23.5.2022 | Svátek má Vladimír


Diskuse k článku

DUBAJ: Tady je všechno možné

Nedávno jsem se kochala výhledem z vyhlídkové plošiny nejvyšší budovy světa Burdž Chalífa. Pod sebou jsem měla jako stavebnici z lega „mrňavé“ mrakodrapy Dubaje. Mezi nimi byl i hotel Adresse Downtown včera zničený požárem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Lapil 4.1.2016 17:31

Blanka a mrakodrap

Čistě početně: Blanka je asi 7x delší než je mrakodrap vyšší; objem stavby (v m3) se nebude lišit mnohonásobně (Blanky bude 3x víc? Viz křišťálová koule), zvlášť když Blance přiznáme docela dost souvisejících křižovatek. Tunel je sice na rozdíl od mrakodrapu v podstatě prázdno, ale to prázdno koštuje 2tubusy *5500m*pi*7m exp2 (průměr 14m? včetně ostění spíš víc)*2t/m3 = 3,4 miliónu tun zeminy; dopraváci to budou vědět líp, ale několik miliard muselo stát jen vytahat rubaninu z díry a odvézt a uložit ji na skládku či co se s tím dělá.

Jinými slovy - cena 11 km tubusu tunelu plus související náklady je opravdu srovnatelná s náklady na 800m vysoký barák. Je to hodně zjednodušená úvaha a rozhodně se nechci hádat s nikým, kdo si myslí, že se tunel dal postavit levněji, ale ten poměr cen rozhodně není absurdní.

J. Kanioková 4.1.2016 17:14

Ohníčky

Dubaj hotel požáru: Inferno na 63-podlažní Address Downtown hotel u silvestrovské ohňostroje - http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/middleeast/dubai/12076792/Dubai-skyscraper-fire-new-years-eve-2015-live.html

zajimavy clanek v Telegraphu (VB), ktery vysvetluje galimatyas existujici v Dubaji, co se "bezpecnsti" vnejsich panelu pouzivanych na pokryti mnoha vyskovych budov v Dubaji, ktere jsou ve skutecnosti velmi horlave. Odhaduje se, ze az 70% vyskovych budov v Dubaji je temito panely pokryto. Tohle byl uz 3. pozar vyskove budovy v Dubaji od 2012, kdy horely vnejsi panely

Dokud Dubaj v 2013 nezmenil bezpecnostni stavebni predpisy, mnoho z vyskovych budov bylo pokryto vnejsimi panely slozenymi z hliniko-polyurethanovych sendvicu (hlinik - polyurethan - hlinik), ktere jsou znacne horlave nejen jako vystavene primym plamenum, ale dokonce i extremne vysokym teplotam.

Oheň pohltí celou stranu výškové budovy - https://www.youtube.com/watch?v=0yQLIlIetDM

Ve Francii nový rok jen 804 aut bylo spáleno http://ndie.pl/we-francji-w-nowy-rok-spalono-tylko-804-samochodyy/

M. Hoblík 4.1.2016 15:34

Kdo má peníze,

ten má pravdu.

P. Dvořák 4.1.2016 3:01

Vy už jste dlouho nebyla v naší republice.

Jinak byste věděla, co všechno je u nás možné. Nějaký plamínek v hotelu, pche!

:-))