EGYPT: Proč se volby zadrhly?
Egypt je po dvou revolucích na cestě k demokracii. Po turbulencích, které vyvolala jeho část Arabského jara, má za sebou platné referendum o nové ústavě (leden 2014) a platné prezidentské volby (květen téhož roku).
Přídavné jméno platné je v tomto případě na místě, protože například parlamentní volby v Egyptě z přelomu let 2011/2012 byly neplatné, přesněji Nejvyšším ústavním soudem (SCC) prohlášeny (v červnu 2012) za protiústavní. Po sérii kontroverzí mezi SCC a islamistickým prezidentem Mursím byl od července 2012 tehdy dvoukomorový parlament neaktivní a po revoluci z 30. června 2013 bylů definitivně rozpuštěn.
Egypt je tedy od července 2012 zemí bez parlamentu. Zákonné normy vydává vláda a prezident a jejich ústavnost kontroluje SCC – a právě jeho výnosy jsou důvodem, proč bylo nutné termín voleb odložit.
Připomeňme to, co jsem na těchto stránkách již uvedl. Do začátku letošního března platilo rozhodnutí, že volby se budou konat v březnu a dubnu. V Egyptě se volí často dvoufázově a původní „jízdní řád“ vypadal takto:
- I. fáze … 21. a 22. 3. 2015 … volební termín pro Egypťany žijící v cizině
22. a 23. 3. 2015 … volební termín pro občany žijící v Egyptě
- II. fáze … 25. a 26. 4. 2015 … volební termín pro Egypťany žijící v cizině
26. a 27. 4. 2015 … volební termín pro občany žijící v Egyptě
Mezitím bylo nutné vypracovat (po obsáhlé diskusi politických a stranických představitelů) volební zákon a navazující zákonné normy (mj. o volebních obvodech). Z nich vyjímám několik klíčových údajů:
- nový parlament bude jednokomorový
- počet zákonodárců … 567, z toho 420 je rezervováno pro nezávislé kandity, 120 pro stranické kandidáty a 27 jmenuje prezident
- počet volebních obvodů byl stanoven na 237
Do věci se ovšem vložil na začátku března SCC, který vznesl dvě námitky: 1. nový zákon o počtu a rozložení volebních obvodů je neústavní – nezaručuje spravedlivé zastoupení; 2. zákaz účasti na volbách lidem s dvojím občanstvím je také neústavní.
Vláda tedy schválila 14. dubna novelu zákona o rozdělení volebních obvodů, s čímž ovšem souvisí i počet zákonodárců v nové sněmovně. Zde jsou základní čísla:
- počet obvodů byl snížen na 202
- počet křesel v parlamentu byl zvýšen na 592, což je nejvyšší počet v moderní historii Egypta (počítáno od roku 1866), přičemž pro nezávislé kandidáty je nyní rezervováno 444 a pro osobnosti jmenované prezidentem 28 křesel. Partajní kandidáti obsadí, tak jako dosud, 120 míst.
Kabinet doufá, že novela vyhoví přísnému posouzení ústavních soudců. Pokud ano, uskuteční se volby pravděpodobně v květnu nebo červnu. O tom zase příště.
Budova egyptského Nejvyššího ústavního soudu
Budovy egyptského parlamentu