23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Diskuse k článku

ESEJ: O nadprodukci elit II.

Před čtyřmi měsíci jsem poprvé psal o Peteru Turchinovi a o tom, že podle jeho názoru se dá současný politický chaos odvodit mimo jiné od toho, že prestižních míst nijak nepřibývá, kdežto zájemců o ně ano. Tomuhle jevu říká Turchin nadprodukce elit.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Vacek 23.11.2020 8:25

Nepodmíněný příjem je právě proto nepodmíněný, že ho dostávají i ti manuálně pracující na stavbách navíc ke své mzdě. A tím je i zajištěno, že se každému zvedne příjem, když přijme jakoukoliv práci (člen elity třeba začne umývat nádobí).

V. Vlach 23.11.2020 8:39

Ale no tak, jedinci dychtící po vzdělání se můžou svému koníčku přece věnovat po práci. Manuální práce - tím myslím odbornou - by měla být jasně a zřetelně odměňována výše než (až nejapné) hordy vzdělanců, které nikdo nepotřebuje.

Obzvláště to bude viditelné po masivním rušení úřednictva a jejich agend.

Žádný strom neroste do nebe.

R. Vacek 23.11.2020 8:56

Rostoucí produktivita práce vede k tomu, že stále menší počet lidí je schopen zajistit tomu zbytku celkem pohodlný život. Stačí se podívat jen na zemědělství, kde dříve pracovala polovina populace a dnes stačí 2% na zajištění potravy pro všechny. Problém s přibývajícími nezaměstnanými se pak řeší zrušením práce v sobotu, zkrácením pracovní doby, prodloužením doby vzdělávání.

Je celkem zbytečné, aby člověk normálně pracoval a po práci studoval.

V. Vlach 23.11.2020 10:31

Pro to se musí zavést nový zlatý standard. Již žádné tisknutí papírků a již vůbec ne nějaké centrální, bankovky musí nahradit státovky.

F. Kusák 23.11.2020 11:04

Myslím, že žijete ve světě, kde vládne sociální inženýrství, kde se vaše naivní představy o fungování společnost tvrdě střetávají s realitou. Jak si potom vysvětlíte to neustálé zvyšování prosperity a tím bohatství společnosti s tlakem na růst věku odchodu do důchodu nebo proč byl vlastně zrušen zlatý standard a čemu to prospelo. Asi právě pro neustálé zvyšování ničím nekrytých peněz v ekonomice. Copak už dnes nemáme určitou formu nepodmíněného příjmu. I marxisté snili o tzv. beztřídní společnosti, kde bude všechno podle potřeb a společnost bude fungovat na základě světového vědeckého názoru. Mně to připomíná současný sociální liberalizmus a bezmezná víra nikoliv ve vědu. S komunismem víme jak to dopadlo, nicméně snahy nezanikly, pak přijde jeden celospolečenský malér a vše je jinak.

F. Kusák 23.11.2020 11:56

On ten můj příspěvek spíše patří panu Vackovi, omlouvám se

J. Jurax 23.11.2020 13:23

Ano.

Jenže ta 2% v zemědělství zajistí kulové, pokud nemá podstatné vstupy z oblastí mimo zemědělství. Od umělých hnojiv přes paliva, kombajny, traktory, počítače až po úředníky, co jim jednak zprostředkují dotace, bez nichž by nemohli existovat, a jednak je patřičně buzerují.

To v době, kdy byly zemědělství tři čtvrtiny populace, nebylo, to byl venkov prakticky soběstačný.

M. Grundmann 23.11.2020 12:48

Rozsáhlé vzdělávání v humanitárních oborech rozhodně žádoucí není. Tyto obory spíš lidi ohlupují, než aby je něco užitečného naučily. A žádná společnost nemá zájem na tom, aby její členové byli ovlivněni nesmyslnými myšlenkami a pseudovědami. Mám na mysli zejména teologii, filozofii, sociologii, politologii a podobně. Studenti a absolventi těchto oborů mohou být pro celou společnost dost nebezpeční.

J. Lukavsky 23.11.2020 17:20

"teologii, filozofii, sociologii, politologii a podobně" právě socilogie, historie, politologie .... by měly říci zda dnešní nesporná krize západní společnosti je či není nějakou zákonitou fází jejho života - něco jako nevyhnutelné stáří a nemoci s tím spojené. Není naše euro-americká společnost v DLN naprosto zákonitě? Zase bych ty duchamorné obory tak nepodceňoval. Docela mě oslovují články prof. Bárty o starém Egyptu a rozbory proč vlastně zmizel do hrobu. J.L.

M. Grundmann 23.11.2020 17:29

Máte absolutní pravdu, sociální vědy nejsou špatné samy od sebe. Ale lidé zabývající se těmito obory často sklouznou k vykládání nesmyslů a jsou velmi náchylní zaměnit ideologii za vědu. K tomu možná zatím dochází u nás méně než na Západě, ale i na Filosofické fakultě Karlovy univerzity je někdo schopen studovat nevhodné chování Ferdy mravence vůči Berušce. Takže ani my nejsme vůči blbosti sociálních věd imunní.

J. Jurax 23.11.2020 13:36

Je žádoucí, aby se lidi vzdělávali. Vzdělání ovšem zdaleka není jen pfilozófie, natož gender studie, ale třeba taky elektrikář slaboproud nebo instalatér či nástrojař nebo pekař. I to je platné a svrchovaně potřebné vzdělání, i když se mu říká "jen" vyučení.