Neděle 20. dubna 2025, svátek má Marcela
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

EKONOMIKA: Úhlavní přátelé

diskuse (9)
V pondělí a úterý tento týden probíhá ve Washingtonu třetí kolo americko-čínského strategického a ekonomického dialogu. Americké sdělovací prostředky k setkání dvou supervelmocí podotýkají, že časy unipolárního světa jsou nenávratně pryč. Většina komentátorů spatřuje kontroverzní zvláštnost situace v tom, že Čína je v Americe pokládána za hlavního rivala, případně i potenciálního protivníka, jehož ekonomická, vojenská a politická moc nezadržitelně roste, ale zároveň také za hlavního věřitele Spojených států.

Jedni vyjadřují v této souvislosti vážné znepokojení, druzí připomínají, že stejné znepokojení kdysi vyvolávala ve Washingtonu moc Sovětského svazu. Časem se však ustálila jistá rovnováha sil a pak už své slovo řekla historie. Od současných jednání s Čínou Spojené státy neočekávají žádný zásadní pokrok. Jejich hlavním úkolem je udržet v běhu samotný proces jednání a poněkud utlumit napětí, které vzniklo ve vzájemných vztazích dvou velmocí v posledních měsících. Poprvé je také na programu posouzení bezpečnostních otázek. I když obě dvě země zdůrazňují, že jejich spolupráce není namířena proti žádné třetí straně a že v současné době nemají žádného protivníka kromě mezinárodního terorismu, celá řada dalších států aspirujících na velmocenské postavení, především Rusko, se dívají na jejich sblížení s jistým podezřením.

Po třiceti letech neustálého ekonomického růstu Číny se poměr sil mezi partnery v dialogu postupně vyrovnává a americký náskok se zmenšuje. Čínské bezpečnostní zájmy se více neomezují pouze na vlastní území a přiléhající aquatorium. Nicméně na rovnost se Spojenými státy v hospodářském a vojenském ohledu zatím Čína nemůže ani pomýšlet. Pro Ameriku nyní hlavní otázkou je, jak si udržet vedení. Pro Čínu, jak odstup zkrátit. Experti předpovídají, že velikostí své ekonomiky se dokáže Čína vyrovnat Spojeným státům za 15 až 20 let. Všichni chápou, jak velký potenciál má země, jejíž počet obyvatel je čtyřnásobně větší než počet Američanů. To však nic nemění na tom, že podle údajů Mezinárodního měnového fondu americký hrubý domácí produkt v dolarovém vyjádření je skoro třikrát větší než čínský a to znamená, že na hlavu v Americe připadá jedenáctkrát větší bohatství než v Číně. Veškeré extrapolace současných trendů do budoucna zpravidla nepřihlíží k takovým důležitým činitelům jako otevřenost společnosti, její svoboda a podnikatelská kultura, úroveň vysokoškolského vzdělání, vědy a výzkumu.

Každé srovnání je zavádějící. Ekonomové, kteří vycházejí ze srovnání kupní síly Američanů a Číňanů, dospívají k závěru, že ti první jsou bohatší než ti druzí nikoli jedenáctinásobně, nýbrž jen čtyřnásobně. Pokud se na stejnou misku vah přihodí i věřitelské postavení Číny, může tato země vbrzku obsadit místo světového lídra, jakým po 60 poválečných let byly Spojené státy anebo, jakou v 19. století byla Velká Británie. Zastánci této školy tvrdí, že pro udržení vedoucího postavení ve světě musí Spojené státy bezpodmínečně odbourat svůj nebetyčný rozpočtový schodek a nalézt nové zdroje a stimuly pro dynamický hospodářský rozvoj.

Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6

Jan Kovanic
19. 4. 2025

Vyjíždíme ze Slunečné - já, přítelkyně Karla a její navigace Erika.

Aston Ondřej Neff
19. 4. 2025

Rusko nepřestane útočit a Ukrajina se nepřestane bránit.

SÝR ZDARMA
19. 4. 2025

Anglický ústavní soud potvrdil to, co ví každý normální člověk.

Gita Zbavitelová
19. 4. 2025

Stále víc Izraelců pochybuje, že vláda dosáhne propuštění rukojmích.

Tomáš Procházka
19. 4. 2025

Ukrajina zoufale potřebuje další vojáky.

Aston Ondřej Neff
17. 4. 2025

Chceme napříště podléhat „nadstátní moci‟?

Aston Ondřej Neff
19. 4. 2025

Rusko nepřestane útočit a Ukrajina se nepřestane bránit.

Aston Ondřej Neff
18. 4. 2025

Audit digitalizace stavebního řízení neexistuje.

Marian Kechlibar
17. 4. 2025

Čína je od roku 2010 největší výrobní ekonomika světa.

přečetl Panikář
17. 4. 2025

Německé „ministerstvo pravdy“ hlídá „svobodu názorů“

Lidovky.cz, ČTK
20. 4. 2025

Kyjev a Moskva se vzájemně obviňují z nedodržování velikonočního příměří, které vyhlásil ruský...

Lidovky.cz, ČTK
20. 4. 2025

Státní zastupitelství se zabývá rehabilitací manželky prvního českého prezidenta Olgy Havlové. Týká...

Kamila Bendová
20. 4. 2025

V mnoha evropských státech sílí snahy zavést do legislativy právo být offline. V Česku se možnosti...

dtt Ditta Stein
20. 4. 2025

Pravá ruka vůdce KLDR Kim Čong-una si vybudovala mocenskou základnu, která ohrožuje jeho vládu....

svm Matěj Svěrák
20. 4. 2025

Prezident Petr Pavel znovu prokázal, že je velkým milovníkem adrenalinu i o svátcích. K...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz