Neviditelný pes

EKOLOGIE: Spasitelé světa na Bali

17.12.2007

Bruselská zpravodajka Johanna Grohová se ve čtvrtečním vydání Mladé fronty Dnes rozčilovala nad 135 tunami škodlivin, které zbytečně vypustila do ovzduší letadla šéfů zemí Evropské unie letících nejprve do portugalského hlavního města kvůli podpisu Lisabonské smlouvy a poté do Bruselu na pravidelné jednání k závěru roku.

Na milost vzala leda představitele zemí Beneluxu, kteří se do obou destinací dopravili jedním letadlem. Jenže nejvíc paliva se, jak známo, spálí při startu a protože jejich letadlo muselo třikrát startovat a třikrát přistávat, aby pohlaváry nejprve nabralo a posléze zas vyložilo na domovských letištích, zas tak obdivuhodná úspora emisí to nebyla. Ovšem nutno uznat, že paní Grohová má pravdu, představitelé zemí, jež se odvážně postavily do čela hnutí za spásu Země, by si neměli takto zahrávat s naší ubohou atmosférou. Proč do obou měst necestovali vlakem? Nebo, ještě lépe, proč nenasedli na bicykly a neudělali si příjemnou projížďku po vlastech evropských? Kolik jen škodlivin by nebylo vypuštěno, kdyby se obešli bez svých tradičních dopravních prostředků?

Za uši dostali premiéři a prezidenti zemí EU symbolicky od věrozvěsta ekologismu Ala Gora, který si v norském Oslo dojel se svou rodinou pro Nobelovu cenu za mír namísto autem hromadnou dopravou. Pravda, než mohl v Norsku nasednout do MHD, musel nejprve přeletět celý Atlantik, ale to už se tolik nezdůrazňuje. Stejně jako se příliš nehovoří o faktu, že z Osla musel tento čerstvý medailista uletět další ohromný kus cesty, protože konference proti globálnímu oteplování, konající se na indonéském ostrově Bali, by se bez prvního ekologisty světa neobešla. A že z Bali musel domů přes další obrovský oceán? Zvládl to vůbec běžnými linkami nebo to oblítal soukromým tryskáčem? O tom se nehovoří už vůbec, stejně jako se nehovoří o cestování generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna, který na Bali vystoupil s projevem, z ostrova se přemístil do Dillí, a protože konference stále nemohla dospět k jednomyslné rezoluci, z Indie se na Bali znovu vrátil. Všechny cesty vykonal pochopitelně letadlem.

Náš pan ministr ekologismu Martin Bursík zase z ostrova pronášel hanlivá slova na adresu popírače nového náboženství, prezidenta Klause, a holedbal se svou „ekologickou“ projížďkou vozítkem poháněným solární energií. Zapomněl se ale zmínit, že k přepravě na nějakých těch třicet tisíc kilometrů tam a zpět musel použít letadlo, které vypouští ty hrozné emise... Jenže o tom se ve slušné společnosti nemluví, cesta byla přece vykonána za ušlechtilým účelem přítomnosti na jednání, jež přinese prospěch celému lidstvu, celé planetě a bezesporu i blízkému vesmíru.

Hovořit o neekologických cestách pana ministra by bylo stejně opovážlivé jako zmiňovat některé nicotné detaily týkající se konference samotné - jako třeba že tam přiletělo deset tisíc politiků a členů nevládních organizací ze 190 zemí celého světa. Přitom se dá předpokládat, že ani jeden z nich nepřiplul do Indonésie plachetnicí, ale všichni se slétli za pomoci těch největších zněčišťovačů ovzduší. Možná jich pár letělo spolu, letecká flotila tedy nemusela nutně čítat sto devadesát strojů, ale to zase vynahradili svým poletováním z jednoho konce světa na druhý pánové Gore a Pan, takže nula od nuly pošla.

A tihle ptáčkové nám chtějí diktovat, co smíme a co nesmíme, a říkat nám, jak svět spěje k záhubě jen proto, že nemáme za každým barákem větrník! Navíc tam letěli zbytečně - dalekáť cesta Gorova, marné Panovo volání - konference dospěla jen k tomu, že v jednání se bude pokračovat. Ekologisté se tedy budou muset zase slétnout, opět za peníze daňových poplatníků, z nichž mnozí s jejich teoriemi nesouhlasí - jenže věrozvěstové jediní vědí, co je pro lidstvo nejlepší a jak je zachránit před neodvratnou zkázou...

Jeden pokrok se ale těmto vyznavačům zelené ideologie přiznat musí. Potichu začali opouštět termín „globální oteplování“ a nahrazují jej výrazem „klimatické změny“. Heuréka! Svatí bojovníci za zelené zítřky objevili Ameriku! Zjistili, že na naší planetě dochází ke klimatickým změnám! Už ale nedodávají, že tento prostý fakt zná lidstvo odedávna a že - jak objasnili vědci, nikoliv ekologisti - řadu těchto klimatických změn ovlivňují zejména jedenáctileté cykly sluneční činnosti, přičemž nikdo dosud nedokázal vysvětlit, proč zrovna jedenáctileté, zatímco všichni celkem oprávněně pochybují o tom, že by lidská činnost dokázala ovlivňovat dění na Slunci.



zpět na článek