Neviditelný pes

ČÍNA: Zakažte smrtonosné mokré trhy!

25.3.2020

Nulová hygiena a žádné chladící boxy. Živí hadi i netopýři naštosovaní v klecích ve vlastních výkalech – hned u masa a krve z už déle poražených dalších zvířat. To je realita čínských „mokrých trhů“, odkud přišla další pandemie...

Současná pandemie Covid-19 (nebo také SARS-CoV-2) má s největší pravděpodobností původ na čínských „mokrých trzích“ – stejně jako se odsud rozšířil virus SARS, kterým se mezi lety 2002 - 2003 nakazilo 8000 lidí, z nichž 774 zemřelo. Znamená to jediné. Pokud dnes porazíme aktuální koronavirus, a přitom trvale plně nevymýtíme tuto nebezpečnou praxi, tak za pár let můžeme bojovat s něčím ještě horším a větším.

Stojí se ale před hodně těžkým úkolem, protože tyto trhy jsou v Číně nejen zažitou tradicí, ale i velkým byznysem. Předně z kulturních důvodů pak zákazníci těchto trhů chtějí vidět, jak se přímo před nimi zabíjejí konkrétní zvířata, která kupují. Vědí tak, že dostávají produkty, za které zaplatili, a je to asi i jakási pojistka čerstvosti. Spíš než dále popisovat, jak to pak v reálu konkrétně vypadá, doporučuji zhlédnout konkrétní videa. Níže doporučuji dvě, na youtube se jich dá ale pod „wet market“ najít desítky.

Upozornění: Videa obsahují drastické záběry

Více jak 75 % nově se vyskytujících infekčních chorob pochází ze zvířat

Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí tři čtvrtiny nových nebo objevujících se infekčních chorob u lidí pochází od zvířat. Výrazně vyšší podíl tzv. zoonotických virů než ostatní savci mají netopýři, kteří už i byli označeni za příčinu epidemií SARS, EBOLA nebo MERS. Stačí, když netopýr upustí své výkaly třeba na kus ovoce, které pak sní další zvíře. Tím se to stvoření může stát přenašečem a už se rozjede nebezpečná spirála.

A zrovna na mokrých trzích jsou netopýři v úzkém kontaktu s mnoha dalšími druhy zvířat. Proto je riziko přenosu nějaké nemoci skutečně velké, s nulovou úrovní tamní hygieny vlastně vyloženě jisté – je tedy jen otázka „kdy“ se spustí další virová pandemie podobná té dnešní.

Wu-han

Wu-han 5. 1. 2020 před zavřením trhů. Je libo žabičku? (zdroj)

Momentálně je jen dočasný zákaz

Čínské orgány už dočasně zakázaly nákup, prodej a přepravu volně žijících zvířat na trzích, v restauracích i na online trzích po celé zemi. Farmy, které chovají a přepravují tato zvířata, byly také umístěny do karantény a uzavřeny. Na začátku letošního února už dokonce i čínský prezident Si Ťin-pching řekl, že je rozhodně nutné posílit kontrolu na těchto trzích. Některé věci se ale snadněji řeknou, než udělají.

Čínský divoký masný průmysl má hodnotu 7,1 miliardy dolarů a zaměstnává 1 milion lidí. Podle zprávy Čínské akademie inženýrství z roku 2017 se hodnota tohoto odvětví v širším pojetí blíží dokonce 74 miliardám dolarů. Úplný zákaz obchodování s volně žijícími zvířaty by tak kriminalizoval podstatnou část čínské populace a byl by dost pravděpodobně neudržitelný.

Další věcí je, že jsou tyto trhy se zvířaty součástí tamní kultury, kdy se různá exotická zvířata používají i jako zázračná léčiva nebo afrodiziaka. I to je tak kromě byznysu důvodem, proč i při minulých epidemiích čínská vláda vždy dočasné zákazy opět obnovila. Konkrétně třeba po vypuknutí SARS Čína zakázala chov, přepravu a prodej cibetkovitých šelem a jiných volně žijících zvířat, ale zákaz byl zrušen jen o šest měsíců později...

Dalším problémem je, že je poměrně obtížné nastavit zákony tak, aby to pokrylo skutečně všechna zvířata ve smyslu, co bude povolené, co zakázané, co povolené jen se speciální licencí apod. V Číně (a dalších asijských zemích) se totiž bohužel poměrně běžně jedí i psi a občas nejsou ušetřeni ani dikobrazi nebo další vzácní živočichové. Více v tomto videu.

Spusťme kampaň!

Z výše uvedeného jasně vyplývají dvě věci. Čína a další asijské země musí zcela přestat se současnou praxí divokých mokrých trhů, kdy jsou na jednom místě při mizerné hygieně držena různá živá a mrtvá zvířata. A druhá věc je, že bude nutný obrovský tlak ze zbytku světa, jestli se mají krátkodobá opatření změnit na trvalá.

Osobně už jsem poslal dopisy na českou vládu i hlavní představitele Evropského parlamentu a Komise. Vím také, že se chystají různé další petice nejen v ČR, ale i jinde v Evropě. Nezbývá tak, než si vzájemně začít držet pěsti. Nejen k překonání současné epidemie, ale i k prosazení toho, aby se současná situace už neopakovala!

Převzato z blogu s autorovým souhlasem

Autor je europoslanec za KDU-ČSL, místopředseda Výboru pro zaměstnanost a sociální věci a člen Výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu



zpět na článek