25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

ESEJ: O nadprodukci elit

Peter Turchin je vysokoškolský učitel z New Yorku, který se zabývá evoluční biologií, matematikou a matematickým modelováním historie. Až donedávna neznámý, dostal se roku 2020 do větší pozornosti internetu, protože se ukázalo, že už v letech 2010-2012 předpovídal další “špičku” násilností a nestability v USA na letošní rok.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Krynický 5.7.2020 16:31

Aha. Klidnější. Tak jo.

Média to nenafukují, média to živí.

A v Praze si mladí z žádného oboru nevydělají na bydlení. Pseudooboři vzhledem ke schopnosti přisát se na dotační cecek jsou na tom ještě celkem slušně.

R. Nováček 4.7.2020 11:59

Airbnb v Praze před koronou zvedala ceny. I když byrokracie "umožní" stavět více bytů, investoři to skoupí.

V. Církva 4.7.2020 14:17

Tak jenom snížení byrokracie bytovou situaci asi samo o sobě nevyřeší.

Ale podnikavost je třeba ovolnit. Teda kromě té protispolečenské. Tu je třeba zavírat.

P. Hatina 4.7.2020 20:32

Domníval bych se, že už při dnešních omezeních a dlouhodobém odlivu turistů kvůli koro se investorům pro Airbnb nevyplatí skupovat nové byty za plnou cenu. Ty byty co pod Airbnb dnes fungují se koupily ještě za nízké ceny, kdy město ty staré byty odprodávalo.

Ten zásadní problém a omyl je zkrátka v tom, že ti politici lidem lžou,když tvrdí že "nějak rychle(ji) zařídí výstavbu nových bytů. I kdyby se to dalo do pohybu, bude trvat tak bratru 10 let, než se ty bytové domy dostaví..

L. David 4.7.2020 11:47

Pokud bude u nás i nadále platit, že každý, kdo má v zadku díru, se může stát bakalářem, ne-li doktorem práv, nic se nezmění!

Na čem asi dřou stovky úředníků Ministerstva školství, když nedokážou stanovit základní kritéria pro udělení titulů absolventů vysokých škol??

R. Nováček 4.7.2020 12:03

Úředníci nedřou, ale najímají si na odborné práce experty z VŠ a ti hájí zájmy škol = co nejvíce studentů.

R. Polášek 4.7.2020 11:14

Jinak by podle mne hodně problémů s inflací vzdělání a tudíž vzniku rádoby elit řešilo, kdyby se podpořilo studium vysoké školy po nějaké době, roku až několik let praxe coby běžného zaměstnance nějaké firmy nebo instituce proti vysokoškolskému studiu přímo ze střední školy.

Částečně by se tím vyřešila i porodnost, protože část mladých by si v této době pořídila dítě. I problém vzniku rádoby elit, máloschopných držitelů vysokoškolských diplomů přesvědčených, že mají nárok na prestižní práci i plat, protože hodně z nich by poznalo své limity a už zůstalo v práci pouze se středoškolským vzděláním. Které by si případně doplnili o vysokoškolské až o hodně později, ve zralém věku a účelově ten obor, který by potřeboval k pokračování v stávající kariéře.

I stát by nakonec ušetřil, protože by nepotřeboval financovat studia tolika vysokoškoláků.

Otázka je, jak to udělat a kdo z politiků by se toho odvážil.

V. Mokrý 4.7.2020 12:00

Na okecávacích oborech školné ( " mastné " ) a na technických stipendia.

P. Moravčík 4.7.2020 12:04

Bingo! Poznám dosť mladých, ktorí vyštudovali obskúrny obor sociálnych štúdií a sú nezamestnateľní. Rozhodujúca väčšina by na školné nemala. A my by sme mali menej mladých "absolventov" s nafúknutým egom a nepotrebným titulom.

J. Krynický 5.7.2020 16:33

Nejhorší je, že nejsou nezaměstnatelní. Jejich o dvacet let starší předchůdci nutně potřebují podřízené, aby na základě toho získali pro sebe větší plat. Stát to zaplatí, přinejhorším se zvednou daně.

R. Nováček 4.7.2020 12:08

Většina politiků a jejich dětí je z okecávaček.

R. Polášek 4.7.2020 11:04

Ona ta krize vzdělání u nás už je dávno. Pracovní pozice, na kterých dříve, před takovými 20 - 30 roky úplně standartně stačil středoškolák nebo ze starších člověk se základním vzděláním, který získal praxi u manuální práce a vystudoval nějaké kurzy, dnes musí být bezpodmínečně vysokoškolák. Často to jsou pozice, kde se rozhoduje o fyzické práci jiných a často ji zastává člověk s diplomem, který nikdy v životě, ani na nějakých brigádách atd fyzicky nepracoval - dnes to je u absolventů úplně běžné. Přitom nároky na takovou práci jsou úplně stejné jako byly před 20 - 30 lety. snad až na požadavek angličtiny.

S. Ševeček 4.7.2020 10:13

a společnost vedou eliti.

P. Lenc 4.7.2020 10:24

Přesné pane Ševečku, ale veskrze tragické.

R. Doyle 4.7.2020 10:09

Musím přiznat, že termíny jako prekariát, krize střední třídy a dostupné bydlení mě na Neviditelném psu překvapují a rozradostňují. Je vidět, že inteligentní liberálové jako Marian Kechlibar si uvědomují, kam nás dostalo nekritické vzývání trhu....výborně!

J. Ganaur 4.7.2020 10:26

Vy jste ten článek nečetl?Společnost potřebuje odbyrokratizovat.Trh nemá hlad po podržtaškách, ale kvalifikovaných řemeslnících.K tomu by školné mohlo napomoci.Své by udělala i půjčka od firmy, kde bych mohl pracovat.A povolování staveb?To je svět sám pro sebe.Obávám se, že tohle se dá vyřešit jenom válkou, neboť to je jediný způsob nápravy, který zná historie.

P. Hatina 6.7.2020 20:41

Víte, to je klasický to omyl, odvisející od pohledu "kolik ten člověk po/bez školy" může začít vydělávat hned. A jistě že pak to vizuálně vypadá, že ten šikovnej řemeslník vydělává hned víc, než ten podržtažka s VŠ.. Jenomže u toho řemeslníka se ten příjem a práce celoživotně nezmění Jinak řečeno, bude běhat s brašnou po opravách do důchodu za přibližně stejný prachy. Zatímco ten podržtažka může v průběhu života udělat karieru a brát desetkrát, stokrát víc (v politice, na úřadech, v řízení, v médiích, v ekologii, atd..těch (sice zbytečnejch) míst je dnes skutečně hodně...

Asi se ptáte a proč by je nemoh dělat i ten řemeslník. Jenže, ten pouze s učnovských listem těžko. Aspoň tu maturu kdyby měl, pak by si moh dodělat rekvalifikaci nebo VŠ..Tudíž, nikoliv zabetonovat ten současnej vzdělávaci systém na dělení - máš maturitu-nemáš, ale udělat ho dynamickým, aby si to vzdělání každý mohl v průběhu života rychle dodělat, dle svých schopnosti i času

R. Nováček 4.7.2020 12:13

Naše bezplatné školství není přece tržní.

P. Staronový 4.7.2020 8:59

S tím školným, ano, může fungovat i špatně. Otázka je, co je alternativa.

Z. Lapil 4.7.2020 9:15

Neuvolňovat šrouby. Například tedy neříkat, že zkouška neobsahující matematiku je maturita.

Tvrdím, že mít maturitu z matematiky nemusí znamenat, že umím z hlavy kdejaký integrál, ale že mám představu, že... Ne, představu ne. Že mě při úvahách o problému napadne, že si s pomocí hlavy a kalkulačky lze udělat kvantitativní představu.

Něco jako když dítě učíte číst: písmenka ho naučej ve škole, ale pak nadejde fáze "Tatí, co je tam napsáno?" "Tak si to přečti, vždyť to umíš".

V. Církva 4.7.2020 7:48

Jasně, druhým největším problémem u nás, hlavně mladých je cena dostupného bydlení.

Tím prvním je, že náš spojenec Západ se zbláznil do zelenolevicového progresivismu.

Řešení bohužel vyžaduje dost komplexní změnu hospodářství. Jak ukazuje zelená byrokracie nejsou to zdá se levicové principy. Kelichbar naznačuje řešení jejím zjednodušení. Určitě zjednodušení podnikatelské aktivity řešením je. Jenže druhým je i zastavení spekulací. Pokud se kapitálu vyplatí investovat do "mrtvých" investic jako pozemky, předražené nemovitosti, je to ze společenského hlediska kontraproduktivní. Tady pak dává smysl i zdanění takových neproduktivních majetků.

P. Staronový 4.7.2020 9:01

Docela by mne zajímalo, jak byste ty "mrtvé" investice indentifikoval a řešil. Pokud možno tak, aby to nenapáchalo větší škody, než ty investice (za předpokladu, že škody páší, což není nijak dokázáno).

Já mám tu zkušenost, že socialismus a páchání dobra nefunguje.

J. Stehlik 4.7.2020 10:18

Tak američané to mají jednoduše vyřešené a to financováním samosprávy . Stát je financován daní z obratu , obce majetková daň a unie má zbytek daní. V principu je to o demokracii - vybíráte si levici (zvednem daň) a pravici (snížím daň) . U obce to má zásadní efekt , muže buď zvedat sazbu (nepopulární) , nebo se snažit o privatizaci a rozvoj obce (tedy rust množství nemovitostí) . Logicky se tedy rozšiřuje převis nabídky . Ani ta nedostupnost bydlení není tragická jak je udáváno v článku . Podle statistik je usa v čelo dostupnosti - pruměr je 220m2 na obydlí a pořizují si je za 3,5 ročního platu . Samozřejmě v městech kde se koncentrují bohatí , bude vždy převis poptávky po VIP bydlením a proto je tam draho . Na periferii je zase levněji , to je standart . Jak jsem psal majetkové daně vytváří motivační tlak pro obce k rozvoji a naopak vlastníky nutí využívat jejich statky (nenecháte ladem).

U nás je obec financována od počtu lidí a to ještě malé obce mají násobně méně na hlavu jak velká města . V principu ani města se nechtějí rozvíjet , což vyhovuje ruzným skupinám . Nedostatek vede k rustu cen což invetorum vyhovuje .

V. Církva 4.7.2020 14:29

Ano něco takového jsem měl na mysli a nějak tak to o USA slyšel.

V každém případě, prosperuje ta společnost která nejlépe využívá zdroje tedy i podnikavost a pracovitost lidí. Nejsem dogmatik, uznávám jakékoliv prostředky a nastavení společnosti, které toho dosáhne.

A zdá se, že zde má dnešní Západ rezervy

Z. Lapil 4.7.2020 9:03

Z článku jsem pochopil, že "váš" první problém je naopak až důsledkem toho, co označujete za problém druhý.

Totiž že mladí se věnují vlastní zpovykanosti, místo aby se rodili děti v levných bytech a věnovali se jim. Dokonce mě teď napadá, jestli ono nadšení pro imigranty není nějaký zvrhlý mateřský (pečovatelský?) pud. Něco jako když si holka místo kluka pořídí roztomilého psíčka, dnes možná spíš iphounka. Vím - NENÍ to tak jednoduché.

Ad spekulace: spekulace je ukládání majetku do věcí, které na rozdíl od peněz na účtu neztrácejí hodnotu. Speciálně pozemků je konečné množství, neboť je lze kvantitativně uvolňovat jen velmi těžko. A připomínám, že daň VŽDYCKY znamená, že vám něco vezmou a použijou po svém.

J. Krynický 5.7.2020 16:41

Pokud se kapitálu vyplatí investovat do "mrtvých" investic, je třeba zjistit proč. Proč se rozhodli na tom majetku nevydělávat, ale nechat ho ležet ladem a čekat? Co je donutilo čekat, až bytový dům v oblasti s nedostatkem bytů spadne? Proč se na pozemku vhodném a určeném k výstavbě nestaví? Proč byt nepronajímají, ale drží prázdný?

Můžete plácat cosi o spekulantech nebo třeba keťasech a kulacích, nebo můžete zjistit, jaké regulace, jaká omezení, jaká nefunkční pravidla si vynutila to neefektivní využití zdrojů.

Ale to byste musel chtít, aby hospodářství fungovalo, ne jen víc vybrat a přerozdělit.

V. Mokrý 4.7.2020 6:25

Kdyby ta čísla o % absolventů VŠ, byla o těch z technického směru, bylo by to pro stát/společnost vynikající.

Bohužel čím dál více převládají absolventi okecávacích oborů, kteří jsou v reálném životě vlastně téměř nepotřební a přesto obsazují místa i ve stání správě, politice. A ještě se za podpory mnohých médií vydávají za elity.

P. Staronový 4.7.2020 9:02

Vyjímečně souhlasím.

Z. Lapil 4.7.2020 9:22

Ne že byste neměl pravdu, ale jak zmiňuje pan Kechlibar, je to jedno: těžko je vám k něčemu, že jste vynikající ajťák, když jsou všude kolem SAMÍ vynikající ajťáci.

V. Mokrý 4.7.2020 10:04

Ajťáci jsou ten nejmenší problém.