13.7.2020 | Svátek má MarkétaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


ESEJ: Jak dál s Evropskou unií?Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 79, poslední: 16.5. 2019 23:53, přehled diskusí

Vy to nevymyslíte ...:
Autor: D. Mach Datum: 16.5.2019 21:14

Tak Rakousko-Uhersko vzniklo jenom jako obrana proti Turkům? Tak tuto teorii slyším poprvé, ale docela by mě zajímalo, kde udělali soudruzi učitelé chybu, že nás to na škole neučili.Podle této "polovojenské" teorie bychom mohli EU definovat jako unii států, která se sdružila kvůli obavě z expenze Sovětského svazu, později Ruska. No a v takovém svazku po zkušenostech z Gruzie a Ukrajiny má cenu být!

No a přijmutí státnosti EU a zapomnění na příslušnosti k České republice ... to je opakovaná hloupost, ale stále zůstane hloupostí. Jsem občanem ČR a současně se hlásím ke svému městu. Musím se kvůli ČR vzdávat vztahu ke svému městu? Co myslíte?

Re: Vy to nevymyslíte ...:
Autor: E. Derat Datum: 16.5.2019 22:01

No, kvůli SSSR se sdružily státy v NATO, a to prakticky hned po 2WW. A tak to pokračuje i dnes. Co s tím má ovšem společného EU. Ona nás EU ochrání kdyby nás případně napadlo Rusko či jakýkoliv jiný stát ? A čím, proboha. To je asi jako kdyby nás měla ochránit OSN. Jenom žvanění.

Re: Vy to nevymyslíte ...:
Autor: M. Prokop Datum: 16.5.2019 22:04

Já myslím, že to nějak matláte.

Běžte do háje s "lidskými právy"! © Kanioková:
Autor: S. Netzer Datum: 16.5.2019 20:28

Stýská se vám po totalitě, diskutérko?

Re: Běžte do háje s "lidskými právy"! © Kanioková:
Autor: J. Vlček Datum: 16.5.2019 21:02

Jak říkám, splachovací jako záchod. Taková opruzentka, jako Sybila, se hned tak nenajde.

"EU ovšem může sloužit jako bezpečnostní:
Autor: J. Kanioková Datum: 16.5.2019 20:01

orgán. Jako takový ji uznávají snad (?) všichni."

Kdo všichni ? Proboha, a co je to za bezpečí ta migrace ???

Co proti tomu EU dělá či udělala ???

:
Autor: J. Jurax Datum: 16.5.2019 23:34

No, proti nelegální imigraci udělala EU to, že ji de fakto podporuje.

Klídek, :
Autor: D. Polanský Datum: 16.5.2019 18:55

EU vyhnije, akorát to má malý háček, poté Evropu ovládnou muslimové. Takové již dějiny jsou, silnější vyhrává.

Re: Klídek, :
Autor: S. Netzer Datum: 16.5.2019 19:17

Svatá prostoto.

Re: Klídek, :
Autor: B. Hančl Datum: 16.5.2019 19:27

Proč zde Nesser pořád oxidujou. Píšou si do svých muslimských a germánských listů a nám daj pokoj, šmejdko.

Re: Klídek, :
Autor: J. Vlček Datum: 16.5.2019 19:46

Tato opruzentka je nezmar, splachovací jako záchod.

Re: Klídek, :
Autor: J. Lambert Datum: 16.5.2019 19:55

Do germanskych listu? To dost dobre nejde. Byla (byli/byly) by tam stejny exot (exoti7exotky) jako zde. Zde muze prirozene reakce na sve vylevy svadet na ceskou pitomost. Bylo by tedy dost tezke si priznat, ze o ni (nich) jeji (jejich) nemecti krajane smysleji naprosto stejne (viz ctenarska fora napr. v Die Welt, ci Fokus(u).

A že neexistuje něco jako Evropan?:
Autor: D. Stirský Datum: 16.5.2019 18:43

Ano i ne. Ale minimálně u nás máme Vlachy, Rakušany, Böhmy, Bavory, Šváby, Poláky, Franky, Uhry, Slováčky, Poláčky, Španiely, i Francouzové a Švédové jsou... Jednou byla v módě němčina a vše německé, za Rudolfa II. bylo v kurzu Španělsko, pak zase Francie, dnes jsou všici zblblí angličtinou... Románský, gotický, renesanční a barokní sloh najdeme snad ve všech zemích EU (jen Řecko a Bulharko to mají jiné), skoro všichni naši panovníci byli původem Evropané jak poleno, secesi také máme všude, Mozarta poslouchají v Portugalsku i v Litvě...A Česko je uprostřed toho všeho.

Re: A že neexistuje něco jako Evropan?:
Autor: P. Han Datum: 16.5.2019 23:53

Ještě na Turky jste zapomněl. Ale jo, to všechno tu máme. A všichni se přetavili v Čechy. Takový malý melting pot of nations uprostřed Evropy. A v Rakousku zase mají své Ruzicky, Polacky, i ty Böhmy. Na Dobrý den reagovat nebudou, pozdraví vás Grüss Gott. Německý komisař Schimanski taky už nic neví o svých pravděpodobně polských předcích. Takhle se to v Evropě míchá po staletí a všem to přineslo nějakou "přidanou hodnotu", dokonce i těm Turkům. Ale všichni se asimilovali do většinového národa, byť si někteří ponechali i svůj jazyk - Židi, Němci, Poláci, Maďaři. Většina Pragerdeutsche nebyla z nástupu Hitlera nadšena a Sudeťáky Hitler využil k rozvrácení republiky, ale (sám Rakušák!) je pokládal za póvl. Ale vypustíme-li Hitlera, vždy byli všichni v první řadě "Češi". Občané a obyvatelé tohoto prostoru. "Světoobčané" byli snad někteří umělci, či se za ně vydávali. Evropané byli všichni dle kontinentu, kde se narodili, stejně jako existují Afričané či Asiati. Ale za národnost to nepokládal nikdo. Evropská národnost je umělý konstrukt.

Co s EU ? Existují jen dvě možnosti.:
Autor: K. Janyška Datum: 16.5.2019 18:25

Rozpustit ji nebo postavit na negativní, tedy zákazové smlouvě, tedy na stejném principu, na kterém stojí a pracuje evolucí vyvinutý a tam směřující celý lidský svět. Tedy na principu já pán - ty pán.

Žádné násilnické většinové totalitní hlasování v EP, coby nástroji přímé totality většich vůči menšinám, dokonce v tomto případě celým státům, kterému se říká demokracie, tady dokonce prý vláda lidu a neví se ani kterého, tady dokonce hlasování a totalita většin proti národním státům... Dzp.

Volte Konzervativce:
Autor: S. Sidlichovsky Datum: 16.5.2019 18:24

Aspoň občas je třeba i se zasmát. ̈

"Volte Konzervativce. Jsme jedinou stranou, která závazně slíbila, že nás zbaví Theresy May".

Co s Evropskou Unií?:
Autor: S. Donát Datum: 16.5.2019 15:57

Rozpustit, nebo opustit.

český konstrukt:
Autor: M. Kolář 067 Datum: 16.5.2019 15:49

Samotný český národ je také umělým konstruktem. V 19.století jej prostě někdo vymyslel, protože potřeboval nějaký nosný základ do politického programu. Projekt sjednocené Evropy vychází ze společných dějin, společné kultury a společného přirozeně formovaného hospodářského prostoru. Tato kulturní a historická sounáležitost je nesouměřitelně vyšším a původnějším civilizačním odkazem než primitivní, umělá a polokmenová koncepce národního státu, která imanentně směřuje proti svobodě jednotlivce a proti požadavku na transparentní stát. Jediným rozumným řešením dneška je cesta ke vzniku otevřeně deklarované federální státnosti na půdorysu dnešní EU..

Re: český konstrukt:
Autor: D. Stirský Datum: 16.5.2019 16:35

žádný konstrukt, když tak konstrukce. My už se jednou z té angličtiny po.... Ale ať tak, či onak, já jsem ponejprv Čech a pak Evropan. Tak to cítím. Česky mluvím, mám sny v češtině, česky myslím... Ale zároveň vím, že můj pradědeček byl Böhm, že děda bojoval za císaře pána, že sestra emigrovala do SRN, znám vcelku dobře české, ale i evropské dějiny ...

Re: český konstrukt:
Autor: E. Derat Datum: 16.5.2019 16:56

No, ono to Evropan je také takové nic neříkající. Jistě jsem Evropan v historickém a zěmepisném smyslu, a jsem tedy obyvatel Evropy jako kontinentu.Ovšem to je tak vše. Je to stejné jako když řeknete Afričan. Ale, žádný univerzální Afričan neexistuje. A také neexistuje univerzální Evropan, to je právě ta umělá konstrukce, kterou chce EU nahradit národní identity v jednotlivých státech nějákým "bezpohlavním" Evropanem. A jak je vidět, někteří lidé jako pan Kolář na to radostně naskakuji. No, myslím si, že naštěstí těchto lidí, kteří necítí sounáležitost s vlastním národem je menšina. Za minulého režimu také byli lidé stejného ražení, kterým by vyhovovalo připojení k jednomu státu - SSSR, a tak se stát novým sovětským občanem či spíše soudruhem. Ani oni tenkrát neuspěli, naštěstí. A doufám, že tomu tak bude i v tomto případě.

Re: český konstrukt:
Autor: J. Friedlaender Datum: 16.5.2019 17:17

Ano, to jste řekl hezky, je třeba být Čech i Evropan a, možná na rozdíl od Vás, bych v tom nedělal pořadí. Nebo jinak, Evropě je třeba dát tolik co potřebuje, aby uhájila svobodné Česko. Ti, kteří dovedou jen řvát, že si nedáme do ničeho mluvit, nás vedou jen k závěrečné likvidaci.

Evropa nás "hájí" tak, že nás žene k soudu proto, že:
Autor: V. Petr Datum: 16.5.2019 17:54

nechceme primitívy z Třetího světa!

Re: český konstrukt:
Autor: E. Derat Datum: 16.5.2019 18:37

Evropě není nic třeba dávat. Zřejmě jste také podlehl tomu podprahovému tlaku ze strany politiků, a některých médií, že EU = Evropa. Tak tomu samozřejmě není, v Evropě je i část Ruska, malá část Turecka, Ukrajina, Švýcarsko atd. Po brexitu tam stále bude i UK. EU je jenom jedna z mnoha mezinárodních organizací-společenství v kterých je ČR účastna. Ano, sídlo (la) má v Evropě, takže je to název jako např. Pražské komunikace nebo Pražská pohřební služba atd., které mají sídlo v Praze. To matení pojmů Evropa = EU je zcela záměrné. Organizace, která existuje pár desítek let parazituje svým názvem na tisícileté historii našeho kontinentu. S tím názvem je to něco jako když prodávají v obchodech " domácí babičiny knedlíky " apod. Snaha podprahově nakupujícím vnutit pocit, že si kupují něco solidního, kvalitního a prověřeného. A přitom si kupují průmyslový šunt.

Pokud by EU nehlásala multi kulti a netahala do Evropy:
Autor: V. Petr Datum: 16.5.2019 17:52

migranty z třetího světa, mohl byste mít pravdu.

Otci Zakladatelé spolupracující Evropy to narýsovali jinak -:
Autor: J. Fridrich Datum: 16.5.2019 15:29

Otci Zakladatelé spolupracující Evropy to narýsovali jinak - a správně ( K. Adenauer, W. Churchill, J. Monett, R. Schuman, P.H. Spaak, A. de Gasperi ), Základní jejich myšlenka - spolupracující země Evropy - je samozřejmě správná - byla to po II. svět. válce Unie uhlí a železa, poté EHS a později EU.. Spolupráce ekonomická, obranná, politická - to vše narýsovali tito Zakladatelé správně již po skončení II. světové války. Nemohli ovšem předpokládat, že za 50-60 let přijdou ( bohužel svobodně zvolení stádem nemyslících ovcí-občanů evropských zemí ) do čela hlavních zemí Evropy nerealističtí, pseudohumánní slaboši, kteří při prvních krizových zkouškách - Ruská agrese v Evropě-Ukrajině a agresívní Islám pochodující do Evropy - totálně selžou. Také KOMANDOVÁNÍ evropských zemí k přijímání neodpovědných, nebezpečných a zbytečně omezujících opatření je cesta k ztrátě suverenity jednotlivých členů Unie..

Tito sjednocovatelé Evropy po II. světové válce se musí nyní obracet v hrobě ..

Já nechci více Evropy. Chci jen :
Autor: D. Stirský Datum: 16.5.2019 14:51

Spojené státy evropské. Necentralizovanou federaci členských zemí. Společné má býti to, co je minimálně nutné pro stát. Nás v právu kdysi učili: zahraniční politika, obrana a měna. Zbytek lze ponechat členským státům federace. A jsem-li Evropan? No, jistě! Stejně jako jsem Čech! Čech rodu západoevropského. Pěkný příklad jsem už párkrát zažil. Když jsem byl v Číně či ve východním Turecku, musel jsem občas říct, že jsem z Evropy a případně Česko ukázat na mapě. Kamarád, když byl na méně navštěvovaných ostrovech indomalajského archipelu, byl rád, když potkal turisty z Evropy a bylo mu jedno, zda jsou z Dánska nebo z Itálie. Budu-li ovšem ve Španělsku, řeknu, že jsem Čech a z Prahy. Čili vše je relativní. A dnes, v době globalizace a zmenšování světa, mají šanci hlavně větší státní celky. Být sám vojákem v poli není ideální. Stejně je, díky internetu, sociálním sítím a rychlé dopravě, svět jednou velkou vesnicí. Zkuste navštívit hypermarket v Turecku, v Egyptě, v Rusku, v Číně a v Praze. Rozdílů bude minimum a v policích bude hlavně globální zboží. Zajímavé jsou TV zprávy: Byť turecky neumím a čínsky již vůbec ne, v hotelích mne vždy fascinoval globální formát zpráv: Upravený, většinou mladý moderátor/moderátorka, v dolní části běžící pásek s počasím, hlavními zprávami a kurzy měn, reklamy na výrobky, které běží i u nás. Nebyl-li by puštěný zvuk, ta někdy vůbec nepoznám, o zprávy jaké země se jedná. Nebo mladí lidé: Káhira, Moskva, Istanbul, Peking, Jeruzalém... Všude globální džíny, globální tričko s pokud možno anglickým nápisem, globální sluchátka na uších a globální i-phone v ruce. Už i ve východním, nábožensky nevlažném Turecku, mladé dívky ve velkých městech byly často jen s obyčejným šátkem a nebo bez. Od českých skoro k nerozeznání.

No, jedna britská novinářka uveřejnila foto:
Autor: V. Petr Datum: 16.5.2019 15:45

IRÁNSKÉHO ženského, myslím házenkářského týmu z roku 1975 a dnešního. Čelila za to snad dokonce trestnímu stíhání!

On ten tým z roku 1975 vypadal tak jak ho popisujete, ale ten dnešní byl jako ze středověku!

Příběh, identita,:
Autor: D. Stirský Datum: 16.5.2019 14:29

konstrukt - floskule za floskulí.

Vaše ?:
Autor: J. Kanioková Datum: 16.5.2019 20:09

S Evropským svazem jak s jedovatým plazem!:
Autor: A. Alda Datum: 16.5.2019 14:15

Doufám, že dnešní vrchní kolaboranti budou jednou postaveni před soud. Ne před soud dějin, ale před český trestní soud.