29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

EGYPT: Dvě tváře zahraniční politiky

Kdo je vítězem třídenního konfliktu, který vzplál na Blízkém východě v pátek 5. srpna a skončil v neděli před půlnocí místního času? Bojujícími stranami byly: Palestinský islámský džihád PIJ a izraelská armáda (IDF).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Lancik 10.8.2022 18:05

Pasmo Gazy patrilo v letech 1948-67 pod administrativu Egypta. Muze nam pan Stejskal vysvetlit proc Egypt nechce Gazt nazpet? Jestli mezi Egyptem a Izraelem panuje "studeny" mir, jaka forma miru panuje mezi Izraelem a Jordanskem? Budu vdecny za odpoved obou otazek.

L. Stejskal 10.8.2022 18:42

ODPOVĚĎ AUTORA---1. Pásmo Gazy bylo nedílnou součástí území britského mandátu Palestina, proto si toto teritorium nemůže Egypt nárokovat. To, že se Pásmo dostalo pod správu Egypta bylo způsobeno výsledkem první arabsko-izraelské války a následným politickým vývojem v arabském táboře (což by vydalo na samostatné pojednání). 2. Mezi Jordánskem a Izraelem panuje - nikoli vinou Izraele - obdobně studený mír jako mezi Egyptem a Izraelem (byť Jordánsko se těší Izraelem respektované zvláštní roli ochránce muslimských svatých míst v Jeruzalémě).

J. Lancik 10.8.2022 19:20

Dekuju za vysvetleni pane Stejskale. Proc tu Gazu Egypt ale nechce? Mam dojem, ze obe zeme Izrael i Egypt byly rady, ze se Gazy zbavily. V roce 2008 jsem jel na "three countries trip". Byl to autokarovy zajezd s pruvodcem. Ten v izraelske casti nam vysvetloval, ze s Jordanskem ma Izrael, ze vsech arabskych zemi vztahy nejlepsi, hlavne obchodni, zejmena si pochvaloval jak dobre funguje jejich spoluprace ve vyuziti vody reky Jordan.

L. Stejskal 10.8.2022 19:44

ODPOVĚĎ AUTORA---1. Jak už jsem psal v předchozí odpovědi, Egypt Pásmo Gazy chtít nemůže, protože nemá jak odůvodnit svůj nárok: Pásmo bylo součástí britského mandátu Palestina, o němž rozhodla OSN, že bude rozdělen na arabský a židovský stát, přičemž Pásmo mělo být součástí arabského palestinského státu, nikoli Egypta. 2. Pokud jde o vztahy Jordánska s Izraelem, je nutné rozlišovat mezi vztahy politickými (v zásadě studený mír) a spoluprací ekonomickou, která onen studený mír poměrně dalece přesahuje. V roce 2008 skutečně mohl průvodce říkat to, co vám říkal, situace se od té doby ale poněkud posunula a vztahy Jeruzaléma s některými zeměmi Zálivu mohou být v mnoha ohledech hodnoceny jako lepší než vztahy s Ammánem (někteří politici v jordánské monarchii mají dodnes problém s normalizací mezi oběma zeměmi, nemluvě o řadových poddaných Jeho Veličenstva - ale to jsou komplexnější témata, která nesnadno řešit na prostoru internetové diskuse).

J. Ráž 10.8.2022 20:04

Pane Lanciku, na Vaši otázku, proč nechce Egypt Pásmo Gazy je celkem jedmpduchá odpověď.: Kdo by chtěl na svém území enklávu ovládanou terorisky , kteří nerespektují nic. Tedy ani zákony, které ustavila prozatímní vlád Palestinského území, ani dohody , které byly s nimi kdykoliv a kýmkoliv uzavřeny. Pásmem Gazy by si Egypt nasadil tu příslověčnou blechu do vlastního kožichu. S Palestinci usazenými legálně na svém území by Egypt totiž musel bojovat ne jenom s terorisky na Sinaji, ale jěště k tomu řešit hrozby, teré by palestinší terorisé zcela jistě v Egyptě permanentně vytvářeli.Palestiské etnikum má přímo v genech naprogamováno, dělat všude, kde se objeví problémy. Jordánsko se pokusili destabilizovat hned, jak tam dostali od krále asyl a Libanon proměnili z prosperující země, na politicky i hospodářsky zcela rozvrácenou zemi.

A. Šír 10.8.2022 22:13

Faktická poznámka: žádní "Palestinci" (natožpak "plaestinské etnikum") neexistují, když, tak "palestinští Arabové" - tj. Arabové žijící na území Palestiny. Na území Palestiny žijí i Židé, a další národnosti, a nikdo z nich si nenárokuje označení "Palestinci" nebo palestinské etnikum. Palestina je geografický pojem, stejně jako třeba Evropa - existuje nějaké "evropské etnikum"?

K. Křivan 10.8.2022 17:54

Nemohl by Osama Abdel Khalek v New Yorku spadnout pod auto ?

F. Navrátil 10.8.2022 7:35

U Egypta je nutno rozlišovat mezi činy a řečnickým cvičením. Vojenská vláda drží na uzdě islámské bratrstvo, ale současně musí v vnitropolitických a vnitroarabských důvodů projevovat distanc od Izraele.