Neviditelný pes

EKOLOGIE: Gorova oteplovací mašina na peníze

24.10.2007

Na jaře prasklo, že apoštol boje proti oteplování Al Gore spotřebovává dvacetkrát víc energie než průměrný Američan. Tenhle člověk že nás zaklíná, abychom v zájmu „ochrany klimatu“ šetřili energií a nevypouštěli tolik skleníkových plynů? Může být na světě větší pokrytec?

Gore se bránil, že navzdory své gargantuovské rozežranosti žije „uhlíkově neutrálním stylem“. Kupuje prý totiž takzvané offsety. Co to je? Něco jako nvodobá forma středověkých odpustků. Létáte často letadlem, jezdíte terénním autem, nebo (jako Gore) vlastníte rezidenci se spotřebou menší fabriky? Své „klimatické hříchy“ můžete vykoupit tím, že přes zprostředkovatelskou firmu zaplatíte někomu, kdo skleníkové plyny naopak pohlcuje. Sází třeba stromy nebo provozuje větrnou či sluneční elektrárnu. Stačí prostě jen otevřít peněženku a i bez askeze je z vás žák Erazima Koháka.

Zní to krásně, ale je to kolosální pofuk. Letošní průzkum listu Financial Times ukázal, že řada projektů zachycujících skleníkové plyny by vznikla tak jako tak i bez investice z offsetů. Jiné projekty (třeba větrné elektrárny) naopak přírodu dokonce poškozují. Offsety tedy neodstraňují skleníkové plyny, ale jen vinu za jejich vypouštění. Podle jednoho z mnoha vtipů je to stejné, jako žít „špekově neutrální život“ tím, že se sice sami budete cpát, ale zaplatíte někomu, kdo za vás bude chodit do fitka. Ale vtipy stranou – offsety jsou raketově rostoucím byznysem. V roce 2004 se jich celosvětově prodalo za 4 miliony dolarů, v roce 2006 už za 110 milionů dolarů. Mezi americkými celebritami offsety nesmírně zpopularizoval Gorův film Nepříjemná pravda.

Sám Gore kupuje své osobní offsety přes londýnskou investiční firmu Generation investment management (GIM). Kdo ji v roce 2004 založil? Gore. Když se to nedávno provalilo, GIM se ohradila, že prý sama žádné offsety neprodává. Pro své zaměstnance včetně Gora je údajně jen nakupuje od „třetích osob“. Američtí novináři teď rozplétají neprůhledný řetězec firem s bizarními názvy jako Carbon Neutral Copany, Native Energy nebo Chicago Climate Exchange (www.humanevents.com, www.conservativeunderground.com, www.freerepublic.com). Snaží se zjistit, zda je s nimi GIM kapitálově propojena. Investovala do nich? Vydělává tedy na prodeji offsetů i sám Gore? Jeho mluvčí tvrdí, že do toho nikomu nic není: „Pan Gore jako soukromá osoba své privátní příjmy nezveřejňuje.“ (Gore's Company Says He's Not Profiting from 'Carbon Offsets'). Taky vám to připomíná Stanislava Grosse?

Deníku The Tennessean ale Gorův sekretariát potvrdil, že GIM peníze svých klientů investuje do slunečních a větrných elektráren a dalších projektů, které údajně snižují produkci skleníkových plynů. I kdyby se tedy nakonec ukázalo, že Nepříjemný Al nemá s prodejem offsetů nic společného, je to prašť jako uhoď. Svým klimatickým strašením totiž uměle zvýšil cenu akcií firem, zabývajících se „ekologickými“ projekty. Právě těch firem, z jejichž investičního zhodnocení má jeho firma GIM provize! Za tuhle mistrnou marketingovou kampaň dostal nejen Oskara, ale i Nobelou cenu, které reklamu jeho byznysu obratem ještě zvýšily. Geniální! Jistě se smál celou cestu do banky.

Letos v srpnu Gore obvinil ropné společnosti, že financují klimaskeptiky, pochybňující roli skleníkových plynů v oteplování. Gora, který sám naopak bohatne na boji proti skleníkovým plynům, žádná lobby neplatí. On sám je svou lobby. Čím větší humbuk kolem oteplování udělá, tím víc investorů dá peníze do „zelených“ firem, které má GIM v portfoliu. Čím větší pocit viny Gore vyvolá, tím větší bude jeho zisk. Celé to pseudonáboženské třeštění kolem „záchrany klimatu“ má velmi profánní základ: prachy. „Gore postavil zelenou mašinu na peníze, schopnou vydělat miliardy dolarů“, shrnuje americký blogger Dan Riehl. V Česku ho ale pořád máme za nezištného spasitele.

(Psáno pro MF Dnes a Neviditelného psa)zpět na článek