2020 16:46

Socialismus krachne vždy a všude, má to totiž vrozené. S technologiemi i bez.

Chytří na tom dokáží i vydělat, ale to nebude váš případ.

P. Staronový 23.2.2020 16:44

PB :-P

Tohle by nic umělého nezvládlo.

D. Stirsky 23.2.2020 15:27

Neff by měl omezit délku příspěvku, dočetl jsem k cunstator a dál jsem neměl sílu. Kdyžtak cunctator = váhavec.

P. Aron 23.2.2020 13:27

Přesně tak !

J. Ptáček 23.2.2020 11:56

Asi máte pravdu, určitě se nechci hádat, natož vulgárně. Spíš jsem to napsal jako uveřejněnou zajímavost. Bohužel ruská strana informace přísně tají, jako ostatně všechno. Jediný generál Volkogonov, uznávaný armádní historik a upřímně nenáviděný putinovci, měl přístup do všech archivů. Tak jsem to napsal, ať aspoň pár čtenářů se dozví něco nového. Konec konců NP by mohl sloužit spíš k osvětě, než k hulvátským hádkám, které nikam moc nevedou. Diskuze ano, ty prospěšné jsou.

M. Pivoda 23.2.2020 10:38

Co v apatyce nekoupíte:

I kdyby socialista Bernie Sanders vyhrál ve všech státech USA (zatím vyhrál jen ve třech), stále je to na zavedení socialismu v USA příliš brzy. Ještě totiž nedozrály technologie, z nichž nejdůležitější je umělá inteligence (AI).

Takže vydržte, prosím, do 30. let 21. století. Kupte si něco pro své zdraví v nejbližší apatyce.

M. Prchal 23.2.2020 10:26

M. Pivoda píše, že je to na něj moc dlouhé, tak to raději nečetl, ale na základě jedné věty zjistil, že je to blábol.

Inu, Pivodo, co k tobě dodat? Snad jen, že v apatyce nekoupíš.

M. Mařák 23.2.2020 9:55

Nejen Vy si pořád nedokážete uvědomit tu zcela podstatnou a naprosto zásadní skutečnost, ze které se to vše v EU neustále vyvíjí. Třeba v marxistické dialektice, když jsme již u toho marxismu, kauzální souvislost všech jevů vysvětlují tzv. příčina a následek. To znamená, že žádný jev nemůže existovat bez příčiny a zároveň příčina s následkem jsou mezi sebou neoddělitelně propojeny.

Pokud si toto jednoduché a vcelku pochopitelné paradigma dokážete přenést do vývoje situace třeba v ČR (strany tzv. demobloku, Milion chvilek, ANO) a EU (současné směrování zasažené zelenou rakovinou lidstva, direktiva Bolkestein o službách, kvůli které ve Francii padla Ústava EU zleva a podobně) zjistíte, že tak, jak je zásadním hybatelem věcí v ČR občan ČR během voleb, tak v EU je to zase občan EU. To, že je momentálně zasažen výše uvedenou zelenou metastázou a volí podle toho, je i z mého pohledu mrzuté, ale taková je jíž demokracie a nějakým způsobem vyměnit současné občany za nějaké jiné a ideologicky správnější asi patrně nebude tak jednoduché ani v EU a ani u nás řekl bych.

V momentě, kdy budou občané EU masivně volit strany typu Svobodní, Trikolóra a podobně, tento posun rozhodně nastane, zatím tomu tak není a nedokáži relevantně odhadnout, jestli a kdy vůbec k němu dojde.

P. Moravčík 23.2.2020 9:41

Poučenie z histórie:

Na Václaváku za reálsocu komunisti nainštalovali nový typ bankomatu - vhodili ste dvojkorunu a on vám vydal päťkorunáčku. Po roku ho zrušili, lebo zistili, že je nerentabilný :-).

Š. Hašek 23.2.2020 8:52

Ty, voe, neber to!!!

Domnívám se skromně, že nepodmíněné fasování peněz vydrží tak pět let ........ než soudruzi (nikoliv přímo z KSČM, ale vodjinud) poznají, že je někde chybka. Chyba zásadní!

Očekávám, že mi i sad bude dávat "základní nepodmíněnou úrodu" ...... aniž bych máknul. No nic, Pivodo.

F. Navrátil 23.2.2020 8:42

A předsedou bavorské zemské organizace Panevropské unie je Bernt Posselt. O čem si asi s Fialou na společných zasedáních povídají? Připouštím, že část programu Panevropské unie se promítla i do programu ekonomického ovládnutí Evropy, kterou vypracovalo v závěru prohrané války ekonomické oddělení SS. Zejména přetavení evropských národů do lehce ovladatelné masy podobné egyptským otrokům pomocí přísunu afrických a asijských etnik.

J. Krásenský 23.2.2020 7:38

"...komisaři jsou navrženi vládami jednotlivých zemí, což je opět demokratický proces, poté jsou jmenováni Radou EU a předsedou EK, ..."

A vládám je doporučeno, aby navrhovaly osobnosti s kladným poměrem k EU, jinak jejich kandidáti "demokratickým" schvalovacím procesem neprojdou. To už jsme tu měli, akorát se tomu neříkalo liberální demokracie, ale reálný socializmus. A vadit může i kandidát s kladným poměrem k EU, ale zastánce jiných hodnot než vyznávají komunisti v evropské komisi - viz případ Rocco Buttiglione. Inu samá svoboda a demokracie, kterou si rozvracet nenecháme.

R. Langer 23.2.2020 6:51

Hm, no to jste jenom něco nepochopil... ;-)

R. Langer 23.2.2020 6:49

Prosímtě, ty naše malá hloupoučká UI, raději se nepokoušej o nějaké ekonomické předpovědi, vypadáš totiž potom jako velká UB. :-D

P. Han 22.2.2020 23:32

Vzdálený příbuzný, to ano. Z matčiny větve Blankovic famílie. Jeho babička Anna Großschopf měla švédsko-německý původ. A Model pocházel z té německé části.Stejně jako třeba Richard von Weizsäcker.

Takže byli velice vzdálení bratranci. Na vesnici se tomu říkalo "naše

kráva se napila z vaší louže". Přímý potomek by znamenalo, že Model byl

Leninův syn nebo vnuk. Ten syn by se sice časově stihnout dal, ale fakt

to tak nebylo, věřte mi.

P. Han 22.2.2020 23:11

Montovna je to pro vás, který byste nedokázal smontovat ani jednoramennou páku. A Pavel Chrastina prožil téměř půlku života jinde, patrně byste to nazval australskou montovnou. Různých proroctví už tu byla řada. Od biblických přes Slepého mládence, Římský klub, zprávy IPCC až po to vaše. Mimochodem, v roce 2000 se měly zhroutit počítačové sítě, banky a databáze vůbec, popadat družice a mělo přijít digitální temno. Dodnes používám některé programy vyvinuté počátkem 90. let a vono nic...

J. Červený 22.2.2020 21:03

Trefná vysvětlující poznámka. Naprostý souhlas.

M. Pivoda 22.2.2020 20:12

Příliš dlouhý článek na plné čtení čtení. V závěru článku (při mém letmém probíhání) jsem ale nalezl perlu. Cituji: "... Ostatně i již zmiňovaný Lenin se kdysi vyjádřil, že kapitalisté prodají revolucionářům provaz, na němž je revolucionáři později oběsí, jen když za něj dostanou dobrou cenu...."

Ten provaz se dnes (tj. ve 21. století) jmenuje technologická revoluce, která extrémně zproduktivní stávající kapitalismus - a to nás dovede do stavu post-kapitalismu.

V USA je stav post-kapitalismusmu předpovídán (Pozor: jako důsledek technologického pokroku, nikoliv jako důsledek úspěchu Bernie Sanderse v amerických primárkách!) již na 30. léta 21. století.

Ve 30. letech 21. století by měl být zaveden minimální nepodmíněný příjem pro každého amerického občana. Technologicky posílená americká ekonomika to již utáhne. A četba článků, jako je tento Chrastinův článek (z české montovny), se (zcela přirozeně) stane jen neužitečným slintem.

Přemýšlejte o tom občané!

P. Han 22.2.2020 19:16

Jo. A do češtny se to obvykle překládá jako Váhavec, i když už jsem někdy viděl také Loudal.

Š. Hašek 22.2.2020 19:12

Nechal jsem si to na klid večera ....

Pane Chrastino, perfektní!

P. Grigar 22.2.2020 19:05

..část myšlenek M.C-K. použili nacisté ve své teorii o vyselektování poslušné podrasy otroků, proto se také zabývali problematikou regulace natality.

P. Grigar 22.2.2020 19:01

..čímž jste se ocitl, a nejen vy, hodně daleko od podstaty autorova článku.

P. Grigar 22.2.2020 18:59

..ano.