25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

ESEJ: O nadprodukci elit

Peter Turchin je vysokoškolský učitel z New Yorku, který se zabývá evoluční biologií, matematikou a matematickým modelováním historie. Až donedávna neznámý, dostal se roku 2020 do větší pozornosti internetu, protože se ukázalo, že už v letech 2010-2012 předpovídal další “špičku” násilností a nestability v USA na letošní rok.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Lapil 4.7.2020 16:42

Ajťáci nejsou problém, ajťáci jsou symptom. Přesněji jejich problém najít mezi jinými špičkově placenými ajťáky cenově dostupné bydlení.

R. Nováček 4.7.2020 12:17

Každý se nedostane na olympiádu, i když všichni trénovali.

Z. Lapil 4.7.2020 17:06

Myslím, že to není dobrá analogie. Na olympiádu se člověk pokouší dostat dobrovolně a všeobecně se počítá s obrovským "odpadem", zatímco v pracovním životě je účast na vydělávání peněz skoro samozřejmé: neúspěšnost je rovna nezaměstnanosti, a i ta se většiny nezaměstnaných týká jen dočasně.

Možná lépe: když začínám trénovat na olympiádu, nikdo mi neslibuje, že se tam dostanu. Když jdu na vysokou, jdu tam s tím, že absolvent sežene práci snáz, než neabsolvent. Pokud se o jedno rutinní místo (v článku reprezentováno tuším středoškolským učitelem) zajímá několik set uchazečů (úspěšnost je tedy hluboko pod jedním procentem), je zaděláno na společenskou nestabilitu.

Orientačně: jen v ČR je zhruba(!!!) 10 000 středoškolských učitelů. Počítám: ročně se narodí zhruba 100 000 lidí, k maturitě se v každou chvíli propracovává 80% ze čtyř ročníků, tj. 320 000 děcek. Jsou-li rozděleni do tříd po 30, vychází 10 667 kantorů.

M. Adler 4.7.2020 6:18

Děkuji za zajímavý a fundovaný článek. Nicméně nejméně dvě proměnné v autorově úvaze chybí. Jednak systemický brainwashing mladé generace z víceméně marxistických pozic (viz příspěvek pana Sinnreicha níže), jednak důležitý koncept tohoto brainwashingu, koncept oprávnění, dokonce reifikovaný v putativních "lidských právech" (opomíjejících povinnosti). Vznikly tak generace mladých lidí žijících na úvěr, tedy vysoko nad své možnosti, leč cítící se být k tomu oprávněni. A protože mnoho z těchto jedinců to už dotáhlo na "elitní" postavení, celé společnosti a státy hospodaří podle tohoto vzoru a, například, považují natištění nových peněz za možné řešení. (Kdysi to bylo předmětem výsměchu, dnes si na to vymysleli nový "ekonomický" termín - "easing"). Dluh už je prakticky nesplatitelný (u průměrného Kanaďana na $1 příjmu připadá něco přes $1,60 dluhu), a trh se přecejen řídí spíš těmi prostými kapitalistickými než "vědecky marxistickými" pravidly. Tak je skutečně těžké uživit stále vzrůstající počet "elit" a rádoby "elit," které se ovšem cítí oprávnění být živení, a to spíš dobře. To rozčarování je velké, a živené socialistickými idejemi, také výbušné.

Z. Lapil 4.7.2020 9:35

Myslím, že přinejmenším první proměnná (brainwashing) nechybí, byť je použita jako konstatnta: "Poslechl jste společenskou normu, která vám říká, že vysokoškolské vzdělání je důležitou podmínkou pro budoucí úspěchy v životě." Navíc mi slovo brainwashing evokuje čísi cílenou činnost, čemuž nevěřím.

Co mi přijde důležitější: zmínil jste úvěr. Velký dík: napadá mě totiž, že je to jedna z klíčových součástí problému: úvěr, tím obyčejným bankovním počínaje, je přesně opačný přístup oproti našim babičkám: "Dvakrát měř, jednou řež". I když vynecháme kvantitativní hledisko, tak to úsloví předpokládá, že nejdřív rozhodujeme, pak konáme. Což je přesně naopak, než současný přístup: nejdřív pomůžeme připrchlíkům, pak teprv řešíme, co nás to stojí. Nejdřív vystuduju vysokou, pak se divím, že je mi k ničemu.

J. Sinnreich 4.7.2020 3:19

Problem s "revolucni naladou" mladych lidi nevznika jenom tim, ze nemohou najit uplatneni a ohodnoceni po vystudovani zcela zbytecnych oboru. Jeho pocatek lze sledovat uz v systematickem "brainwashingu" v americkych statnich skolach , uz od zakladniho vzdelani. Jedna se o systematicke prekrucovani dejin, vyvolavani pocitu viny za socialni, rasovou a klimatickou nespravedlnost, atd. S tim je pak v pokrocilejsim veku tezko bojovat, zvlaste, kdyz chybi rodinne zazemi.

K. Nový 4.7.2020 0:15

Souhlas ohledně nemovitostí - stačí se podívat na realitní servery, kolik stojí byt v Praze v panelácích na velkých sídlištích.

Když se zamyslíte, kolik bytů v Praze postavili komuniste a kolik se jich postavilo po 1989, vede to k zajímavým závěrům....

J. Lukavsky 4.7.2020 8:09

"kolik bytů v Praze postavili komuniste a kolik se jich postavilo po 1989" a proto se v Praze čekalo na byt cca 20 let že? Tedy za komoušů. Teď je bydlení drahé, ale do týdne bydlíte - samozřejmě úměrně platu. Problém je také v tom, že dnes je samozřejmé aby každé dítě mělo svůj pokoj... dřív na statku celá rodina i čeledín a děvečka spali v kuchyni, děti na peci... jen hospodář s hospodyní měli nárok na postel. No a čeledín obvykle spal v maštali u koňů. Jelikož se makalo od nevidím do nevidím tak to nikomu ani nepřišlo divné. J.L. end

P. Staronový 4.7.2020 9:05

Jelikož jsem "za komušů" hledal v Praze bydlení (co Pražák), tak můj závěr je, že dnes je to oproti době komoušské ráj.

Dnes stačí mít peníze. Ty byly tehdy nutné také, ale ještě navíc známosti, protekce, vlastní stavění v době volna ....

J. Ganaur 4.7.2020 10:33

Ale zase Vás hřálo vědomí, kolik má naše armáda tanků.;-D;-D;-D

J. Jurax 4.7.2020 11:24

Jo, a když jsme družstevně stavěli, stál náš panelák o 75 bytech tolik co velitelský tank. Obyčejný byl levnější.

V. Novák 5.7.2020 18:34

Takže je všechno v pořádku a bytů je právě tolik, kolik jich trh unese...