24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

ENERGETIKA: Varování amerického konzervativce.

Výzkum The Wall Street Journal zjistil, že Bidenova administrativa od začátku vládního programu moderní ropy a zemního plynu propachtovalala méně státní půdy pro vrtání, než kterákoli jiná vláda. I když je to výsledek vědomého politického rozhodnutí prezidenta Bidena, nezabránilo mu to pozitivně zobrazovat růst cen plynu a nazývat jej součástí „neuvěřitelného přechodu „ .

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Majzlík 21.1.2023 23:26

Není podstatné, zda je nestabilní, náhodně pracující, nespolehlivý zdroj el. energie umístěn poblíž spotřebiče nebo je od něj příliš vzdálen. (Nemám na mysli rozdíly ve ztrátách na vedení). Závažným problémem jeho připojení na síť je nutnost zálohování jeho výpadků. Omlouvám se za úmorné opisování tohoto triviálního argumentu, jehož zvážení by mohlo vést k rozvážnějšímu posuzování vhodnosti náhrady klasických elektráren diskontinuálními zdroji elektřiny.

Ideální by bylo, kdybychom měli dostatečnou energetickou kapacitu vodních toků. Pak by bylo možno energetiku i decentralizovat.

Omlouvám se za přemíru užití podmiňovacího způsobu, ale jinak nelze.

Pak se nabízí i otázka sumárního porovnání energetické účinnosti a ekonomiky klasických a NZE. V některých oborech lidské činnosti jsou tato kritéria považována za zásadní.

P. Rada 22.1.2023 0:43

Zásadní pro vlivnost člověka na okolí (někdy se tomu říká životní úroven) se už desetiletí vědě jeví efektivita těžby energií (EROEI) spolu s celkovou masivností těžby.

https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-casopisu/2008/cislo-9/ceka-nas-drasticka-zmena-zpusobu-zivota.html

Může to ale dojít až tak daleko, že kde-kdo by měl rád pod kontrolou takové energie a možnosti - alespon jako soused..., pro které by se všichni mohli rovnat rozmarným bohům... Trochu s nadsázkou soudobé možnosti vykreslil film "Bohové musejí být šílení".

Jen úroven materiálnosti ale sama o sobě nenavyšuje úroven lidskosti, citových prožitků, vjemů tedy míru kulturnosti.

K životnímu prostředí bezohledná realizace momentálního supermanství realizovaného na nadužívání zdrojů, nutně snižuje šanci pro smysluplný život dalších generací v dodnes prakticky uzavřeném planetárním prostředí s omezenou nosnou (tedy i recyklační) kapacitou. Tedy šance na pokračování biologického ba bytostného rozvoje který může trvat mnoho generací.

Jakkoli si to pro zainteresovanost nechceme připustit, tak vědě není znám doložitelný princip, podle kterého by inteligentní život měl mít nutně větší šance na existenci než zbytek biosféry - ze které vzešel.

J. Majzlík 22.1.2023 10:00

Přírodní zákony a pravidla užitečnosti lidské činnosti nelze oblafnout.

L. Novák 22.1.2023 13:34

"Zelený" idiot Rada to dokáže! ;-D

R. Tichý 21.1.2023 20:33

Ty demente. Dokud nebudou REALNE baterie, tak jsou OZE v nasich podmínkách k nicemu.

Uz tu prestan omilat ty svoje ekofasisticke poucky do dobreho pocasi.

P. Rada 21.1.2023 20:54

"Demence" kterou sám předvádíte je o tom, že "dementujete" reálnou situaci v okolních zemích (Rakousko, Bavorsko...), které už desetiletí dokáží oproti ČR reálně využívat i více jak řádové násobky OZE.

Technologicky zvládnutou, dostatečně výkonnou a už více jak 25let osvědčeně fungující "BATERIÍ" je přitom i u nás např. systém přečerpávací el. Dlouhé stráně.

https://www.dlouhe-strane.cz/

R. Tichý 22.1.2023 8:59

Lzes, demente. Rakusaci jsou naprosto zavisli na jaderne energii z okolnich statu!

Kolik "dlouhych strani" lze postavit, hlupaku? V nasi zemi nejde opravit dalnice, protoze ekofasisti jako ty chrani cčolka a ty chces urezavat kopcum podel velkych rek vrcholky? Krome demence jsi i ekopokrytec!

J. Jurax 21.1.2023 20:44

Ano.

Dovedete si představit pražskou MHD nebo třeba Třinecké železárny fungující výhradně na občasné zdroje energie?

V. Novak 22.1.2023 10:32

Dovedu.

Bohižel...

J. Jurax 22.1.2023 14:30

No, MHD by se dala suplovat koňkou, ale ty železárny ... :-)

Z. Lapil 21.1.2023 23:21

Přesně naopak: sluneční a větrné elektrárny mají jakous takous funkčnost v alespoň kontinentální měřítku, protože až někde v těchto rozměrech platí, že sviti ci fouká ASPOŇ někde.

P. Skřivan 21.1.2023 18:11

Pane Kučero, to se velmi pletete. Uhlí není u nás rentabilní a nebylo už ani za totality a uran má ve stávající podobě své značné problémy, které většina lidí nevidí nebo ignoruje. Německá cesta je o využití OZE všude tam, kde nevadí, což kupodivu násobně stačí na pokrytí celkové spotřeby. Čili ne místo louky, ale např. na střechách, parkovištích, apod. Zbývá řešit výkyvy, kde německá cesta je nejprve o plynových elektrárnách na pokrytí špiček a cílově o různých baterkách a odložitelné spotřebě (např. na výrobu vodíku).

Jádro má ten problém, že odstavení reaktor nevypne, ale sníží výkon na 10% a tento výkon musíte umět za normálního provozu využít a v případě havárie chlazení i nejlépe pasivně uchladit. Pasivní havarijní chlazení mají prakticky všechny nové modulární reaktory, ale určitě ne VVER1000. Využití pomalého poklesu výkonu je pak problém ne nepodobný špičkám u OZE.

U jádra je také velký problém s přepracováním, tj. aby to skutečně fungovalo jak to má fungovat, které se dosud ale u nás nedělá vůbec, Konečně nemáte ani to "hloupé" hlubinné úložiště. Obojí správně požaduje EU.

J. Majzlík 21.1.2023 20:19

V minulosti jsme několikrát zažili, kam taky mohou vést Německé cesty. S národem je to někdy podobné jako s jedincem - v něčem vyniká, ale v něčem naprostý zoufalec.

V. Kučer 21.1.2023 20:59

Pane Skřivane, uhlí nastartovalo průmyslovou revoluci a díky tomu začala evropská civilizace ve světě dominovat, jediná náhražka je v současnosti uran. EU hází jaderné energetice klacky pod nohy a přitom je to nejbezpečnější zdroj výroby elektřiny ale rozhodují o tom historici a lékaři kteří preferují OZE což stojí ohromné prostředky a vede to k deindustrializaci čímž ztratí Evropa také svou obranyschopnost. Výroba vodíku je velice drahá a je s tím spojeno mnoho problémů při transportu a skladování. Baterky vydrží akumulovat elektřinu hodiny nikoliv dny nebo měsíce, mají omezenou životnost není vyřešena jejich likvidace a jejich výroba je značně neekologická. Nezbývá nic jiného než vzít přes všechny potíže na milost jádro pokud nedojde k nějakému zázraku (černá labuť).

P. Rada 21.1.2023 12:50

Výstižněji pro našince jak americký konzervativec, hodnotí situaci s cenou plynu a energií český expert:

https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-odbornik-plyn-zlevni-o-tolik-ze-stropy-uz-budou-zbytecne-40420575

P. Sura 21.1.2023 11:25

Nerozumím tomu, JAK Putinova drahota může ovlivnit ceny energií v USA ??

P. Rada 21.1.2023 12:47

Odpověd může tkvět ve velikosti vlivu dominantních hráčů na těžbu a distribuci surovin.

Pokud se totiž jakákoli komodita vyskytuje s celosvětově omezený rozsahem a přitom je relitivně snadno transportovatelná, přestává platit, že její cenu může určovat trh.

USA jsou sice velice bohatou zemí ale právě američani byli průkopníky globalizace nejspíše proto, že si jejich úředníci a další odpovědní za zřízení ministerstva energetiky už od roku 1977 začali uvědomovat dočasnost bohatství neobnovitelných zdrojů.

P. Skřivan 21.1.2023 18:17

Tzn. ten, kdo se naučí efektivně vydržet s obnovitelnými zdroji a tyto technologie bude schopen vyvážet, vyhrál jackpot větší, než kdyby našel u sebe na dvorku ropu. :-)

J. Majzlík 21.1.2023 23:45

Z vlastní zkušenosti mohu doložit, že se v ostrovním režimu náhodně pracujících zdrojů elektřiny anebo bez elektřiny dá žít neomezeně dlouho, třeba i celý život. Ale dá to fušku, namátkou třeba při psaní domácích úkolů malých školáčků při petrolejce v době zimních měsíců a za bezvětří.

F. Navrátil 21.1.2023 9:33

Energetická krize, zdražování a inflace sice nejvíce dopadají na chudší vrstvy, ale na druhé straně umožňují vládám rychleji tisknout peníze a rozdělovat je ve formě dotací, příspěvků a sociálních dávek. Tím si vytvářejí lehce zmanipulovatelnou vrstvu závislou na vládách. Ostatně i ve starém Římě césar a senát poskytovali římskému lidu gladiátorské zápasy a obilí zdarma tak dlouho, až zdegeneroval . Pak přišli barbaři a vymlátili to všechno.

J. Majzlík 21.1.2023 19:43

R^

R. Langer 21.1.2023 6:14

Hrách na stěnu. :-(

J. Majzlík 21.1.2023 23:48

Alespoň pokus.