20.3.2023 | Svátek má Světlana


ČÍNA: Skrytá příprava na válku

6.3.2023

28. ledna 2023 zachytila kamera Subaru Asahi Star, která živě přenáší snímky z teleskopu Subaru umístěného na neaktivní havajské štítové sopce Mauna Kea, spršku zelených laserových paprsků trvající několik sekund. (Video zde.)

Laserové paprsky nepocházely z některé družice NASA, jak se původně předpokládalo. Ve skutečnosti mohly pocházet pouze z jednoho zdroje a to z čínské družice Daqi-1/AEMS.

Proč Čína laserem ozařovala spící sopku na ostrově Havaj – největším havajském ostrově?

„Je to čínská družice, která mimo jiné měří znečištění ovzduší,“ řekl deníku The Hill Roy Gal z Astronomického ústavu Havajské univerzity.

„Nejsem si jistý, a je to jen můj názor – proč by Číňané, kteří patří mezi největší znečišťovatele na naší planetě, shromažďovali údaje o znečišťujících látkách v této části Tichého oceánu?“ řekl deníku The Hill Ray L’Heureux, bývalý náčelník štábu Námořních sil USA pro oblast Tichomoří (Marine Forces Pacific).

Richarda Fishera z think tanku International Assessment and Strategy Center sídlícího ve Virginii napadlo hned několik důvodů, proč chtějí čínští vědci vědět něco o atmosféře nad Havají.

„Čínská družice Daqi-1, která je dokonalým příkladem dvojího využití čínského vesmírného programu, využívá zelený laser pro výzkum životního prostředí a skleníkových plynů, ale tato data, která poskytují informace o hustotě atmosféry a špatném počasí, by mohla být použita také k zacílení nového čínského hypersonického kluzáku,“ řekl Gatestonu. „Hypersonické kluzáky jsou nosiče zbraňových systémů a k tomu, aby mohly dopravit bojové hlavice přesně na cíl, potřebují přesné meteorologické údaje.“

Environmentální data lze vojensky využít i jinak. „Družice nad Havají pravděpodobně sledovala pohyb amerických ponorek z místa, odkud vyplouvají do Indo-Pacifiku, kde Číňané stále zdokonalují své protiponorkové schopnosti, a mohou americké ponorky ohrožovat přímo v akci,“ řekl Gatestonu Brandon Weichert, autor knihy Winning Space: How America Remains a Superpower. „Pokročilé lasery mohou z oběžné dráhy pročesávat hlubiny oceánu a mohou tak lokalizovat a sledovat americké ponorky, které se snaží plout ‚tiše a hluboko‘.“

Richard Fisher také poznamenal, že zelené lasery lze použít k průzkumu mořského dna. „Je pravděpodobné,“ řekl, „že se Čína snaží vyvinout kompaktní a výkonnější zelené lasery, které by z vesmíru mohly provádět podvodní dohled, možná i protiponorkové a protiminové mise.“

Shodou okolností tentýž den – 28. ledna 2023 – vstoupil v oblasti Aleutských ostrovů do vzdušného prostoru Aljašky dnes již proslulý čínský špionážní balon. Během svého osmidenního letu přes území USA a Kanady si toto vzdušné plavidlo dobře prohlédlo dvě části americké „jaderné triády“ – jaderné odstrašující síly.

Balon, který nesl něco, co vypadalo jako pozorovací zařízení, přelétl 31. ledna 2023 hranici 48 států USA. 4. února jej u Myrtle Beach v Jižní Karolíně sestřelil stíhací letoun F-22 Raptor Letectva USA. Během svého letu tento řiditelný balon mimo jiné slídil nad Malmstromovou leteckou základnou (mezikontinentální balistické rakety Minuteman III), Leteckou základnou Francise E. Warrena (mezikontinentální balistické rakety Minuteman III a velitelství 20. letecké armády) a Leteckou základnou Minot (jedna ze dvou mateřských základen strategických bombardérů B-52 Stratofortress).

Balon proletěl také nad Whitemanovou leteckou základnou, kde mají domovskou základnu strategické bombardéry B-2 Spirit schopné nést jaderné zbraně, které tvoří druhou složku jaderné triády.

Nejzlověstnější je, že balon proletěl ještě ke všemu také kolem letecké základny Offutt, kde sídlí Strategické velitelství (United States Strategic command), které řídí všechny americké jaderné zbraně.

Trasa letu balonu zcela jistě naznačuje, že Čína shromažďuje zpravodajské informace pro první nebo druhý úder na americké atomovky.

Tím vším by měli být američtí obranní plánovači pěkně znepokojeni, zejména v kombinaci se zelenými lasery, které sbírají atmosférické údaje užitečné pro úder hypersonickým kluzákem na Havaj.

Po vniknutí špionážního balonu narušily severoamerický vzdušný prostor tři další „objekty“. Původ těchto narušitelů, nyní rovněž sestřelených, zůstává zatím záhadou.

„Čína předvádí svoje nové technologie netradičními způsoby,“ poznamenal Brandon Weichert. „Jedná se o začátek mnohem invazivnějšího programu sledování Ozbrojených sil USA s cílem sbírat aktuální informace o jejich schopnostech a záměrech.“

Skutečná podstata tohoto příběhu spočívá v tom, že Pentagon byl těmito nedávnými průniky zaskočen. Teprve poté, co čínský špionážní balon pronikl do vzdušného prostoru USA, prozkoumal Pentagon zpětně shromážděná radarová data a dospěl k závěru, že k podobným vniknutím došlo i v předchozích letech.

„Američané pokulhávají pozadu,“ konstatoval Brandon Weichert. „Nedostatek rozhodné a koordinované reakce na tyto hrozby na naší straně – a naše ochota podobné události tutlat – ještě více snížil účinek principu odstrašování, protože Čína nyní věří, že jí takové chování projde.“

Účinek odstrašování slábne, zatímco Komunistická strana Číny rychle mobilizuje celou společnost k válce. Tato mobilizace mimo jiné znamená, že by bylo nebezpečné předpokládat, že čínský laser posloužil 28. ledna 2023 pouze civilním účelům.

„Ne, není to riziko ani pro Havaj, ani pro žádnou jinou lokalitu,“ řekl Roy Gal z Havajské univerzity.

Ne, čínské laserové paprsky 28. ledna nikoho na zemi nepopálily, ale tato laserová show je dalším varováním, že se pomalu ale jistě blíží válka.

Gordon G. Chang je autor knihy The Coming Collapse of China (Přicházející kolaps Číny), významný spolupracovník a člen poradního sboru Gatestone Institute.

Překlad původního textu: China Lasers Hawaii, Prepares for War
Překlad: Libor Popovský, Helena Kolínská

Poskytl Gatestone Institute