EGYPT: Jak dostat spisovatele do kriminálu
Je neuvěřitelné, že je něco takového možné v 21. století. V zemi, jejíž ústava garantuje svobodu umělecké a literární tvorby. V článku 67 konstituce z roku 2014, jak je zřejmé ze screenshotu níže.
(Zdroj: Constituteproject.org)
Svoboda umělecké a literární tvorby je zaručena – čteme v egyptské ústavě. Pokud by tato slova platila, nesměl by spisovatel Ahmed Naji (Nadží) poznat káhirskou věznici Tora zpoza mříží. Přesně to se ale stalo. Pro člověka ze svobodného světa je jeho příběh šokem.
Ahmed Naji (*1985) je egyptský novinář a spisovatel. V roce 2014 Napsal „experimentální novelu“ The Use of Life, v níž jsou i erotické pasáže. Napřesrok úryvky z novely publikoval kulturní, státem vydávaný časopis Akhbar al Adab – a neuvěřitelné se stalo skutkem.
Text se dostal do ruky jistému Hanimu Salehu Tawfikovi (65) a ten se přiznal k tomu, že s ním pořádně zacvičil. Podle svých slov cítil bušení srdce, nevolnost a zaznamenal pokles krevního tlaku (což je kombinace více než zvláštní). Tento stav si nenechal pro sebe, ale spisovatele zažaloval.
Žaloba se toho ochotně ujala – a Naji skončil u soudu. Viněn byl z toho, že použití vulgárního výraziva a sexuálně explicitních scén představuje neduh, ne-li přímo nemoc, která destruuje egyptské společenské hodnoty. Jinak řečeno narušuje veřejnou morálku. Což znamená, podle názoru prokuratury, že Naji musí být potrestán.
V normálně fungujícím režimu, v němž je ctěna svoboda tvorby (garantovaná ústavou), by žádný prokurátor s něčím takovým nemohl uspět – a on u první soudní instance také neuspěl. Naji byl v prosinci 2015 osvobozen. To mu ovšem nebylo nic platné.
Obžaloba se odvolala – a ke zděšení všech soudně uvažujících lidí uspěla. Ahmed Naji byl shledán vinným a odsouzen, v únoru 2016, k neuvěřitelným dvěma letům ztráty svobody.
Hrůza. V jednadvacátém století prostě hrůza. Za napsání novely kriminál.
Spisovatel nastoupil vzápětí do žaláře. Samozřejmě se odvolal, ale to mu od kruté reality nepomohlo. Tedy ne hned. Propuštěn z vězení Tora byl až v prosinci 2016, po deseti měsících. S tím, že nesmí opustit zemi, neboť odvolací anabáze bude pokračovat.
Minulou neděli (21/5) nastal zvrat, byť po všech těchto zkušenostech je člověk nanejvýš nedůvěřivý. Kasační přestupkový soud dosavadní rozsudek zrušil a nařídil nové líčení u jiného soudu.
Je to důvod k radosti? Měl by být. Ale raději vyčkejme.
V šoku po vynesení rozsudku byl Naji,
jeho přítelkyně Mona Kareemová,
spisovatelova právnička Yasmin Hosamová a bezpočet dalších. Šok, rozhořčení, zklamání. Toto má být nový, svobodnější Egypt? (Zdroj všech tří obrázků: YouTube.)