4.10.2023 | Svátek má František


EGYPT: Čtyři prsty pro Mursího

6.2.2014

Na žlutém pozadí vidíme černou ruku. Předvádí čtyři roztažené prsty, palec má pokrčený. Je to symbol hnutí "r4bia", neboli "Ruky odporu".

r4bia

Od poloviny srpna je tato ruka zdrojem nepokojů. Má tisíce přívrženců. Odbojně se vynořuje na nejrůznějších místech světa. V polovině srpna pozdravil turecký ministerský předseda Recep Tayyip Erdoğan při jednom projevu egyptské demonstranty čtyřmi roztaženými prsty. Během pár dní pronikl tento obrázek do sociálních sítí.

Koncem září došlo k incidentu na káhirské výběrové státní škole pro dívky. Sedmnáctiletá Habiba Muhammadová, místo aby se při návštěvě ministra školství Mahmúda Abdela Násira postavila pořádně do špalíru ostatních děvčat, když procházel kolem nich, pozdravila znamením "r4bia". Okamžitě si ji zavolali na kobereček do ředitelny a nařídili jí, aby si své politické aktivity laskavě nechala mimo školu.

Další událost se odehrála v Rusku na mistrovství světa v kung-fu. Muhammad Júsuf získal pro svou zemi zlato. Při vyhlašování vítězů roztáhl čtyři prsty - a ještě ke všemu měl pod bundou žluté tričko se znakem "r4bia". Obratem ho poslali zpátky do Egypta a nebude smět svou zemi reprezentovat ani na příštím mistrovství.

Vznik hnutí

Hnutí "r4bia" je egyptské. Černá ruka na žlutém pozadí je symbolem odporu proti armádě, která v červenci 2013 svrhla egyptského prezidenta Mursího. Demonstranti z káhirského náměstí Tahrír (Osvobození) ukazují znamení "victory" jako symbol vítězství nad Mursím, při kterém se zvedají dva prsty - "r4bia" na rozdíl od něj ukazuje prsty čtyři, jak vypovídá už i její název - "rābi‘" totiž znamená "čtvrtý". Krom toho je "r4bia" symbolem Mursího jako čtvrtého prezidenta egyptské republiky. Jeho předchůdci byli Ali Muhammad Nagib, Gamál Abdel Násir, Muhammad Anvar as-Sádát a Muhammad Husní Mubárak. Podle tohoto počítání by byl Mursí prezidentem pátým, jenže Nagibovo prezidentství přátelé Mursího ignorují, neboť trvalo - s krátkým přerušením - sotva rok. Na svých stránkách podává hnutí "r4bia" vysvětlení: "Tímto znamením chceme připomínat legitimitu prezidenta Mursího." Avšak "r4bia" má ještě jeden význam. Na náměstí u mešity, jíž dala jméno středověká islámská mystička Rābi ́a al- ́Adavijja al-Qaisijja (též nazývaná Rābi‘a al-Başrī, v poevropštěné podobě Rabia z Basry), zůstaly při jedné demonstraci v polovině srpna stovky mrtvých. Svým rodným jménem tak poskytla zmíněná súfijská světice i název protestnímu hnutí Mursího přívrženců.

Cíle hnutí odporu

V Turecku vznikl web www.r4bia.com, dostupný v arabštině, angličtině i turečtině. Na této domovské stránce představuje hnutí své cíle. V arabské a turecké verzi je jich třicet šest, anglická varianta připojuje ještě tři další, které jsou zároveň slovní hříčkou: "r4bia" je symbolem svobody, je to zrození míru a spravedlnosti. Zrod nového světa. Návrat muslimů na světovou scénu. Nový dech pro lidstvo. Jméno "našich dětí, které změní svět". Duše svobodného muže a svobodné ženy.

Na druhé straně je však "r4bia" rovněž "vnučkou Hasana al-Banny" (Hasan al-Banná, 1906-1949, byl zakladatelem Muslimského bratrstva). Spravedlnost pro každého, kdo je "proti zkaženým západním hodnotám". Mimoto znamená "r4bia" i konec nemravného tisku, sionistů, ropných šejků a kapitalistů. Ona je tím zkrvaveným náměstím, které u všech muslimů vyvolalo bolestné starosti, dále hlasem muslimů, jejž nepozvedá (velitel armády, generál Abd al-Fatáh) as-Sisí. Ona znamená pravé bratrství a není jako ta demokracie z Hollywoodu. A konečně, jak říká webová stránka, je "r4bia" arénou mučedníků, je matkou mučedníků, jsou to mučedníci, kteří s úsměvem kráčejí vstříc smrti.

Toto hnutí, které na jedné straně chce bojovat za mír a spravedlnost, volá na druhé straně po skoncování se státem Izrael a po vraždách. Demokraticky zvolený egyptský prezident Muhammad Mursí se o necelý rok později dočkal nedemokratického svržení. V prosinci 2012 prý vyzval k vraždění demonstrantů, za což se odpovídal před soudem. Tento proces budou facebookoví přátelé hnutí "r4bia", školačka Muhammadová i sportovec Júsuf bezpochyby pozorně sledovat.

© Mirjam Holmerová
přeložila Ivana Kultová
www.wilberforce.cz