Úterý 15. října 2024, svátek má Tereza
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

EKOLOGIE: Čína výjimečně ukázala správnou cestu

V Číně, zdá se, končí bitcoinová těžařská horečka. Země se totiž na světové těžbě podílela z více než 70 procent (zde). Vedou k tomu dva důvody. Podle jednoho citovaného investora je za tím snaha o uhlíkovou neutralitu. Podle dalších zpráv je za tím čínské tažení proti obchodování s kryptoměnami.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
LN

Bitcoin a další kryptoměny kvůli zátahu na těžaře v Číně prudce klesají

Bitcoin a další kryptoměny v pondělí prudce klesají v reakci na rozhodnutí Číny rozšířit zátah na jejich těžaře do provincie S'-čchuan. Bitcoin poprvé od 8. června klesl pod 33 000 USD a dostal se až na 32 288 dolaru (696 463 Kč). Spolu s bitcoinem zamířily dolů i méně známé digitální měny včetně kryptoměnové dvojky etherea, které se poprvé od 23. května dostalo pod hranici 2000 dolarů. Bitcoin krátce po 13:00 SELČ podle specializovaného webu CoinDesk ztrácel za posledních 24 hodin 5,1 procenta na 32 205 USD. zatímco ethereum odepisovalo 7,5 procenta zhruba na 1930 dolarů. Kurzy na jednotlivých kryptoměnových burzách se mohou lišit.

Takzvaná těžba kryptoměn je v Číně velký byznys. Podle odhadu univerzity v Cambridge se v zemi k loňskému dubnu vytěžilo 65 procent světové produkce bitcoinů. Podle zdroje agentury Bloomberg slíbilo jedno z měst v jihozápadní provincii S'-čchuan úřadům, že do roka vykoření veškerou těžbu bitcoinů a etherea. Podle zprávy deníku Global Times, který podporuje vládní čínská komunistická strana, mělo uzavření četných bitcoinových dolů v této provincii za následek uzavření více než 90 procent kapacity těžby bitcoinů v Číně.

Zdroj: ČTK ;-)

0 0
možnosti
MP

Cituji z článku: "... Protože těžba bitcoinů je energeticky velmi náročná a pan Musk má přeci obavy o životní prostředí, klima a tak dále. To zjistil až nyní? Tomu někdo věří? ... "

Kupodivu ano, věří.

Jenže mnoho lidí zde stále nemůže uvěřit, že hlavní životní poslání Elona Muska je přistát na planetě Marsu. A proto se ti lidé (v článku i v diskuzi) chytají okrajových témat - ptákovin či prkotin. Smysl někdy frajerského a téměř vždy netradičního Muskova jednání, specialistům na ekonomiku 19. století proto stále uniká.

Starého psa novým trikům nenaučíš!

0 0
možnosti
LN

A agent StB "Akát" Pivoda zase ;-O mele kraviny... Blbost dementního starce, co nikdy nic užitečného nevyrobil ani nevymyslel, v přímém přenosu...

0 0
možnosti
DR

D83a64m73n 48R90i34g71h65t

18. 6. 2021 12:45

Čína tradičně žádnou cestu neukázala. Co ale ukázala docela přesvědčivě, je kontrola občanů a omezování jejich svobod. V tom jsou fakt dobří. Ekologie je jen vedlejší efekt. Nicméně v tomto případě je malinké přiškrcení bezuzdné touhy asiatů po penězích určitě v pořádku. V tomto si jejich přirozeně zkorumpovaná komunisticko-mafiánská vláda zaslouží pochvalu.

0 0
možnosti
JH

J26a26n 11H43a92j61s59k74ý

18. 6. 2021 11:30

Kritizovat těžbu bitcoinů kvůli vysoké spotřebě elektrické energie je nebetyčná hloupost. Hned napíšu proč.

K čemu potřebujeme elektrickou energii? Buď k soukromým účelům jako je provoz domácnosti (ledničky, pračky osvětlení, klimatizace a jiné spotřebiče) nebo k realizaci zisku prostřednictvím podnikatelského záměru.

Tím podnikatelským záměrem může být výroba (chod továren a dalších výrobních zařízení), doprava (železniční a rozvíjející se elektroautomobilová ať již soukromá nebo státní) a další podnikatelské aktivity.

Jestliže si někdo spočítá, že zisk z těžby bitcoinů je vyšší než účty za elektrickou energii je možno těžbu bitcoinů považovat za podnikatelský záměr. Proč ji tedy omezovat nebo dokonce zakazovat kvůli spotřebě elektrické energie? To bychom v tom případě museli zakazovat i veškeré další aktivity popsané v předchozích dvou odstavcích. A to uznáte by byla hloupost.

Proto si myslím, že zakazovat těžbu bitcoinů z důvodu spotřeby elektrické energie je jen zástěrka, která má zakrýt nelibost států, že tu existuje měna, na kterou nemají prakticky žádný vliv.

0 0
možnosti
JR

J12a30n 29R62á51ž

18. 6. 2021 11:45

Poslední odstavec vystihuje princip boje vlád s kryptoměnami. Kdyby byla vysoká spotřeba el.energie pravým důvodem, nemohly by tytéž vlády horující proti "težbě" bitcoinů podporovat masový rozvoj elektromobility.

Hlavním důvodem boje s kryptoměnami je to, že vlády nemohou ovlivňovat jejich hodnotu, zabavovat kryptoměnové účty, ovládat převody a umělými zásahy způsobovat inflaci.

0 0
možnosti
JH

Energetická náročnost výpočtu bitcoinu při platbě velmi pravděpodobně končí v listopadu, i když je v současnosti pro bitcoin samotný v podstatě irelevantní. Bitcoin se totiž transformoval z původně bezpečného platidla spíše do bezpečného uchovatele hodnoty, bezpečnějšího než třeba zlato. Pokud bude existovat internet, bude existovat bitcoin. Za omezením těžby v Číně samozřejmě nestojí ekologické pohnutky.

Mít v portfoliu část majetku v kryptu je téměř nutnost. Je to snad jediná komodita, kterou vám přechodné bandy zkorumpovaných politiků nejsou schopny cíleně znehodnotit (mimochodem, ti co mají nakradeno dost, mají zcela jistě část lupu uloženou v bitcoinech). Bezpečnost bitcoinu je však bohužel dvousečná zbraň. Představte si například politika, který je odsouzen za korupci a součástí jeho trestu je propadnutí majetku. Směšné. Můžou ho svléknout donaha, ale úsměv z jeho tváře nezmizí. Stačí znát své tzv. seed words a jeho majetek je zpět. Kdykoli, kdekoli. To je bitcoin.

0 0
možnosti
LN

Proč v listopadu? To všichni zruší své energeticky náročné "továrny na těžbu bitcoinů" a systém se změní?

Osobně bitcoin za bezpečné uložení peněz (z dlouhodobého hlediska) nepovažuji, protože jsme měli možnost vidět, jak manipulátor davů a burzovní podfukář Elon Musk dokáže svými dobře vymyšlenými projevy v médiích manipulovat kurzovými hladinami akcií i bitcoinů a využít pak prudké změny ve svůj prospěch.

0 0
možnosti
PK

P31e71t14r 32K67u85b74á89č

18. 6. 2021 9:18

Máme měny centrálních bank, které se pomalu stávají nástrojem nedobrovolného ovládání obyvatelstva a pak "svobodné" kryptoměny, které se pomalu stávají platidlem organizovaného zločinu a nic "mezi tím".

Podobné je to i v mnoha jiných oblastech moderních technologií, kde máte na výběr mezi totalitou/cenzurou internetových gigantů a polosvětem konspirátorů, manipulátoru a tajných služeb. "Přiměřená svoboda s přiměřenou bezpečností" - nikde.

0 0
možnosti
PP

P61e41p48a 28P94e17p26a83x

18. 6. 2021 8:32

Těžba kryptoměn je výsměch celé té ekologistické frontě.

0 0
možnosti
LN

Mně to zase připomíná klasické "letadlo"... (Ponziho schéma) v jiném kabátě... a vidím, že nejsem sám:

https://cryptosvet.cz/paul-krugman-kryptomeny-jsou-dlouhodobe-ponziho-schema/

0 0
možnosti
PS

Neznalost není terčem obdivu. Neznalost by neměla být ani terčem posměchu někdo na to prostě nemá. Ovšem pokud diletant veřejně vystaví svůj nesmyslný názor na veřejném fóru musí prostě očekávat reakci těch vzdělanějších že. Pane Urban vaše slova "hlavne umoznovalo nekontrolovatelne platby" jsou totální nesmysl. Bitcoin samozřejmě vystopovat lze viz poslední příklad v USA platba bitcoinu vyděračům. Naopak veškeré adresy, zůstatky na adresách a transakce mezi adresami jsou plně transparentní, kdokoli na světě si je může kdykoli zobrazit, stáhnout, analyzovat. Vše jede na blockchainu což je něco jako digitální kniha a v té NEJDE nic zfalšovat. Pokud máte 100 plateb v BTC tak jedna jediná se dá označit jako nelegální.

https://cryptobriefing.com/bitcoins-diminishing-role-drug-trade/

0 0
možnosti
Foto

Jako kritika kryptoměn je tento článek ok.

Nechápu ale, proč se autor článku naváží do Muska.

Musk je genialni vizionář a měli bychom takové lidi podporovat. Jeho kosmický program je úžasný a v oblasti elektromobilů je průkopníkem.

Škoda, že Musk nevyrábí auta a rakety na uhlí. To by ho autor určitě vynášel do nebes. ;-D

0 0
možnosti
JH

Šejno, Musk a vizionář?? asi takový jako Vy, umanutý podvodník s elektrikou z uhlí a raketama na kyslík. Čest práci. Jóžín.

0 0
možnosti
PR

Jedná se o takové nesmyslné tažení proti krypto měnám.

Spočítal někdo kolik stojí provoz Eura, Koruny či společnosti Mastercard? Kolik úředníků jezdí do práce, kolik budov provozují, kolik serverů provozují, co stojí každá instituce energie - to jsou mnoho-násobky toho co stojí kryptoměny.

0 0
možnosti
RL

To je ale zcela nesmyslné srovnání, srovnávat národní měnu a NIC je hovadina. ;-D

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz