19.3.2024 | Svátek má Josef


Diskuse k článku

ESEJ: Amerika sestupuje z hory

Amerika je nejsilnější, nejbohatší, nejrozvinutější a nejstarší demokracie, ke které ostatní země vzhlížejí. V něčem to byla pravda, především ale to byl způsob, jak sami sebe vnímali obyvatelé USA. To se teď mění, a to z více důvodů. Jak se stalo, že Amerika už není ani ve svých očích velká?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kraus 30.11.2021 17:50

Ve starých čb dokumentech na youtube se oči amerických černochů, třeba hudebníků, ale i jiných náhodně zachycených, skoro vždy usmívají. Oči bělochů jsou jiné, usmívají se málokdy, často je to maska a v pozadí je napětí až stres. Proběhl jakýsi negativní vývoj, způsobený blahobytem. O ten se tvrdou prací přičinili předkové dnešních Američanů, z drtivé části bílí muži. Ostatní jim tvořili zázemí. Dnes jsou všichni rozmazleni blahobytem a neví co by. Rozklad zřejmě probíhá v částech USA různě rychle, ale směr je všude stejný a síla v jeho pozadí obrovská. Podle mnoha známek průmysl a ekonomika rychle upadají, zvlášť oprostíme-li HDP od nesmyslně včleněných služeb. Dolar je vládce světa a na jeho tištění mají USA monopol. Doufejme, že v té Americe zůstalo ještě dost lidí, tedy bílých mužů, kteří jsou na jeho pád a na následující události připraveni.

F. Zrcek 30.11.2021 17:47

Obávám se, že nějak takhle začínal úpadek Římského impéria.

Ale s internetem to jde rychleji.

V. Kučer 30.11.2021 13:53

Básnířka Amanda Gormanová o sobě mluví jako o „potomku otroků“ ale je také potomek otrokářů protože její bílí předci obcovali s černými otrokyněmi a tak má v sobě i evropské geny. Z USA se stává pomalu a jistě Latinská Amerika.

O. Seliger 30.11.2021 12:13

Jak říkal můj předválečný kolega Vokáček v diskuzích o společnosti: To máš tak, lidi sou různý, některý dobrý, jiný zlí, jiný blbí, ale ženský, ty sou sakramenský. Takže pro někoho může být článek správným pohledem na stav a vývoj za velkou louží. Avšak nutno připomenout slova US stratéga amymaďara Georga Friedmana, že Amerika, je hlavně zemí byznisu, tedy kapitálu a dolarů. A jak pravil klasik život jde dál močálem černým kolem bílých skal... Ano, mnoho Američanů umíralo na bojištích po světě, ale někteří Amričané na tom byznisu velmi zbohatli. A pohled na situaci v USA, ne z oblak celebrit a lídrů, ale z ulice podává řada našich odvážných cestovatelů, co tam žijí, jako např. Michal Šopor z Karviné. Jeho videa na YouTube stojí za shlédnutí. Nedávnou jsem viděl aktuální projížďku autem Filadelfií s ulicemi plnými odpadu, narkmanů a zatažených rolet. Amerika má nejvíce nositelů Nobelovky za ekonomii, ale s obrovským zadlužením státu si neví rady. Je to horký brambor, co si vlády přehazují. Některé firmy a občané, jako všude na světě, jsou velmi bohatí viz žebříky Forbesu, ale státy a společenství občanů jsou i díky jejich neodpovědných rozhodnutí nebývale zadlužené u bank a států.

P. Sura 30.11.2021 12:33

To já zase znal jednoho, co říkal : " Některý ženský ...jsou všecky stejný..".

M. Pivoda 30.11.2021 11:40

"... I zmíněná Amanda Gormanová o sobě v inaugurační básni mluví jako o „potomku otroků“, jakkoli je od éry otroctví vzdálena několik generací, – sama sebe tak ale vnímá. ..."

https://www.youtube.com/watch?v=j5bSsRJfqDE

J. Janotová 30.11.2021 11:33

Díky, zajímavý článek. Podobným tématem- úpadkem klasické demokracie , rozštěpením společnosti, nástupu autoritářských režimů se zabývá i Anne Applebaumová v knize Soumrak demokracie, kterou teď čtou na pokračování na ČRo Plus.

P. Sura 30.11.2021 12:45

Ano, připojím se (s dovolením). Článek je plný zajímavých postřehů a myšlenek. Začíná se zdát, že s dosažením určité míry blahobytu začne lid hledat, čím by se dál zabavil, protože mu scházejí důležitá témata, jak obstarat dostatek obživy a otopu pro sebe i svou rodinu. Zkrátka chci říct, že roupy z přežranosti vedou k nebezpečným nápadům. A jedním z nich je, jak autor taky píše - očekávat další růst platů abych se měl ještě lépe, když už nevím, co bych si s tím počal.

J. Janotová 30.11.2021 14:25

"roupy z přežranosti"- no jak pro koho, spíš se asi zvětšují rozdíly. Viděla jsem nějakou statistiku, kde HDP roste, ale střední třída rozhodně nebohatne. Možná určitou roli hraje i přesun lidí do velkých měst... Teď už bohapustě kecám, americkou realitu osobně neznám. Jen z vyprávění řady lidí, kteří tam delší dobu pracovali.

M. Hoblík 30.11.2021 9:55

Pokud by naše cesta do západní demokracie měla být podobná té americké, raději bych cestoval cestou ruskou!

F. Kusák 30.11.2021 9:22

No, skvělý článek. Jaké jsou ve skutečnosti USA? Hodně různé, s mnohými nepřekonatelnými bariérami a protiklady. Je zajímavé o tom přemýšlet a vnímat to nebo dokonce vidět to zblízka. A já jsem rád, že jsem se dožil toho, že jsme součástí proměn světa, i když mnohým věcem už nerozumím a odmítám je. Ale patří to k lidství a bylo to tak od nepaměti.

J. Nevrkla 30.11.2021 9:01

Globalizace vytvořila v Americe superbohatou elitu, která vydělává více v zahraničí než doma, nezáleží jí na tom, jestli jejich krajané v soutěži s levnou konkurenci prohrávají, na politiku státu mají větší vliv než voliči. A tak Američané přicházejí o dobré živobytí a iluze. Konce těžko dohlédnout.

J. Roškota 30.11.2021 9:26

důsledkem Vámi popsané situace je snaha o větší přerozdělování v rámci společnosti v USA

J. Nevrkla 30.11.2021 9:45

Zajímavé je, s jakou podporou se to setkává u těch superbohatych korporací . Už to nebude jako svého času u nás státní socialismus se státním vlastnictvím výrobních prostředků. Už to bude socialismus se silně převažujícím korporátním vlastnictvím výrobních prostředků, tedy korporátní socialismus - fašismus.

A. Gamrot 30.11.2021 6:28

"Woke" cancel culture, Kritická rasová teorie, štěpení společnosti podle barvy (v ostrém kontrastu barvoslepého pojetí Martina Luthera Kinga), pokles úrovně vzdělání a mnohé další aspekty, dávají tušít, že Amerika opravdu již není oním městem na hoře. Nejtemnějším místem nebyly rozmíšky u Bíkého domu, (které byly do značné míry uměle rozdmýchané) nýbř pár měsíců předtím s hesly Defund policie, totální ústup před bojůvkami ničicími vše, co jim stojí na cestě v souvislosti se zabitím kriminálníka Floyda. V neposlední řadě také řádění levicových pomatenců na univerzitách. Určitou naději dává právě ono vítězství Republikánů, kde mezi jinými rozhodlo autorem zmíněné hnutí rodičů, kteří protestovali mezi jinými proti vyučování rasistické teorie ras včetně Demokraty bagatelizovaného znásilnění na dívčím záchodku magorem, který se prohlásil, že má ženskýgender či co, přičemž fyziologicky je pohlaví opačného. Některé absurdity zkrátka nejde ani vymyslet.