19.4.2024 | Svátek má Rostislav


EGYPT: Sisi a Trump

6.4.2017

Donald Trump napravuje Obamovy chyby a sbližuje se s Egyptem

Egyptský prezident Abd al-Fattáh Sísí čekal na pozvání do Bílého domu celé tři roky od svého zvolení. Přijetí se dočkal až v pondělí od Donalda Trumpa, s kterým se už setkal na velmi přátelské schůzce loni v září. Barack Obama se Sísímu vyhýbal; jeho přístup k Egyptu byl snad nejkatastrofálnější součástí jeho celkově špatné zahraniční politiky. Nejprve hodil přes palubu nejspolehlivějšího arabského spojence Husního Mubaraka, pak horlivě podporoval Muslimské bratrstvo, které dennodenně porušovalo lidská práva, tolerovalo útoky na křesťany i terorismus na Sinaji a chystalo se zavést právo šarí‘a, a pak až do konce svého mandátu kritizoval Sísího, který Muslimské bratrstvo svrhl. Obama kvůli tomu skoro dva roky Egyptu zadržoval finanční a vojenskou pomoc v hodnotě jedné a čtvrt miliardy dolarů ročně, kterou Sísí zoufale potřeboval na boj proti terorismu. Než Kongres peníze uvolnil, Egypt se spřátelil s Ruskem, které místo uprázdněné Obamou nadšeně zaplnilo.

Sísí Obamův postoj právem pociťoval jako křivdu. Převzal zemi v době, kdy panovala hospodářská krize, anarchie a násilí a na ulici nebyli v bezpečí křesťané ani ženy. Po svržení islamistů v roce 2013, které požadovala petice Egypťanů s 22 milionů podpisů, a zvolení prezidentem o rok později přinesl Sísí zemi relativní stabilitu, vyhlásil válku teroristům a zlepšil bezpečnost. Zahájil nápravu zničeného hospodářství, dal vybudovat druhý Suezský průplav a přijal řadu ekonomických reforem a kroků, včetně zrušení státních dotací na pohonné hmoty a zvýšení daní. V rámci potřebné půjčky Mezinárodního měnového fondu ve výši 12 miliard dolarů, kterou se mu podařilo pro Egypt zajistit, také zavedl pohyblivý kurs egyptské měny a snížil státní dotace na chléb.

Sísí ještě nemá vyhráno – teroristé na Sinaji poraženi nejsou, rostou ceny základních potravin, nezaměstnanost je vysoká a inflace třicetiprocentní a mnoho Egypťanů strádá a stěžuje si. Začátkem března došlo i k protestům kvůli nedostatku chleba. Známky oživení ekonomiky jsou už ale patrné – vracejí se zahraniční investoři i turisté, egyptská libra posiluje, roste export ropy a agentura Moody předpovídá Egyptu v příštích dvou letech čtyřprocentní hospodářský růst.

Věřící muslim Sísí navíc usiluje o reformu islámu. Několikrát k ní vyzval i představitele nejvýznamnější světové islámské Univerzity Al-Azhar v Káhiře. Podle Sísího musí mít islám umírněnější tvář a zbavit se pasáží, které podněcují k násilí, a učenci se musí distancovat od radikálního výkladu víry. Zde ale Sísí dosáhl jen velmi drobných úspěchů. Nechal aspoň vyřadit ze školních osnov některé anachronické násilnické texty, výroky proroka Mohameda vybízející k boji proti bezvěrcům nebo životopisy militantních historických osobností. Úřady také zavedly státní dohled nad všemi mešitami, z nichž mnohé jsou živnou půdou extremismu. Řadu jich zrušily, podmínily činnost imámů státní registrací a zhruba dvanácti tisícům z nich zakázaly činnost.

Egypt má ještě hodně problémů, včetně potlačování opozice nebo omezování činnosti občanských společností i nezávislosti soudů. Egypťané však Sísímu stále věří. Přestože mu podpora po nepopulárních opatřeních klesla z 89 % v květnu 2015 na 68 % loni v říjnu, je to vzhledem k situaci pořád celkem dost. Tři čtvrtiny jeho kritiků navíc svou nespokojenost s jeho vládnutím vysvětlují růstem cen.

Americký a egyptský prezident jsou ze stejného těsta a v Bílém domě se netajili sympatiemi a nešetřili vzájemnou chválou. Trump podporuje Sísího boj proti terorismu a radikálnímu islámu i jeho ekonomické reformy. Chce napravit bilaterální vztahy, které pohřbil Barack Obama, a nehodlá je kazit ani kritikou porušování lidských práv – a v pondělí také žádná nezazněla. Oba prezidenti si naopak slíbili úzkou spolupráci v boji proti terorismu a „ideologii zla“, která jej motivuje. Rovněž spolu chtějí obnovit izraelsko-palestinský mírový proces, do něhož chce Trump aktivně zapojit arabské země, a hovořili o uspořádání summitu.

Egypt má zásadní význam pro stabilitu celého Blízkého východu. Sísí se chce znovu ujmout role prostředníka jednání mezi Izraelem a Palestinci, kterou Egypt vždycky hrál, a snaží se usmířit i znepřátelené strany v Libyi. Je zastáncem pragmatismu a náboženské umírněnosti. Úzce spolupracuje s Izraelem v boji proti sinajským teroristům, pěstuje vztahy s egyptskými křesťany, a dokonce navštívil papeže Františka ve Vatikánu.

Egypt je pro Spojené státy strategicky důležitá země a Donald Trump si to na rozdíl od Obamy očividně uvědomuje. Americko-egyptská zima v pondělí definitivně skončila.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus