14.4.2021 | Svátek má Vincenc


Diskuse k článku

ESEJ: České národní zájmy a evropská krize

Oxfordský historik Timothy Garton Ash nedávno vyzval evropské vlády, aby místo "politiky strachu" a pouhé záchrany eura prováděly, ve jménu velkého evropského politického projektu, "politiku naděje". Ash, jeden z veleknězů evropské víry, se samozřejmě neptá, jestli je sjednocení proveditelné a jestli je národy chtějí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 8.3.2012 14:15

First things, first!

Robejšek, jako člověk, který se zabývá stategií, ve svém článku zcela zanedbal nejdůležitější informaci posledních dnů, tj, že Čína podstatně zvýšila své výdaje na zbrojení. Všechno ostatní jsou prkotiny.

B. Rybák 8.3.2012 9:57

Vynikající a velmi potřebný článek

Mě osobně by ale nevadilo, pokud by Evropa byla "budována" na hodnotách, když by ty hodnoty vycházely z toho, co bylo příčinou jejího historického úspěchu, tedy z občanských svobod, občanských práv a křesťanské morálky. Tam, kde nejsou respektována dokonce ani práva a svobody národů, nemůže být pochopitelně respektován občan. Ponižovaný a ohlupovaný občan nemůže být a nebude oporou svého státu. Úspěšnou Evropu nelze proto vybudovat na úkor byť i nejmenšího z jejích národů (z výjimky by se rychle stalo pravidlo).

P.S. Nesmíme si nechat hodnoty ukrást spolkem vypočítavých a arogantních kavárenských tlučhubů.

B. Rybák 7.3.2012 20:50

Re: Přesné hodnocení naší situace

Kdyby jste pane Rybo vzal v úvahu, že to, co pan Robejšek napsal je esej (najděte si aspoň na Wikipedii, co to ta esej je) a přidal k tomu fakt, kromě té sociologie vystudoval i národní hospodářství v Německu, habilitoval se z politologie a má za sebou dlouhou a úspěšnou činnost ředitele "Mezinárodního institutu pro ekonomiku a politiku v Hamburku", pak by jste pochopil, že v této eseji vytváří kvalitativní souhrn svých vědomostí a zkušeností (týkajících se EU a nás), s jejichž dílčími kvantitativními částmi už veřejnost dříve seznámil (pokud jste je nesledoval a přesto jeho dílo komentujete tak urážlivě, jste přinejmenším hochštapler. Pokud jste je sledoval a nic poučného jste si z nich neodnesl, jste vskutku politováníhodný.

B. Rybák 7.3.2012 20:20

Re: Plně souhlasím.

Zkuste nás ohromit nějakým argumentem, nebo alespoň čímkoli, z čeho by už na dálku nečouhala úplná blbost nebo do nebes se pnoucí arogance.

B. Rybák 7.3.2012 19:54

Re: chce to kus hlupáctví, pane Robejšku

Zřejmě se domníváte, že Vám Vaše hlupáctví pomohlo. Nevěřte tomu. Tato domněnka je obvyklým koncentrovaným projevem hlupáctví. I když máte očividně hlupáctví dostatek i na rozdávání, pan P. Robejšek si ho od Vás nevezme, ani kdyby jste mu za to platil, jako za Vaše EU-hlupáctví zřejmě platí Vám. Ona je to totiž především věc charakteru. A kde nic není...

J. Kanioková 7.3.2012 0:48

ubožáku

J. Ryba 6.3.2012 23:42

chce to kus hlupáctví, pane Robejšku

řetězit slova, řetězit a řetězit, slova, slova, slova.

J. Ryba 6.3.2012 23:40

Re: Plně souhlasím.

je v klidu. Robejšek uvádí jen své dojmy, nikoliv pojmy, resp. data nebo důkazy pro své .........dojmy. Zdráhám se použít "argumenty"

J. Ryba 6.3.2012 23:37

Re: Přesné hodnocení naší situace

Paní Skalová by ráda zaujala analogií, která analogií není. Nic si sám nefalšuji. A Robejšek žádná data neuvádí, uvádí jen své dojmy.

http://www.bizinet.cz/clanek/na-zatracovanem-euru-vydelali-vsichni-vcetne-reku-68208

J. Boleslav 6.3.2012 19:30

Re: FT: Česko je prolezlé korupcí - Elity jsou prolezlé korupcí

Jo jo, i Leonid (ne)blahé paměti to o té omezené suverenitě pro nás říkal.

J. Hejna 6.3.2012 18:41

Re: Velmoci rozhodují, ne nadarmo vznikl název Merkozy

Správně je ovšem SarkoM.

J. Hejna 6.3.2012 18:40

Plně souhlasím.

Jestlipak už to četlo naše kníže?

Aby to s ním nepraštilo.

V. Skalová 6.3.2012 16:46

Re: Přesné hodnocení naší situace

Ryba se zřejmě drží Churchillovy zásady, že věří jen těm statistikám, které si sám zfalšoval, novátorsky aplikované na studie a analýzy...  ;-))

V. Venc 6.3.2012 16:42

Přesné hodnocení naší situace

Excelentní článek. A podle "pištění" i negativních ohlasů eurohujerů lze zřetelně poznat, jak je to mocně oslovilo, až vylekalo!

Pan Ryba, patrně šokován z toho co se od p, Robejška dovídá, dal si velkou práci, aby vedle invektiv požadoval respekt k nějakým studiím a anlýzám, ze kterých patrně vychází ve své někdy naivní představě o národních zájmech ČR a stavu EU.

J. Václavíková 6.3.2012 16:27

Re: demagogický sociolog Robejšek

Žasnu nad silou Vašich odzbrojujících argumentů!

J. Boleslav 6.3.2012 16:25

Re: Naprosto skvělý rozbor naší situace a možností, preferencí..

To je otázka. Podívejte se třeba na Řecko, jak tam to "skvěle" funguje. Prostě, jak praví radio Jerevan, v některých případech bude, v jiných ne.

V. Skalová 6.3.2012 16:24

Velmoci rozhodují, ne nadarmo vznikl název Merkozy

Název Merkozy je rozšířen po celé evropě, to už samo o sobě vypovídá. Trestán bude ten, o kom rozhodnou oni,  a jejich přisluhovači - dnes Polsko, které se dost podivným způsobem zbavilo svých euroskeptiků, a za to má četné ústupky a přimhuřování očí nad neplněním směrnic, podobně jako například Francie - viz případ vejce a jiné další nepořádky v potravinářském průmyslu (sůl), o kterých EU nějak "neví"...

L. David 6.3.2012 16:13

Re: demagogický sociolog Robejšek

Nazývat skvělou Robejškovu analýzu současné situace v EU "primitivním národovectvím" je možno pouze z pozice primitivního hlupáctví

L. David 6.3.2012 16:08

Výborný článek. Přesně vystihuje situaci.

K. Dvořák 6.3.2012 15:41

Re: Mě by zase zajímalo,

A co treba odeprenim cerpani fondu, jak se to chystaji udelat Madarsku?

J. Ryba 6.3.2012 15:36

Re: demagogický sociolog Robejšek

"...To však ještě neznamená, že je výhodné naše členství prohloubit. Proto bylo rozhodnutí premiéra Nečase nepřistoupit k fiskálnímu paktu správné a doufám, že je nezmění."

Pan Robejšek netuší, že tento Fiskální pakt je už třetím v řadě, že nejvýraznější změnou je to, že už o sankcích nerozhoduje Rada dvoutřetinovou většinou, ale Evropský soudní dvůr. Opravdu se tím prohlubuje naše členství? Vždyť k plnění parametrů jsme se zavázali už dávno. Už dávno jsou platné i sankce, jen se dosud rozhodovalo systémem já na bráchu, brácha na mě - byl tento systém naším národním zájmem? Anebo je naším národním zájmem, aby sankce platily padni komu padni?

J. Ryba 6.3.2012 15:30

Re: demagogický sociolog Robejšek

"Když se však podíváme na sousední Slováky a jiné podobné státy, tak zjistíme, že země našeho kalibru mají z bruselského hlediska jen dvě možnosti: poslouchat nebo poslouchat"

přesně toto žvanění bez analýzy skutečnosti prozrazuje Robejška jako aktivistického pavědce. Jaká je skutečnost? My jsme desátá největší země EU, pravda, patříme k těm menším, ale faktem je, že už dnes tvoří menší země většinu a jsou schopny v čemkoliv přehlasovat i 4 největší země, pokud tyto se vůbec dokážou mezi sebou dohodnout. S každým dalším přistoupením se tyto poměry posouvají v neprospěch velkých států. Vzrůstá význam iniciativ jako je V4, k niž se chtějí připojit i takové země jako Holandsko a některé jižní země. Tuto iniciativu však zatvrzele torpéduje VK prostřednictvím Zahradila.

J. Kanioková 6.3.2012 15:29

V Robejškově článku nejde ani tak o "elity" které jste vyjmenoval, o politiky,

on popisuje spíš P&L a levici, eurohujerský fanklub....

J. Kanioková 6.3.2012 15:24

Přesně !

Neexistují podmínky, které by vyhovovaly všem, často jsou v konfliktu..protichůdné...

K zadlužujícím se zemím EU už v počátcích eura - tvůrci něm. hospodářské politiky a analytikové PŘEDVÍDALI, že u států s deficitem dojde k odplatě. Ovšem nedošlo jim, že trest zasáhne víc země s přebytkem! 

Evropská měnová unie je poměrně uzavřený systém, kde DLUHY států s deficitem PRORŮSTAJÍ do POHLEDÁVEK členů s přebytkem. Je-li evidentní, že tyto dluhy nemohou být zaplaceny, pak na to MUSÍ DOPLATIT státy s přebytkem! Vlastně i ty disciplinované, co se snaží.

Prostě - DLUHY SE PLATÍ ! A někdo na ně vždycky DOPLATÍ !

J. Ryba 6.3.2012 15:23

Re: demagogický sociolog Robejšek

"Vidím jen to, že EU jako celek je schopná pouze symbolické politiky."

Ten Robejšek se mi snad zdá. Vždyť zrovna on je součástí entity, která dělá všechno pro to, aby EU nebyla schopna prosazovat cokoliv jako celek. Neustále trvá na právu veta ve všech oblastech, trvá na tom, aby i jediný stát zablokoval jakékoliv většinové rozhodnutí. Podívejte se, jak je ta unie neschopná a neobratná, když jsme proti všemu, co umožňuje dohodu kvalifikovanou většinou.

J. Ryba 6.3.2012 15:09

Re: demagogický sociolog Robejšek

"Totožnost zájmů existuje jen ve zcela výjimečných situacích; kupříkladu jsou-li státy společně napadeny mocnějším nepřítelem."

Tatáž žvanivost v bledě modrém. Je společným zájmem stabilita evropského prostoru, je společným zájmem prosperita evropského prostoru, je společným zájmem rozvoj méně rozvinutých ekonomik společného evropského prostoru. Stačí zkusmo nahradit "je společným zájmem" slovy "není společným zájmem", aby to bylo jasné

J. Ryba 6.3.2012 14:57

demagogický sociolog Robejšek

"Hledání odpovědí na evropské výzvy komplikuje jistá odmítavost části elit vůči národním zájmům. Jejich cílem je evropské sjednocení a s ním jsou národní zájmy v přirozeném rozporu. Proto mnozí význam národních zájmů popírají; národní perspektiva je prý překonaná."

pan Robejšek si staví laťku, kterou dokáže přeskočit. Elity neodmítají národní zájmy. Národní zájmy made in Robejšek ale nejsou národním zájmem části elit. Právě proto, protože dle nich evropské sjednocení není v rozporu s národními zájmy. Ty Robejškovy národní zájmy považují za zájmy primitivního národovectví už jen proto, že ani Robejšek nepodrobuje náš národní zájem kritickému analytickému zkoumání. Je to jen soubor subjektivních názorů pečlivě se vyhýbající jakýmkoliv ostrým datům, vyhýbající se výsledkům existujících studií. Nejpádnější argument je mu, stejně jako mnohým nekritickým čtenářům, "je to tak a basta!

J. Ryba 6.3.2012 14:42

Re: zajímalo by mě, jak by pan politolog vyhodnotil

smysl Paktu je stanovit paramentry a způsob postihu zemí, které nebudou v první fázi plnit, a v druhé fázi se nebudou řídit dohodnutým programem stabilizace, teprve pak rozhodne soud o sankcích. Tedy cosi jako trestní zákoník. Nemělo by vás překvapovat, že se trestní zákoník porušuje a přesto TRZ existuje. On existuje právě proto. Udivuje mě, kolik lidí toto udivuje

J. Kostrba 6.3.2012 14:38

FT: Česko je prolezlé korupcí - Elity jsou prolezlé korupcí

Petr Robejšek: "Národní elity mohou na základě společného jazyka a tradic provádět politiku sloužící národním zájmům tak, jak to odpovídá aktuálním potřebám země."

Financial Times: "Česko je prolezlé korupcí, Všudypřítomná korupce v Česku ohrožuje investice"

The Economist: "Česko je zahnívající zemí, kterou si rozdělily politické strany"

Jeden český politik: "Deficity v oblasti fungování politických stran patří k nejslabším aspektům fungování demokracie v České republice. Základní příčinou těchto jevů je nedostatečný počet členů politických stran, kdy významnou část členské základny tvoří lidé, kteří z politiky přímo žijí. V důsledku nedostatečného počtu členů rozhodující roli nesehrávají politické názory, ale vzájemné vazby a obchody. Politické strany tak nabývají charakter nikoli ideových uskupení, ale svérázných vlivových a zájmových skupin.   Cesta z tohoto marasmu bude velmi obtížná. V první řadě je třeba se neustále pokoušet o nárůst členů politických stran. Bez masivního nárůstu členů a výrazné ochoty občanů se prostřednictvím politických stran veřejně angažovat jsou šance na vnitřní demokratizaci stran velmi malé."

Elity ovšem mohou provádět politiku prakticky výhradně prostřednictvím politických stran, tedy vedoucí rolí v politických stranách. Jakou cestu z toho stavu najdou ty kýžené elity ven? A vůbec není ojedinělý názor, že omezená suverenita jako za Rakousko-Uherska byla pro český národ nejživitadárnějším prostředím.

J. Ryba 6.3.2012 14:38

Re: Obávám se,

to je neuvěřitelné, paní Hájková, jak brilantně jste se tu popsala.