13.8.2020 | Svátek má Alena


Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Zinga 1.8.2020 13:17

Jedním ze zoufalých „argumentů“ klimalarmistů je „nebývalá rychlost“ současných (lidmi zaviněných) klimatických změn, přičemž se tím rozumí především změna teploty s doprovodnými projevy. Jako ve všem, i zde neříkají pravdu: už dříve jsem četl o překvapivě rychlém ústupu ledu ze Severní Ameriky, dnes předkládám výsledky hloubkového vrtu z Alp: dokazují, že od roku 850 do roku 885 stoupla teplota o 2,3°C! ZA POUHÝCH 35 LET o 2,3°C?! A naopak: od roku 1190 klesla do roku 1240 o 2,3°C. Kolik že má dělat nárůst teploty od konce „malé doby ledové“ (1850?) do dnes? 1°C nebo 1,5°C? Stoupla-li vůbec?

A co na to "skleníková teorie"?

https://wattsupwiththat.com/2020/07/24/ancient-temperatures/

P. Rada 1.8.2020 15:50

Pane Zingo nevím které alarmisty máte na mysli ale pokud taky mne tak opakuji, že ohledně glob změny klimatu zásadně udávám číslo oteplení patící globálně ve shlazeném průměru min 30let.

Čísla která udáváte Vy tak platí lokálně a proto mohou vypovídat o změně místního podnebí ale nemusí z nich být patrno nic zásadnějšího.

Podotýkám přitom, že např i jen dlouhodobá změna teploty lokální o 2C může zmamenat změnu podnebí např mezi Prahou (cca 10C) a bulharským letoviskem Varnou (12.2C) nebo italským Turínem (12C).

Komu se to takto ještě nezdá dost výmluvné necht si ujasní co v okolí těchto měst převážně roste... - tedy co to znamená jen pro prostý posuv klimatických pásem.

Pokud Vás zajímá vývoj glob teploty geohistoricky tak nejvýmluvněji je to asi zde:

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/5f/All_palaeotemps.svg

https://cs.wikipedia.org/wiki/Mal%C3%A1_doba_ledov%C3%A1#/media/Soubor:2000_Year_Temperature_Comparison_cs.png

L. Novák 1.8.2020 16:55

Ty své nesmysly si můžeš strčit... a hodně hluboko. Historie není totéž, co historie pokusů měřit (...) teploty člověkem. Ujasni si základní pojmy a pak ještě týden počkej, než zase nějaký blábol vypustíš na veřejnost. :-P

P. Rada 1.8.2020 17:29

Ujasněme si uvedené grafy. Ta černá křivka jsou skutečně naměřené a VYPOČÍTANÉ hodnoty GLOBÁLNÍ teploty od doby malé doby ledové. Ostatní křivky jsou různé rekonastrukce teplot s přesahujícího období.

Ujasněme si i základní pojmy aby se daly odlišir "bláboly vypouštěné na veřejnost".

GLOBÁLNÍ TEPLOTA se totiž neměří - ta se VYPOČÍTÁVÁ.

P. Novotný 1.8.2020 22:11

Pane Rado, opět se montujete do oboru, o kterém vůbec nic nevíte. Sice si nastudujete různé články a grafy, ale nejste schopen z nich vyvodit správné závěry. Jako geolog Vám říkám, nemontujte se do toho a dělejte něco užitečného. Luoen

P. Rada 2.8.2020 8:40

Pane údajný "geologu" vágně mi nevykládejte mi co mám / nemám podle Vašeho názoru dělat - když už - uvedte konkrétnosti v čem se mýlím. Moji svobodnou vůli zapojit se věcnými údaji do diskuse se zde snažíte manipulovat právě "neužitečně".

Užitečnost může spočíat i v rozkrývání dezinformačních kampaní. Tvrdím, že jedna taková je součástí sledu článků na NP s tématem dehonestace GD a dokladuji to cíleným jednostranným výběrem zde uváděných informací. Viz už můj prvý příspěvek 1.8.2020 1:36

L. Novák 2.8.2020 11:20

Zelenorudý pablbe "Rado", zosobněnou dezinformaci jsi TY. Těch lží a nesmyslů, co už jsi tady nakydal, to je na zbavení svéprávnosti duševně nemocného dědka, co se vyžívá blábolením po Internetu... Táhni k čertu, magore "Rado"!!! :-P

P. Rada 2.8.2020 13:48

Pozor na zvýšený tlak, prasklou žilku.... Sotva bych totiž našel někoho doktreslujícího skrytou autorovu mentalitu tak výstižně jak to předvádíte. S autorem se totiž zřejmě bezvýhradně stotožnujete - že?;-)

L. Novák 2.8.2020 15:22

Blbe, zajdi si už konečně na nejbližší ZŠ, ať ti půjčí učebnici českého pravopisu. Jinak ty tvoje "vjedecké" žvásty jsou všem pro smích. :-P

P. Rada 2.8.2020 15:43

Což o to - "žvásty" bývají pro smích často - horší to je, když se takto rozesmátí posléze doberou k tomu, že zdaleka nešlo jen o žvanění ale že už propásli včasné varování.

L. Novák 2.8.2020 15:50

Běž se picnout, a dej tím ostatním věrohodné varování, že už se nechceš dočkat blížící se klimatické apokalypsy. ;-D Určitě ti zatleskáme! ;-)

J. Kouřil 1.8.2020 22:12

No právě! Stejně jako hokejkový graf. Výpočty upravené tak, ab ys to hodilo. [>-]

P. Rada 2.8.2020 13:54

"Hokejkový graf" proslavil Manna před rokem 2000 a fakta o tom jak se hokejkově stále více teplota zvedá oproti předindustriálnímu období jsou dnes jen stále více jednoznačná.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Hokejkov%C3%BD_graf

R. Langer 2.8.2020 6:21

Jasně. A která globální teplota je tedy ta správná, podvodníku, co? To už se od tebe, Zelený bolševiku nedozvíme, co? Jdi raději lhát někam na ty vaše lidové schůze, soudruhu. :-P

Š. Hašek 2.8.2020 8:46

Globální teplota (a všeliké jiné teploty, včetně počtu bouřek na kvadrátkilometr) se odhlasuje v klimatizovaném sálu (jednohubky z bezmasého tuňáka a sodovka jemně uhlíková). Navrhne ji Biomasa. S Gretou.

Jo, to je tak, když si člověk myslel, že nejhorší věcí na Zemi je zasedání Ústředního výboru KSČ. Nebylo.

Je to marný.

P. Rada 2.8.2020 9:15

Omyl až "podvod" může tkvět už v pojmu "správná teplota".

Smysluplnější otázkou by mohlo být zdali existuje optimální teplota vzhledem k něčemu. Např. produkci a biodiverzitě planetární biosféry - tedy i vzhledem k výživovým i rozvojovým možnostem lidstva.

Tvrdím že takové optimum existuje. Panovalo totiž na Zemi minulých 10tis let. V součastné době se mu ale už vzdalujeme směrem do výrazně teplejších poloh.

Tvrdím zároven ale také to, že toto optimum leží na okraji málo stabilní globální situace. Tzv metastabilní stav. Toto zřejmě souvisí s teplotními anomáliemi vody, závislostmi aktivity metabolismy řídících enzimů na teplotě, se stabilitou vlahého podnebí nad pevninami kdy je pravidelnost přenosu vláhy spolupodmíněna přítomností polárních čepiček atd.

Právě proto dnes pozorujeme, že stačí málo (CO2 v atmosféře vzrostlo o cca 40%) a dopady jsou větší jak jindy kdy se jeho koncentrace změnila i více jak dvakrát. Např. v Třetihorách k tak výrazným propadům v důsledku Milankovičových parametrů jak ve čtvrtohorách prakticky vůbec nedocházelo.

Související otázka je jak rychle se optimu vzdalujeme a zdali je tento gradient významný. Tvrdím, že je dokonce zásadní pro složení biosféry a to zejména pro život dlouhověkých/krátkověkých organismů jako jsou rostliny, stromy ale i lidé.

Pocitují to nyní zejména ti lidé, kteří většinu svých příjmů vydávají za potraviny, ty stromy které nedosáhly na vláhu.... Sotva už ti, kteří žijí na neobnovitelný a nesplatitelný surovinový dluh a součastné změny v dostupnosti potravin se jich momentálně prakticky nedotýkají.

Všichni jsme ale zatím nutně jen na počátku procesu s odezvou od desítek let až po desetitisíciletí (tání permafrostu či ledovců antarktidy, vzestup hledin oceánů...).

Dnešní počiny proto dopadnou zejména až na možnosti následujících generací a až tehdy se s větší jistotou více lidí dozví odpověd na otázku jaká teplota je - chceteli - "ta správná". Po celou tu dobu ale můžeme sami sebe podvádět a osočovat jiné.

L. Novák 2.8.2020 11:22

Hehehe, bláboly magora "Rady"... :-P

P. Rada 2.8.2020 14:01

Zkuste si někdy na zahrádce něco vypěstovat - nejlépe tak aby jste na tom byl alespon částečně výživou závislý a zkuste to provést bez ohledu na stabilitu životadárných okolností jako je teplota, vláha...

Třeba by Vás pak konečně napadlo něco jiného jak jen posměšky.

L. Novák 2.8.2020 15:26

Blbe, o pěstování rostlin toho vím mnohem víc než ty, a taky vím, že zvýšená koncentrace CO2 v jejich bezprostředním okolí významně zvyšuje růst zelené hmoty a intenzitu fotosyntézy, pokud výživa nemá žádný limitující faktor.

A teď si to jdi, blbe, vyhledat na Wikipedii, abys rozuměl, co jsem napsal. ;-D :-P