Diskuse
DLUHY: Stoprocentní problém
Pro přispění do diskuse se prosím přihlaste.
Přihlásit seL17u97k66á18š 31B12u55r71g62e64t
Nesouhlasím ohledně zlata. Zlato si tisíce let udržuje vysokou hodnotu. Ne přesně stejnou, ale vždy a bez výjimky vysokou. Ostatně, zlatý standard tu též nebyl z legrace.
P43r37o87k71o64p 20P87r29o75p42e97s
Jen je poněkud nepohodlné pro transakce. Zlatý standard omezoval možnosti tisku peněz a tedy inflace. Obávám se, že v současné době ho nikdo nezavede.
M49a33r67i58a39n 98K46e62c20h89l69i98b88a83r
Ad HDP/DPH, inu zatracenej autocorrect. Přehodí vám něco pod rukama, ani si toho nevšimnete. Aspoň vidíte, že to nevyprodukovala AI! :)
Na zbytek textu to snad nemá vliv.
Na závěr jeden vtip. "The programmer who invented autocorrect died and went straight to hello."
P61r14o68k25o28p 18P59r96o29p36e89s
Proto to mám vypnuté.
F94r65a16n88t93i83š65e15k 91N66a74v98r59á90t12i18l
Pokud je dolar v neotřesitelném postavení univerzální rezervní měny, pak jsou obavy ze státního dluhu v USA neopodstatněné. Dluh se dá eliminovat tím, že se rotačky FEDu na tisk dolarů rozjedou na dvě směny. Proto tak USA podrážděně a útočně reagují na každý náznak odchodu od dolaru. Demokracie, lidská práva nebo záchrana klimatu, to všechno jde k čertu, když jde o postavení dolaru. Toto hájení dolaru už nepodpírají USA ekonomicky, ale bombami a raketami.
P19r51o74k73o37p 98P86r12o15p29e13s
Zatím se to rotačkami (dnes jedničkami a nulami) nepodařilo vyřešit nikde.
Takže blábolíte.
J56i33ř47í 52M13a40j67z44l43í40k
Při posuzování výše fiskálního dluhu USA nutno vzít v úvahu jeho hmotnou protihodnotu - viz výzbroj armády, pomocí níž je udržována nadvláda nad satelity i protivníky, špičkové technologie i průmyslovou základnu, viz infrastrukturu, rozsáhlá a dobře udržovaná sídliště a pod.
Naproti tomu se při hodnocení stavu naší ekonomiky sice holedbáme nízkým zadlužením, ale to je „úspěšně“ kompenzováno zcela zanedbatelnou vlastní investiční aktivitou, poměrně nízkou životní úrovní středního stavu, růstem vrstvy chudých spoluobčanů, drahotou bytů a pod. V našem případě jde pouze o průhledný finanční ilusionismus.
P95r26o85k15o18p 34P25r98o50p54e54s
Že by v USA stát udržoval sídliště?
P62a62v94e77l 13V82y74b79í19h80a54l
Co je příčinou, že státy vytvářejí tak závratné dluhy? Je to populismus. Kdysi platilo, že stát stát platil z daní pouze bezpečnost - obranu státu před agresorem zvenčí a vnitřní bezpečnost (justiční orgány). Obec z místních daní zaopatřovala invalidy. Vše ostatní bylo věcí soukromého kapitálu včetně infrastruktury. Rozpočty byly vyrovnané. První ránou do jejich vyrovnanosti se stal důchodový systém a nástup utopických myšlenek - socialismu. Socialismus usiluje o příjmovou rovnost - stát se stává velkou rodinou, kde ti úspěšnější jsou povinni vyrovnávat životní úroveň těm chudším. Člověk však může být chudý také proto, že je líný. Líný člověk volí politika, který mu slíbí příjem, aniž by si ho zasloužil. Tak vzniká zaopatřovací stát, v jehož čele stojí politici kteří si na rozhazování půjčují. Proč místo toho nezvednou daně bohatým? Protože ti se oškubat nenechají - přestěhují svou firmu do zahraničí. Stát takovým zvyšením daní nakonec prodělá. Vzniká začarovaný kruh. Úpadek státu se stane neodvratitelným. Nastává pádivá inflace. Když lidé katastrofálně zchudnou, pochopí, že utopie není to pravé ořechové a zvolí Margaret Thatcherovou či Javiera Mileie. Ti se postarají o hospodářský vzestup a až se jim to povede, nastoupí opět rozhazovači peněz, jako například Babiš, který během své minulé vlády zvedl státní dluh o 8 % HDP.
F24i71l68i91p 55D68e 77W46i36n68t69e43r
Nastoupí rozhazovači peněz jako třeba Fiala, že?
F13i69l26i10p 20D78e 40W33i96n96t58e77r
On je ten problém ještě hlubší. Ty dluhy, o kterých Marián mluví, jsou dluhy federální vlády. Ale jsou tam i dluhy států, měst a obcí i soukromníků.
Tak třeba taková Kalifornie:
Tradiční dluhopisy (Bond debt): Přibližně 513 miliard USD.
Důchodové závazky (Unfunded pension liabilities): Přibližně 664 miliard USD.
Dluhy na zdravotní péči (OPEB): Zhruba 175 miliard USD
A k dedolarizaci už dochází. Takže ten měnový mišmaš asi nás nemine.
V15í49t64ě36z89s49l35a93v 22C51í12r24k46v26a
Je něco hodně špatně, když nikomu nepřipadá nenormální mít desetiletí dluhy blížící se ročnímu HDP.
A mimochodem zahraniční dluh ČR dosahuje 66% DPH
Slovy sametové revoluce. Jak to že tak dlouho vládnou? Jak to že někdo tento liberalismus (kapitalismus?) neshodil na smetiitě dějin?
T77o56m31á14š 28U84v91í28r91a
Liberalismus, kapitalismus? Ale ne, my máme socialismus. Oknem (jsme) ho vyhodili, on se vrátil přes volební urnu. Kdyby jsme měli kapitalismus, tak dluhy nemáme. Ale voliči dluhy chtějí.
D17u86š81a64n 11P77o57l56a26n22s89k86ý
U nás se vesele zadlužuje. Že neva, inflace to vyřeši a opravdu to řeší. Viz ceny nemovitostí atd.
Š15. 13K50o55v85á43ř
Vzpomněl jsem si na Američana Marka, ke kterému jsem chodil na kurz byznysu v roce 1991. Ten si bral americký státní dluh tak, že až z toho měl dlouhou žízeň, o čemž svědčil jeho červený nos. Jednou nám psal to tehdejší hausnumero na tabuli a pečlivě si kontroloval řády, aby to numero nebylo kratší. Už tehdy byl pološílený z tohoto dluhu. A ono se nic od té doby nestalo. Všechno běží dál jako by se nechumelilo. A uteklo od té doby 35 let. Dluh sice astronomicky narost jak je vidět na grafu, ale jinak pohoda.
J75a30r61o67m11í63r 93V10o83r12l92i78c73k85ý
Věcné by bylo dluh vyjadřovat ne dolary nebo korunami ale počtem nákupních košíků: maso+ chleba+ pivo + cenou průměrného domu + nájmy a atp. Pak by ty grafy vypadaly jinak. Za druhé důležité je komu dlužíme.
Tyto dva parametry se obyčejně vůbec nezmiňují.
L85U57D56Ě49K 17E84R33B25E64N
Ale zmiňují.
Co si za to mohu koupit, anglicky PPP,
německy KKP.
KKP ,Kauf Kraft Paritat, parita kupní síly.
Jeden ze základních ekonomických ukazatelů.
Vyhledávání
TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA
Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.
ondrejneff@gmail.comRubriku Zvířetník vede Lika.
zviretnik.lika@gmail.comHYENA
Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.
https://www.hyena.cz