16.5.2022 | Svátek má Přemysl


Diskuse k článku

ESEJ: Manhattan na Visle

Polsko je zemí, která se nám v řadě ohledů přibližuje, zároveň ale i vzdaluje. Ostrý konflikt mezi konzervativci a liberály je pro český žaludek obtížně stravitelný. Zákopy kulturních válek se už dlouho linou i českou kotlinou, ovšem zatímco u nás jde stále maximálně o kulometné přestřelky, v Polsku dávno zuří přímo kanonáda.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Š. Hašek 1.12.2021 10:51

Souhlas.

V. Církva 1.12.2021 7:19

Od Polska máme co se učit. Samozřejmě, rostou z větší zaostalosti než my, ale snaží se. Socialismus zrušil Gorbačov a Poláci! Islamizaci naší země před 350 lety zastavili Poláci.

Dnes jsou proti neomarxistům zase Poláci, proti islamizaci taky Poláci.

Jejich křesťanství je z důvodu lidové masovosti trochu konzervativní, ale pořád lepší než žádné nebo to naše. Takže do Poláků bych se nestrefoval.

V. Novák 1.12.2021 10:43

Ti Poláci - pravděpodobně máte na mysli Sobieského "andělské husary" - byli jen součástí spojených armád Polska, Lotrinska, Saska, Bádenska, Rakouska a Waldecku, které společným útokem rozdrtily turecký tábor u Vídně.

Pravda - byli z útočících vojáků nepochybně nejmalebnější a proto nejmalovanější a i ve filmech nejzobrazovanější. Ta křídla vlající při útoku na šavle!...

K. Bratinka 1.12.2021 12:43

The siege of Vienna

Sobieski, therefore, though always an admirer of France, shifted away from the French alliance and concluded a treaty with the Holy Roman emperor Leopold I against the Turks (April 1, 1683). By the terms of the treaty, each ally had to support the other with all his might if the other’s capital were to be besieged. Thus, when a great Turkish army approached Vienna late in the summer of 1683, Sobieski himself rushed there with about 25,000 men. Because he had the highest rank of all military leaders gathered to relieve Vienna, he took command of the entire relief force (about 75,000 men) and achieved a brilliant victory over the Turks at the Kahlenberg (September 12, 1683), in one of the decisive battles of European history.

V. Novák 1.12.2021 23:41

Teoreticky měl nejvyšší titul Leopold I., který byl císařem - jenže ten se vhodně stáhl (neměl ani vojenské vzdělání ani zkušenosti - a ani odvahu, naštěstí), takže Sobieski jako král byl nejvyšší. Ostatní byli vévoda, 2 kurfiřti, kníže a markrabě.