EGYPT: Ohlédnutí za 24. prosincem
Je to každý rok stejné. Přiblíží se Vánoce - a já čekám, z kterého kouta světa přijde nějaká katastrofa. Pád letadla, přírodní pohroma, sebevražedný atentát. Nebo něco podobného.
Ani letos tomu není jinak. Děsivá zpráva o (pro nás) štědrodenním krvavém masakru přišla z Egypta. Z města Mansúra v nilské Deltě. Asi 120 kilometrů severně od Káhiry. Sevevražední šílenci tam připravili o život nejméně třináct lidí a přes 130 zranili.
Útok směřoval proti ředitelství bezpečnosti guvernorátu Dakahlíja, jejímž je Mansúra správním střediskem. V egyptských médiích se objevila informace, že jde patrně o nejhorší útok tohoto druhu po sesazení prezidenta Mursího.
... místo činu: Mansúra 24/12. Děs běs
Věc je o to závažnější, že k vraždění došlo mimo území Sinaje, kde se dosud odehrál největší počet krvavých masakrů. Povzbudivě nezní slova Šadiho Hamida, ředitele výzkumné instituce Brookings Doha Centre v Kataru. Podle jeho mínění šlo v Mansúře o sofistikovanější útok než byly ty předchozí. To by mohlo být neblahou přezvěstí toho, co může přijít: krvavé ataky se přesunou ze Sinaje mimo jeho území. Něco takového si nemyslí jen Hamid.
Když už je řeč o Sinaji. V souvislosti s mansúrským peklem řekl mluvčí armády plukovník Ahmed Alí, že na poloostrově, zejména v jeho severní části, bylo od srpna zlikvidováno 184 teroristů a radikálů, přes 200 jich bylo zraněno a 835 zatčeno. Děsivá čísla pro pouštní region.
Některé politické síly v Egyptě obviňují z útoku Muslimské bratrstvo, přestože ono samo akci odsoudilo. Na Štědrý večer, kdy se mnozí křesťané řídící se gregoriánským kalendářem chystali na půlnoční, přišla z Káhiry zpráva, že byl zatčen další vysoký představitel Mursího režimu – expremiér Hišám Kandíl. V úřadu byl od loňského srpna do Mursího pádu.
Jeho případ se ale poněkud liší od kauzy Mursího a spol. Kandíl byl už odsouzen. Na rok do vězení za to, že nerespektoval rozhodnutí soudu v kauze společnosti Tanta Flax and Oil Company zabývající se produkcí lnu a rostlinného oleje. Tato firma původně vlastněná státem byla v roce 2005 privatizována. Získal ji jistý saúdský investor, ovšem za značně podhodnocenou cenu. V září 2011 správní soud privatizaci zrušil, což o rok později potvrdil odvolací tribunál. Podle káhirského přestupkového soudu expremiér na pravomocný verdikt nedbal a za to mu vyměřil rok vězení. I tento výrok Kandíl ignoroval. Chycen byl údajně se skupinou pašeráků na jihu země při pokusu dostat se do Súdánu.
Jak patrno, elity z Mursího neblahého období postupně plní egyptské žaláře – a násilí nebere konce. Na úsvitu nového roku, který by měl být pro zemi na Nilu jedním z těch významnějších (referendum o nové ústavě, parlamentní a prezidentské volby, možná v opačném pořadí) je to docela chmurná zpráva. Ve vlastním zájmu bychom si měli přát lepší.