Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
A65l94e12x23a76n95d84e62r 44T31o43m31s56k89y
Perfektní! V dnešní publicistice o Izraeli vzácné a důležité připomenutí logiky nedávných dějin.
A43l19e75x55a10n73d69r 73Š29í90r
!!! Přečetl jsem bez dechu, a s obrovskou úlevou. Takový nudný, střízlivý popis skutečností, používající pravé pojmy (jako např. "židovský palestinský stát Izrael" namísto nekonečně omílaného nesmyslu "stát Palestina", "Palestinci", atd. ...), je opravdu obrovskou úlevou po té denodenní, celodenní lavině protiizraelských (= antisemitských) blábolů ze všech médií, i těch veřejnoprávních. Problém mě zajímá už mnoho let, celá historie Palestiny, Hebrejců, atd..., myslel jsem, že vím všechno, a že všemu rozumím, ale tohle povídání mně ještě některé detaily objasnilo. Např.: "Od toho okamžiku (= útok arabských armád na založený stát Izrael) nerozhodovala o teritoriálních otázkách příslušná rezoluce Valného shromáždění OSN o rozdělení Palestiny, ale výsledek války." Je to potvrzení mého vnitřního přesvědčení, že okamžikem tohoto útoku přestala rezoluce 181/1947 vlastně platit, přičemž řešení nikoliv podle mezin. práva, ale vojenské, zvolili Arabové (ke své smůe). Výstižná formulace, díky.
Dále: po prohrané 1. válce stále měli palestinští Arabové (tehdy ještě neexistovali "Palestinci", až od r. 1960...) možnost ustavit nezávislý "arabský palestinský stát" - rozhodli jinak (tedy ti z Judeje a Samaří) - připojení k Transjordánsku. Novinkou pro mě je, že tito palestinští Arabové získali plnoprávné jordánské občanství. Rovněž novinkou pro mne je "Celopalestinská vláda" - loutka Egypta, a její osud.
Další nový postřeh: dvoustátní řešení v modelu "100% Judeje se Samařím a 100 % Pásma Gazy pro Araby a 0 % pro Židy" je v rozporu s mezionárodním právem... jedná se o "domovinu pro Židy"... Také zajímavé postřehy o dalších (mezinárodněprávních) osudech Judey a Samaří po prohrané válce - doplnil bych p. Stejskala, že po válce 1967 se Izrael úporně snažil "vrátit" Jordánsku Judeu a Samaří ("nechceme v Izraeli další milion Arabů"...), a tehdejší izraelský premiér nějakou dobu úporně bránil výstavbě židovských osad - jenže Jordánsko to stejně úporně odmítalo. Velký dík, p. Stejskale!!!
A19l96e76x44a47n16d68r 25Š98í18r
Ještě zajímavost - jediní "Palestinci", kteří se účastnili sovětské idey "Palestiny" bez Židů (60. léta) (v čele s Egypťanem Arafatem...), byli ti z Gazy - palestinští Arabové z Judey a Samaří byli přeci Jordánci... takže kde je ten palestinskoarabský stát pro dvoustátní řešení?
L43u52b76o26š 36Š37i55m19o13n
Dobře napsáno. Skoro tak dobřd jako od pí. Lukešové.
L18u48b87o21m94í59r 55S53t28e61j55s49k90a75l
Tak to je pocta. Že nechám děkovat.
Š32t48ě56p89á42n 58Z29e71m27e59k
Osobně si myslím, že požadavek západoevropských státníků na vytvoření samostatného palestinského státu je veden snahou uchlácholit místní velmi neklidnou muslimskou menšinu. Ve skutečnosti jim mohou být tzv. Palestinci ukradení, ale otevřeně se postavit za Izrael dnes už prostě nemohou. To by měli občanskou válku. Ona ale stejně dřív nebo později přijde.
V63l52a67d51i76m66í22r 56P19o16v93o74l55n30ý
Je velmi potřebné, aby se občas udělala rekapitulace událostí v někdejší britské Palestině od konce války do současného stavu. Pan Stejskal dělá dobrou práci.
Závěry jsou zajímavé. Palestinští Arabové měli od samotného začátku na nejvyšší prioritě zničení státu Izrael. To je priorita vyšší, než založení státu palestinských Arabů. K tomuto cíli směřuje jejich veškerá snaha. Vraždy, únosy, terorismus, propojení civilní a teroristické infrastruktury, používání civilních objektů a civilního obyvatelstva jako štítů - to jsou běžné metody k dosažení cíle. Teroristická akce vyvolá izraelskou reakci s obětmi, které nejsou podstatné. Čím víc jich bude, tím lépe. Cílem je vyvolat odsouzení Izraele na mezinárodní scéně. Metoda je to vražedná, ale funguje to. Zatím nejvyšší dosaženou metou je vydání mezinárodního zatykače na Netanjahua, které zároveň představuje vrchol západního pokrytectví.
Dalším vrcholem pokrytecví je postoj okolních Arabských států, Izrael vojensky neporazí, ale palestinští teroristé mají jejich plnou podporu, dělají za ně černou práci. Na druhou stranu, palestinské potížisty nikdo na svém území nechce. Nikdo nechce dopadnout jako Libanon.
Jak tohle dopadne, nikdo neví. Dvoustátní řešení palestinci nechtějí, jinak už by dávno bylo. A Izrael zase nebude chtít teroristickou enklávu v bezprostřední blízkosti.
F30r64a66n82t93i46š64e33k 75N23a63v78r79á14t23i74l
Palestinci se nedokázali integrovat ani v arabských islámských zemích. Rozvrátili Libanon, v Jordánsku je musela zpacifikovat armáda a Egypt se s radostí vzdal Gazy, aby se zbavil nesnášenlivých palestinců. Že by se chovali mírumilovně a státotvorně na vyhrazeném území? Absurdní představa.
Š46t72ě62p21á65n 95Z63e32m64e22k
Zapomněl jste na Kuvajt, odkud byli nekompromisně vyhnáni po Irácké agresi.
H43a25n77a 67L49u73k24e78š30o21v10á
Ještě jednou zmíním reakci amerického velvyslance v Izraeli Mike Huckabeeho na zvrhlou ideu o založení Palestinského státu, kterou prosazují evropské země, Kanada a Austrálie.
Pokud francouzský prezident Emanuel Macron tolik baží po založení Palestinského státu, nechť pro něj vyčlení alespoň část území z Francouzské riviéry, kde může stát palestinských Arabů vytvořit a nevyžaduje to po suverénním Státu Izrael, jehož většina obyvatel se staví proti vzniku takového "státu", respektive teroristické entity na svém území.
Když Francie, VB, a zbývající evropské země a Kanada chtějí postupovat jednostrannými kroky, měl by tak činit také Izrael a to uplatnit suverenitu na židovské komunity v Judsku a Samaří. Ať si Evropané zakládají Palestinský stát na papíře, Židé ať ho posílí a upevní fakticky na místě.
V39i62k71t50o69r 97H41a65v85e92l
Kdo v Evrope podporuje palestinske araby, je na hlavu a mel by se jit lecit. Evropa uz zase jede v psychozach - antisemitske, antiruske, situace jak v Nemecku za Hitlera. Do toho jeste psychoza proklimaticka, antiprumyslova, antikrestanska, antibelosska a proislamska. Cely ten kontinent je dusevne nemocny. Chtelo by to na bruselske a levicacke bakterie otravujici evropsky organismus nejaka poradna antibiotika. 

M43i55r47o57s36l35a26v 32K34o10c44i27á80n
Ovšem selektivní, aby otrávila ty antilevičácké, ale ne antikřesťanské (že by byl Kristus zrovna pravičák...) - tedy například.
Morální hodnoty se mohou lišit a ve větších celcích je to prakticky jisté, ale ujasnit by se měly zejména koncepce a strategie v těch oblastech, kde "my" přicházíme do styku s okolním světem.
Na to by se ale nejprve muselo vyjasnit, kdo jsme "my". Členové EU? Evropané včetně nečlenů EU, ale bez států na východě? Evropané až po Ural? Atlantická civilizace, tedy včetně USA, Kanady? Potomci bílých badatelů a dobyvatelů, tedy včetně Austrálie a Nového Zélandu?
I tohle se v diskuzích zaměňuje podle toho, jak se diskutujícímu zrovna hodí.
j12i48ř55í 17U72h89e63r
Ilúzia? Rozhodne áno.
Zdrvujúca je však geograficko-politicko-historická terminológia autora (L. S.): Transjordánsko, Jordánsko, Izrael, Západný breh, Pásmo Gazy, Judsko, Samária...
Možno by to chcelo ešte pridať niečo k arabčine, ktorej sa tak trochu venujem: jordánska? palestínska? egyptská? sudánska? Alebo iracká, alžírska, tuniská, mauretánska? Tí ľudia si ťažko ťažko rozumejú alebo vôbec nerozumejú a jediné, čo ich spája je koránsky jazyk. Ale je to ako pokus hovoriť medzi Slovanmi staroslovančinou.
Poďme k "motto" nadpisu. Ilúzia! Rozhodne áno, Židia so svojimi semitskými bratancami (to je zasa jazykovedná ilúzia) nemôžu (zatiaľ) žiť v mieri a myslím, že tie súčasné prekážky autor, ktorého vôôôbec nemusím, veľmi dobre vystihol. Tak povediac trafil klinček po hlavičke.
Vyhledávání
TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA
Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.
ondrejneff@gmail.comRubriku Zvířetník vede Lika.
zviretnik.lika@gmail.comHYENA
Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.
https://www.hyena.cz