28.1.2022 | Svátek má Otýlie


Diskuse k článku

EGYPT: Islam vs. islám

Jeho kauza vyvolává pochybnosti o slučitelnosti i takzvaného umírněného islámu, přesněji režimu hlásícího se k umírněnému islámu, se skutečnou (nikoli pouze formální) demokracií a skutečnou svobodou, jak jí rozumíme v civilizovaných zemích Západu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Morava 3.1.2016 17:01

Re: A zde náš gumový paragraf 356:

No mně to stačí, ale bohužel máme v Evrpoě hodně šílenců, kteří to nechápou i když jim to takto přehledně a jasně napíšete. Že to nechápou by mi nevadilo, pokud by seděli v blázinci. Jenomže my jsme je pustili a to rovnou do čela EU.

K. Janyška 3.1.2016 9:41

Islám. Velmi složitá věc. Velmi zapeklitý problém z málo

civilizovanými, tedy osamostatněnými lidmi. Ekonomiky a obchod v zemích, kde islám vládne, a on vládne a ne že ne, jsou ve skutečnosti velmi slabé a bohatství tamních je dáno jen těžbou ropy. Problém problémů... Dzp.

K. Kovář 3.1.2016 5:58

Re: A zde náš gumový paragraf 356:

ÚPLNĚ !!!

B. Volarik 3.1.2016 1:51

Re: A zde náš gumový paragraf 356:

Podle tohoto paragrafu by tedy měli být stíháni v podstatě všichni imámové. Pouhá citace Koránu je naprosto jasným podněcováním k náboženské persekuci a násilí:Sůra-Kráva-2:216 - Bojování je pro tebe závazné, ať se ti to jakkoli nelíbí. Ale ty můžeš nenávidět něco i když je to pro tebe dobré a milovat něco i když je to pro tebe špatné. Bůh ví, ale ty nevíš.

Sůra-Pokání-9:123-Věřící, konejte válku proti nevěřícím kteří dlí okolo vás.Nakládejte s nimi tvrdě.Vězte, že Bůh je se spravedlivými.Sůra-Pokání-9:5-Když posvátné měsíce pominou, zabijte modloslužebníky, kdekoli je najdete. Zajměte je, oblehněte je, a nastražte na ně pasti všude možně. 9:41- Ať neozbrojeni či dobře vybaveni, dejte se na pochod (současná vlna migrantů???) a bojujte za Boží věc, vaším bohatsvím a vaší osobou. Toto bude pro vás tím nejlepším, kdybyste jen věděli.Sůra-Mohamed-47:4-Když narazíte na nevěřící, setněte jim hlavy a když se položí, svažte vaše vězně pevně.

A něco o náboženské toleranci: Sůra-Stůl-5:51-Věřící, neberte si za přátele ani Židy ani Křesťany. Oni se přátelí mezi sebou. Kdokoli z vás vyhledá jejich přátelství, stane se jedním z jejich množství. Sůra-Kořist-Řekněte nevěřícím, že když se napraví, bude jim odpuštěno; ale když setrvají v hříchu, dejte jim vzpomenout osud zaniklých národů. Válčete proti nim dokud modloslužebnictví neskončí a víra bude vládnout nejvýše.

STAČÍ????????

P. Štěpánek 2.1.2016 23:26

A jaky argumenr myslite ?

Ze Egypt neni normalni stat? Nebo ze aby se v islamu prase vyznalo?

J. Vintr 2.1.2016 23:25

Re: A zde náš gumový paragraf 356:

Když si vezmete, že jsme tady měli čtyřicet let totalitní režim a že v něm minimálně vyrostla většina polistopadových politiků (a mnozí se "omočili" i jinak), tak jsou naše zákony ještě docela skvělé.

Ś. Svobodová 2.1.2016 18:11

Re: A zde náš gumový paragraf 356:

Samozřejmě máte pravdu. Ale ať nám tedy nemávají praporem demokracie před očima pokaždé, když se to hodí. V tomto článku autor lituje postiženého a běduje nad ubohostí egyptského systému, přičemž se ani nezamyslí nad tím, že ten náš paragraf je fakticky ještě hnusnější a zneužitelnější.

J. Vintr 2.1.2016 16:59

Re: A zde náš gumový paragraf 356:

Ano v demokracii ne. Jenže existuje dnes někde na světě skutečná demokracie? Vždyť existence demokracie je v příkrém rozporu se snahou politiků (tedy vlastně těch, kteří za nimi stojí) získávat víc a víc moci ...

Ś. Svobodová 2.1.2016 16:36

A zde náš gumový paragraf 356:

Kdo veřejně podněcuje k nenávisti proti národu, rase, etnické skupině, náboženství, třídě nebo jiné skupině osob a spáchá-li toto tiskem, filmem, rozhlasem, televizí, veřejně přístupnou počítačovou sítí nebo jiným obdobně účinným způsobem, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta.

Mám za to, že žádný podobný paragraf by v demokracii neměl existovat. Nesmět veřejně vyjádřit co si opravdu myslíme, je cestou do pekla.

J. Vintr 2.1.2016 15:57

Re: Jeden malinkatý problémek s islámem....

Poslušnost se obvykle vynucuje násilím - tedy strachem ...

R. Brzák 2.1.2016 14:26

Re: Jeden malinkatý problémek s islámem....

Velmi správně - strach je rozhodujícím nástrojem Islámu. Poslušnost, o které píše předřečník, je strachem vynucována. Přesto mohu souhlasit i s panem Vintrem - neb píše, že Islám není založen na víře. Víra totiž není plodem strachu a sama strach neplodí. Víra je důvěra, že život má smysl. Je výsledkem přijetí všeho ve svém životě, tedy lásky k životu. Strach pak plodí nedůvěru, tedy nevíru, ve smysl života, se vším, co nám přináší. Víra založená na "boj se Aláha milosrdného, spravedlivého" tak popírá samu sebe...a předpokládá fatalistické odevzdání se osudu, který nemám ve svých rukou - ať udělám cokoliv, je to "inšaláh"...

P. Skokan 2.1.2016 14:24

tohle jsou presne lide

Ktere by mel zapad podporovat a vsimat si toho jak se s nimi zachazi. Namisto aby si intelektualove vsimali Izraele meli by se vice zamerit na islamske zeme, ktere se chovaji timto zpusobem. A to Egypt patri jeste k relativne tem mekcim - v Pakistanu nebo Saudske Arabii by ho rovnou popravili. Takovou nabozenskou svobodu opravdu chteji Halik, Pehe apod. ?

L. Severa 2.1.2016 13:53

Re: Jeden malinkatý problémek s islámem....

"Islám totiž není založen na víře, ale na poslušnosti. " Domnívám se, že spíš na strachu, na stejném principu podle kterého přežívají diktatury. Např. Turecko se již začalo poevropšťovat ovšem nynější režim je, zdá se že násilím, vrací k Islámu. Pokud se týká plnění Ramadánu, tak ti bohatí si můžou v jeho období zaletět do končin ve kterých je v té době polární noc. (Na co český člověk nepřijde.)

J. Vintr 2.1.2016 12:59

Re: Jeden malinkatý problémek s islámem....

Dobrým muslimem (ve smyslu, jak je chtějí vidět "sluníčkáři") může být jen špatný muslim (ve vztahu ke skutečnému Islámu). Problém je ten, že dobrým muslimem v tom prvním smyslu může být jen muslim, který není ve společnosti jiných muslimů. Islám totiž není založen na víře, ale na poslušnosti. Křesťan by například nikdy nemohl říct, že může hřešit, protože ho Bůh zrovna nevidí. U muslimů je toto rčení údajně docela běžné. Toto "pokrytectví" nakonec přiznává Islám i oficiálně - takzvaný islámský půst, Ramadán, spočívá v tom, že se muslimové ve dne (když je Alláh vidí) přísně postí, zatímco od západu do východu slunka (kdy na ně Alláh nevidí) žerou jak prajzi ..

R. Tesařík 2.1.2016 9:56

Re: Hezká ilustrace

pálení čarodějnic byl boj proti klimatickým změnám.

J. Schwarz 2.1.2016 8:42

Hezká ilustrace

toho, jak nebezpeční všichni ti "vítači" a "sluníčkáři" ve skutečnosti jsou! Protože jestli v Evropě islámský živel posílí půjde vlastně o návrat před osvícenství a před francouzskou revoluci, do dob inkvizice a pálení čarodějnic - jen v islámském provedení.

B. Volarik 2.1.2016 8:20

Jeden malinkatý problémek s islámem....

Není islámu extrémního ani islámu umírněného. Korán hovoří jasně. Interpretovat naprosto jasné pokyny jak nakládat s nevěřícími lze pouze jedním způsobem. Islám nezná Deset Přikázání! Pokoušet se o reformu islámu a hledat umírněné muslimy je totéž jako pokoušet se o reformu fašismu (nemuseli toho Mussoliniho přece zabíjet, stačilo ten fašismus krapet reformovat, že ano?). I Hitlerově Německu přece byla spousta umírněných nacistů, tak proč nestačilo ten nacismus jenom krapet zreformovat? I komunistů bylo spousta docela slušných, umírněných lidí...jak dopadl pokus o reformu komunismu ukázal rok 1968. Dejta na mí slova: Jedna atomovka na Mekku, jedna na Medinu...možná jedna na Teherán.... to by pomohlo.