3.10.2022 | Svátek má Bohumil


Diskuse k článku

ESEJ: Evolův konzervatismus a Erdoganův turecký chalifát

Julius Evola byl filosof ultrapravicového konzervatismu, jenž z pravicových pozic kritizoval jak německý národní socialismus, tak italský fašismus.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Reček 21.10.2019 13:23

R^ Máte pravdu!!

R. Langer 21.10.2019 13:01

Třeba má představa harmonické společnosti spočívá v tom, že mi do mého života budou ostatní kecat co nejméně, a já ostatním jakbysmet. A jaká je vaše představa, pochlubte se. ;-)

J. Vrzal 21.10.2019 9:19

Coze?

Krestanstvi a imperium?

Krestanstvi ma prisne zakazane byt statnim nabozenstvim. "Cisarovo Cisari, Boha Bohu"

Naopak, islam je primo od osoby Mohameda urcen, ba co vice zalozen k ovladnuti sveta, podrobeni - znevolniceni ci zotroceni krestanu a zidu.

Ostatne, divil bych se moc, kdyby v dnesni dobe uz v zapadni Evrope nezil budouci evropsky chalifa. Pujde to podle iranskeho scenare. Socialiste ruku v ruce s mohamedany delali revoluci. Nekolik tydnu nez do jednoho skoncili pred Allahem. Aneb z podstaty mekci primitivismus umeta cesticky primitivismu tvrdsimu.

V Evrope to spise vypada na socialistickou evoluci - tedy pochod institucemi a indoktrinace multikulturalismem a environmentalismem, ale vysledek bude stejny.

V. Klepetko 21.10.2019 8:02

Dobré ráno, Martine, je to opravdu Kajan, nevydává se za něj někdo? Četl jsem tu v diskuzi i smutnější verzi...

A pokud jde o tu eurofederaci regionů, umím si ji docela dobře představit, včetně toho, jak by měla institucionálně vypadat, aby splňovala ideály demokratické svobody. Jenže...

1) Žádný z eurofederalistů nepředkládá tutu vizi jako konkrétní politický program, nepředkládá "cestovní mapu" a nepopisuje alespoň v hrubých rysech cílový stav. Narozdíl od starých dobrých Federalistů za Velkou louži. Takže si teď od základů poničíme národní státy ve jménu jakéhosi "Slunečního Města"? Není to Utopie?

2) Současné státy, které jsou garantem naší svobody a demokracie, se budou regionslizaci vehementně bránit. Chceš tu mít deset Barcelon, občanské války a krvavý chaos?

3) Evoluční cesta vzniku Eurofederace znamená, že zásadně oslabuješ národní státy za situace, když nástupnická struktura je ještě natolik "nedovařená", rachitická a slabá, že ti nemůže reálně garantovat nic z toho, na čem naše demokracie a svoboda stojí. Takže je tu obrovské riziko uzurpace moci a vzniku nějaké diktatury s formálními znaky právního státu. Třeba toho Evropského Kaganátu :-)

Ne, eurofederalisté, to nechceme. Děkujeme. Odejděte!!

M. Mařák 21.10.2019 5:56

To vypadá zajímavě, musím si to promyslet...

:-)

Ještě k té federaci, ona i ta EU euroregionů mohla fungovat bez nějakých větších problémů, zdá se, vem si třeba dílo pragocentristických sociálních inženýrů u nás a jejich zrušení tradičního zemského zřízení během komoušské totality, které se po plyšáku ještě více utužilo vyhlášením čtrnácti Gottwaldovských mini krajů. No a nic se neděje.

Co se týče Evoly, máš pravdu, často se k jeho dílu vracím, dokonce častěji než k Hayekovi. To by mně Kajan dal. Ještě, že ho Babiš nechal deportovat do diskuzního exilu na novinky.

J. Huml 21.10.2019 4:04

A copa je Vase predstava temer dokonaleho usporadani harmonicke lidske slolecnosti, pane Sedlari?

V. Klepetko 21.10.2019 0:42

"světským předákem" ;-D

V. Klepetko 21.10.2019 0:40

Martine zdravím, na vážnou úvahu nebudu mít zítra asi čas, takže zde je alespoň úsměvná.

Onehdy jsem se Tě ptal, jestli jako přesvědčený eurofedetalista vidíš EU jako federaci regionů nebo spíše stávajících národních států, ze kterých by vzniklo něco jako Spojené státy Evropy.

Protože ale je ten Evola evidentně po dlouhá léta nejen výchozím, ale i ústředním bodem všech tvých úvah, tak začínám mít temné podezření - není Tvým ideálem integrace EU na konci ever - closer pliživého procesu nějaká forma Evropského Kaganátu, v čele s Velkým Kaganem a prvním Driudem Evropské Rady, který by byl současně sovětským předákem i hlavním knězem pohanského kultu? Tři Abrahámovská náboženství (křesťanství, judaismus a islám) by byla potlačena mačetami konzervativní revoluce, v Europarlamentu by zasedaly frakce ajťáků, rolníků, kněží, vojáků, atd...

K čertu s Erdoganem a jeho chálifátem, vždyť je to konkurent! :-)

J. Sedlář 21.10.2019 0:16

V tomto světě: "s gender studies s feministkami, homosexuály, lesbičkami, tranďáky a tak, no a svatého boje za zastavení oteplování planety" žijete Vy a vyhovuje Vám, mě a mnohým v mém okolí naštěstí ne.