28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

ESEJ: Demokratická civilizace...

Klíčový geopolitický prostor mezi Německem a Ruskem si včetně Německa a Ruska zatím nevytvořil solidní demokratickou politickou kulturu. Proto je oproti např. Británii a USA poměrně snadno ovlivnitelný soustavnou dezinformační propagandou zaměřenou proti demokratické civilizaci.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kanioková 18.4.2017 22:36

Divný názor,

největším zklamáním po Sametu je pro mě úroveň mediokracie - hlavně Západu, protože jsem tak moc věřila, že stačí padnout železná opona a "východ" se naučí od Západu pravdivosti informací. Bože, to byla naivita..

Dneska se na nás valí ZE VŠECH STRAN tsunami neobjektivních informací, překroucených, neférových, často i přímo lživých !

Zdejší článek jsem ani pořádně nedočetla, jeho jednostrannost je hloupá..

V. Klepetko 18.4.2017 21:42

Autor je trestuhodně nepřesvědčivý.

Že by to byl Putinův agent!? ;-))))))))

Ś. Svobodová 18.4.2017 16:36

Je vidět, že na fildě se ekonomika neučila.

Premisy autora: VB a USA nebyli zasažení komunismem ani nacismem, protože narozdíl od Evropy (vyjma Švýcarska) dokázali rozeznat propagandu, jelikož byli dostatečně demokraticky vyspělí. Politickou nevyspělost posuzuje podle zákazu komunistické či nacistické propagandy.

Jenže síla myšlenka komunismu a později nacionalismu a fašismu byla ovlivněna hlavně ekonomickými faktory. Navíc šíření těchto myšlenek bylo mimo kontinent obtížné. Možná právě proto nebyla Anglie a USA tolik indoktrinována a právě proto nemají dnes podobné omezení projevu v zákonech.

V. Podracký 18.4.2017 15:26

Autor přehání vliv ruské propagandy

Nevidím nikde, že by ruská propaganda měla nějaký vliv. Je to proto, že nemá co říci, nemá žádnou ideu, vyjma trapných dehonestací USA. Masivní ideologická projekce neomarxistických evropských myšlenek je nejenom masivnější, ale zároveň nebezpečnější pro náš život, protože nejenom, jak autor uvádí, rozkládá národní smýšlení, ale i rodiny a všechna společenstva, způsobuje tzv. "tekutou společnost", neukotvenost lidí v domově a tím likvidaci jakékoliv sounáležitosti. Prostě v tomto je EU nebezpečnější než Rusko (samozřejmě za předpokladu, že existuje NATO a drží Rusko vojensky v šachu).

J. Farda 18.4.2017 17:09

Re: Autor přehání vliv ruské propagandy

https://www.novinky.cz/komentare/428233-ocima-sasi-mitrofanova-from-russia-with-hack.html

K. Frauknecht 18.4.2017 11:28

Propaganda na druhou :-))))

"Šíření dezinformací se ale na našem území bohužel neprojevuje jen z ruské strany...", ale i z americké :-)))):

https://www.youtube.com/watch?v=oqnKEwmOMCw&feature=youtu.be

P. Remeš 18.4.2017 11:19

Autor manipuluje ...

Bohužel mně přijde, že ve svém tažení proti dezinformačním manipulacím sám autor značně manipuluje. Totiž tím, že argumentuje proti rovině psychologické rovinou filozofickou. Mám třeba na mysli jeho argument podporující právo východoevropských národů na vstup do NATO. Toto právo nesporně existuje, nicméně na pocitu Rusů, že jsou obkličováni nepřítelem, to nic nemění. Současné Rusko má nejvýchodněji položené hranice snad od začátku 17. století (kdy tuším v roce 1612 obsadili Poláci Moskvu a zanechali tam svoji vojenskou posádku) a různé "objektivistické" filozofické spekulace na jejich pocitech ohrožení jen pramálo změní.

Politika je jakousi formou sociální psychologie a dobrý politik se pozná podle toho, jak se mu daří šířit všeobecnou spokojenost s myšlenkami, které hlásá. I kdyby tyto myšlenky byly filozoficky sebefundovanější, i kdyby tyti myšlenky byly objektivně sebepravdivější, jde o myšlenky politicky vysoce nebezpečné, pokud vedou ke zvyšování negativně laděných emocí v celkovém politickém prostoru. Vidíme to přece i na obavách, které Západ projevuje nad zveřejńováním "objektivních" informací o migrantech v první, druhé či třetí generaci (u nás řekněme socio-psychologických informacích o Rómech). A je pak otázka, zda takto posunutě agrumentovat (argumentovat filozoficky tam, kde jde o sociální psychologii), není pouze formou manipulativního ovlivňování "jinými formami", což nám autor to svým článkem na specifickém příkladu vlastně jen ilustruje ... :o(

S. Rehulka 18.4.2017 14:30

Re: Autor manipuluje ...

Pane Remeši, ono je to podobné tomu, že když je stále Britanii, Francii, Belgii a dalším evropským bývalým velmocem připománána jejich koloniální minulost, musí sklopit hlavu a mlčet.

Když se Vám ovšem nezdá, proč a proč tak rychle dnes svobodné Baltické země a to nemluvím o bývalém kanonenfutru Varšavského Paktu, tedy i ČESKOSLOVENSKU, popřemýšlejte o tom a pak třeba poradíte "ubohému" a obkličovanému Rusku, at "děrži mordu"!

P. Portwyn 18.4.2017 10:44

Prvotní premisa

"Prvořadým geopolitickým záměrem současné ruské diktatury je v uvedených souvislostech tento strategicky rozhodující prostor tak či onak znovu mocensky ovládnout"

Ano. A teď druhá půlka pravdy:

Prvořadým geopolitickým záměrem současného německého režimu je naprosto totéž.

Ono to tak bylo vždy a těžko může být jinak, vzhledem k síle Ruska a Německa. Prostor mezi Německem a Ruskem byl odjakživa trhancem pro Němce a Rusy. Jen v dobách, kdy bylo Rusko už oslabeno a Německo ještě rozděleno, byl relativně svobodný.

M. Prokop 18.4.2017 14:28

Re: Prvotní premisa

S těmi Němci bych trochu nesouhlasil. Jistěže ty ambice měli, poslední dobou je ale prakticky neprojevují. Leda snad ekonomicky, ale to se jim nelze divit.

P. Portwyn 18.4.2017 14:53

Re: Prvotní premisa

Já se jim nedivím - nedivím se ani těm Rusům, mimochodem. Každá mocnost soupeří o vliv na sousední prostor...

A máte pravdu i v tom, že tanky Němci dnes nepotřebují, stačí jim ekonomika a komunitární právo EU.

B. Hudzieczek 18.4.2017 23:45

Ale kdepak,

nebylo, tenhle prostor byl v minulosti primárně objektem zájmů německy mluvících knížectví. Rusové se zde objevili až v průběhu napoleonských válek a zatoužili ovládnout tento prostor, protože na východě už byli na Aljašce.

Rusko bylo ještě v 17. století outsiderem, co se týče možnosti ovlivňovat střední Evropu.

P. Portwyn 19.4.2017 15:47

Re: Ale kdepak,

O. K., "vždy" bylo nepřesné.

Člověk má tendenci zobecňovat posledních 100 či 200 let :o)

S. Netzer 18.4.2017 9:17

Steinmeier prý

vyzval "státy Visegrádu, aby se vzdaly posledních zbytků své státní suverenity ..."

To myslí autor vážně?

L. Machala 18.4.2017 8:11

Existuje jednoduché pravidlo

které ještě nikdy neselhalo: co je Kremlu recht, je svinstvo, a co se Kremlu nelíbí, je správná věc. Až dosud vždy fungovalo bez výjimky!

J. Fialová 18.4.2017 8:34

Re: Existuje jednoduché pravidlo

Bez výjimky - tedy i ve druhé světové válce? Hmmm... J. Fialová

J. Karlík 18.4.2017 9:28

Re: Existuje jednoduché pravidlo

Druhá světová byla zahájena společným útokem Německa a Ruska na Polsko. Tkz. osvobození od fašismu východní Evropa draze zaplatila.

J. Fialová 18.4.2017 9:47

Re: Existuje jednoduché pravidlo

Ano, zaplatila draze. Ale kdyby Němci nedostali v 45. na budku, byl by účet mnohem horší.

M. Prokop 18.4.2017 10:27

Re: Existuje jednoduché pravidlo

Ovšem nebýt ruského (sovětského) přispění, mohlo být vše jinak.

Těch kdyby je příliš a táhnou se hluboko do historie.

J. Karlík 18.4.2017 12:15

Re: Existuje jednoduché pravidlo

Němci by prohráli stejně, ale kdyby se spojenci vylodili na Balkáně, jak chtěl Churchill, odrizli by Rusům cestu do

Evropy, ale to jsou samá kdyby, důležité je co se děje teď a bohužel se politici asi nepolepsi.

A. Trick 18.4.2017 10:33

Re: Existuje jednoduché pravidlo

Jednoduchá pomůcka primitiva.

S. Netzer 18.4.2017 10:45

Re: Existuje jednoduché pravidlo

"Kvák" primitiva.

V. Adrak 18.4.2017 15:42

Re: Existuje jednoduché pravidlo

Opět začíná ein kessel buntes Síby Netzerové.Vstup zdarma.

V. Vaclavik 18.4.2017 6:08

Oc je lepsi intelektual z te Ukrajiny

ktery pracuje u nas na stavbach, oproti intelektualu nasemu? Apropo, dovedu si predstavit, ze nasi intelektualove pobiraji mnohdy mensi plat, nez stavebni delnici, zvlast na tech pozicich, ktere udajne zastavaji ti Ukrajinsti vzdelanci.

Proc mame to prislovi, ze nouze naucila Dalibora housti? Tedy naucila by housti jak stavebnicky prumysl (bez Ukrajincu), tak nase lidi, i nase intelektualy?

Ale kdyz uz mame nabirat nejake cizince, at to jsou radsi ti Ukrajinci, nez nejaci Asijci, najme ti muslimskeho poblouzneni.

Na druhou stranu, Ukrajinci by nebyli vubec tak ceneni, kdyby pracovali za standardni plat naseho delnika. To je proste fakt, ktery nelze nevidet.

M. Prokop 18.4.2017 14:29

Re: Oc je lepsi intelektual z te Ukrajiny

Ale oni pracují za standardní plat našeho dělníka.