4.7.2022 | Svátek má Prokop


Diskuse k článku

ESEJ: Manhattan na Visle

Polsko je zemí, která se nám v řadě ohledů přibližuje, zároveň ale i vzdaluje. Ostrý konflikt mezi konzervativci a liberály je pro český žaludek obtížně stravitelný. Zákopy kulturních válek se už dlouho linou i českou kotlinou, ovšem zatímco u nás jde stále maximálně o kulometné přestřelky, v Polsku dávno zuří přímo kanonáda.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Pepax 1.12.2021 9:04

Souhlas s předchozími diskusními příspěvky, lépe bych to nenapsal proto R^

J. Stehlik 1.12.2021 8:59

Varšava staví 4x více bytu než Praha . Když je větší nabídka , jsou i nižší ceny. Ale my máme ty zvláštní chutě ;-)

J. Vágner 1.12.2021 8:35

Kombinace polského katolicismu a národovectví dává Polákům jednu z největších nadějí na přežití rozvratu a zmaru, který přichází se Západním progresivismem a kulturními válkami. Jinak špatně se to přiznává, ale před 30 lety ve srovnání s námi zaostalé Polsko nás právě míjí. Dokonalým příkladem je zemědělství. Poláci si jej nenechali unijne zdevastovat a přestože v polovině devadesátých dosahovali jen poloviny výnosu našeho, dnes nás živí. Ovšem zda mohou být dále úspěšní v rámci EU, toť otázka.

F. Navrátil 1.12.2021 8:16

Polsko se autore nevzdaluje od nás, ale od vás! Poláci jsou proti multikulturalismu, genderismu, vítačtsví a klimatickému alarmismu. Tak jako převážná část občanů České republiky.

V. Církva 1.12.2021 7:19

Od Polska máme co se učit. Samozřejmě, rostou z větší zaostalosti než my, ale snaží se. Socialismus zrušil Gorbačov a Poláci! Islamizaci naší země před 350 lety zastavili Poláci.

Dnes jsou proti neomarxistům zase Poláci, proti islamizaci taky Poláci.

Jejich křesťanství je z důvodu lidové masovosti trochu konzervativní, ale pořád lepší než žádné nebo to naše. Takže do Poláků bych se nestrefoval.