29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

DRONY: Stručná večerní úvaha

Kdo mě zná, ví, že mě zajímá vojenská historie, a tam patří i vývoj letectva. Jedna z věcí, co mě u vývoje zbraní (včetně letectva) zaujala, je fakt, že všechno bylo vynalezeno nebo použito dříve, než si obvykle myslíme. Nevěříte? Tak si to vyzkoušíme právě na letectvu (když už jsem nenapsal ten článek o PVO).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Brecík 22.10.2022 23:42

Také mne zajímá válečná historie. USA - 2.sv. kobercové nálety na města. Korejská bezp. akce: USAF vybombardovali Sev.Koreu do prachu. Vietnam - pozemní útok Vietkongu = kobercové nálety B-52 na Hanoj. Líbye - "bezletová" zóna, sloužící k zavraždění Kaddáfího ..... No a teď rusové likvidují všemi prostředky civilní infrastrukturu. Lidské oběti minim. ( většinou od sestřelených + vlastních raket ) Co by mělo Rusko dělat proti napadení od NATA ? Házet dolů gumové medvídky ? PS: [UA] se strefovala na L / DLR do škol, nemocnic a teď se strefuje na ruském území do škol, úřadů ....

S. Jelen 23.10.2022 13:25

Pokud by bylo Rusko napadeno, mělo by se bránit. Jenže tady napadlo Rusko jiný stát a samo je agresorem. Takže by mělo udělat to, že by se namísto bombardování cizího území mělo stáhnout zpět do svých hranic.

P. Diviš 23.10.2022 17:28

S kobercovými nálety začali ve druhé světové Němci. Vrátilo se jim to.

Severní Korea zaútočila na Korejskou republiku. Vrátilo se jí to.

Komunistický Vietnam zaútočil na ten Jižní.

Kaddáfího si zabili Lybijci v občanské válce.

Rusáci zaútočili na Ukrajinu, bombardování a ostřelování nemocnic, škol, divadel a infrastruktury jim z͇a͇t͇í͇m͇ nikdo neoplatil.

Nebrecte a doučte se.

M. Pivoda 22.10.2022 12:59

Vězte, že žádná armáda nemá oznamovací povinnost! Určitě ji nemá vůči důchodcům, ač srdnatě bojujícím na Neviditelném psovi. Armádě jde přece o moment překvapení při použití nové zbraně.

A právě proto v úvodu článku můžete najít autorův povzdech: "...fakt, že všechno bylo vynalezeno nebo použito dříve, než si obvykle myslíme. ...."

Drony létají a prodávají se už dávno. Jenže dnes je tu levnou technologii dopravy možno již doplnit i o levnou inteligenci (AI).

Po určité historické době se překonané technologie a postupy odhalují. Připomeňte si, prosím, jak to bylo s rozluštěním (a utajením té možnosti) kódu Enigma. Vzpomeňte si, na pohnutý případ Alana Turinga během a po 2. světové válce.

F. Navrátil 22.10.2022 10:45

Ono to chvíli trvá, než se ukáže, jaká výzbroje je pro válku za daných podmínek vhodná a nutná. Německo měl za 2. světové války bezesporu nejlepší techniku, ale povětšinou komplikovanou na výrobu, obsluhu a podmínky užití. USA má nejsofistikovanější armádu světa a přece práskla do bot před mudžaheddíny s kalašnikovem, co se přesunují na mopedech. Například Stalin si představoval, že válka bude spočívat v útocích houfu tančíků vyzbrojených kulomety (stejně jako Britové). Tisícovky tančíků, které prostřelil kulomet, se ukázaly být v boji bezcennými, tím spíše, že postrádaly radiové spojení. Proslulý tank T 34 byl zkonstruován přímo proti rozkazu zabedněného maršála Kulika (Stalin ho dal později pro neschopnost popravit) a stal se hlavní zbraní sovětských tankových vojsk.

M. Pivoda 22.10.2022 17:14

Nic nového. Generálové obvykle zbrojí na tu válku minulou, nikoliv na tu budoucí.

T. Kohout 23.10.2022 5:25

A Buďonnyj si myslel, že nejlepší je jezdectvo s šavlemi a mohutným "urá".

F. Navrátil 23.10.2022 8:34

Buďonnyj se do strategie a výzbroje nepletl, stejně jako Vorošilov. V době vyvražďování velitelského sboru Rudé si před Vorošilem pochvaloval" My se nemusíme bát, Koba vraždí jen ty chytré!" Když byl po krátkém a neúspěšném velení Jižního směru zbaven funkce a jmenován inspektorem jezdectva, což znamenalo v podstatě jen starost o vojenské konírny, byl mimořádně spokojen. Koně byly jeho velkou láskou a pamětníci dosvědčují, že svému oboru opravdu rozuměl.

R. Polášek 23.10.2022 14:42

Co je mně známo, kariéra Buďonného skončila vojenským velením celého Zakavkazí. V době, kdy Němci měli tanky před Kavkazem, dobyli Nazram a tuším i Vladikavkaz a útočili na Groznyj , dobyli kavkazský průsmyk směrem na Suchumi na pobřeží Ćerného moře a vztyčili hákový kříž na nejvyšším vrcholku Kavkazu Elbrusu a pár měsíců drželi turistickou ubytovnu těsně pod vrcholem Elbrusu, tak tu obranu řídil. Až nějak do doby, kdy byli Němci pod Kavkazem a na Kubáni poraženi a ustoupili odtamtud. Dál už o něm nemám zpráv. Až na to, že po válce dostal slušnou prebendu a dožil jako prominentní válečný veterán, který o hodně let přežil Stalina.

R. Polášek 23.10.2022 14:26

To by ho velmi rychle popravili za neschopnost. Před Stalinem byli v bezpečí jen lidé tak hloupí a neschopní, že pro Stalina nepředtavovali nebezpečí nebo naopak lidi tak chytří, že poznali, co je Stalin zač a klidili se mu z cesty. Vorošilov byl zřejmě ten první typ, Buďonnyj ten druhý.

Jeho spojení s vojenskou jízdou je dané hlavně tím, že Buďonnyj , hlavně jako rudý velitel za občanské války, válčil pohyblivě. Uměl se svou jednotkou, jízdní armádou a později celým jízdním sborem během jedné noci nebo dne ujet desítky kilometrů a zaútočit tam, kde ho vůbec nečekali. A to i "pěchotním způsobem, kulomety na kulometných tačankách a děly, které vezl s sebou nebo ukořistil přepadem nepřítele. Aspoń co píše ve svých pamětech. Podobně se za druhé světové válčilo pohyblivým způsobem s tanky. Rommel ve Francii a Africe, Guderian atd. Akorát v občasnké válce v Rusku to nešlo jinak než s koňmi.

P. Nešvara 22.10.2022 10:05

Konečně skvělý článek. Díky autore.

J. Ganaur 22.10.2022 9:57

Kde je to křtěné pivo?;-D