19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

ČÍNA: Rok Draka na draka

Když v roce 1979 spouštěl tehdejší čínský lídr Teng Siao-pching "čtyři modernizace", asi ani ve snu nedoufal, jak moc se tahle strategie osvědčí. Teng se sice nepouštěl na zcela neprozkoumanou půdu, protože Japonsko, Tchaj-wan nebo Jižní Korea sázely na kartu exportem taženého růstu při současně vysoké ochraně řady domácích odvětví dlouho před ním.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Leskota 5.2.2012 22:14

Dobrý postřeh

Opravdu zajímavý článek... Sice jste nevystihl pár specialit čínského růstu na které je nutné poukázat ( realitní bublina) při analýze Číny do budoucnosti, ale jinak opravdu velmi podařené. Pro Čínu by mě jako model demokracie napadl systém evropské unie. V jednotlivých čínských státech zavést zastupitelskou demokracii s neomezeným množstvím stran avšak nahoře ponechat autoritu komunistické strany Číny, která by řídila bezpečnostní, strategickou, zahraniční politiku. Orgán mající pravomoce evropské komise a evropské rady dohromady. Z jeho středu by se volila vláda. Kandidovat do vlády by mohl například každý čelní představitel z jednotlivých provincií, ale hlasy by disponovala jen KSČ.

Takovýhle systém by podle mě respektoval čínskou kulturu, která měla vždy respekt k vládnoucí třídě. Zároveň by to ovšem poskytlo dostatek demokracie k rozvoji oné střední třídy, která musí táhnout domácí poptávku.

R. Kohoutek 5.2.2012 4:06

:-)

Svoboda má různé podoby, v Číně dopřávají lidem víc ekonomické svobody než u nás, kde demokracie zdegenerovala na vládu lůzy a prosazování zájmů různých lobbistických skupin. Čína rostla 10% ročně, když západ stagnoval. Nedělejme si iluze, že ho dožene a bude muset dělat nějaké reformy, aby mohla jít dál. Oni na nic čekat nebudou, kupní síla tamních obyvatel vzroste natolik, že nebudou export potřebovat a nebude to díky zavádění sociálních reforem, ale jen díky prosté konkurenci na trhu práce, která vyžene nahoru mzdy. A tolik kritizovaná politika jednoho dítěte ? Kdo zaplatí, může mít dětí, kolik chce. Díky tomu se tam množí úplně jiné skupiny obyvatel, než u nás, kde naopak podporujeme různými přídavky množení těch nejchudších. Je to tvrdě a cynicky řečeno, ale je to realita.

J. Dlouhy 4.2.2012 14:10

Problem starnuti populace

muze Cina resit tak jako Evropa - gastarbeitry.

Z. Bílý 5.2.2012 11:26

Re: Problem starnuti populace

To ne, číňani přece vidí, jak to tu dopadá :)

P. Lenc 4.2.2012 8:23

Dobrý článek,

jenom mám obavu,aby se problémy,které Čínu zákonitě čekají,neobrátilo směrem k agresi,což bývá pro tento typ režimů východisko z nouze.

J. Boleslav 4.2.2012 10:31

Re: Dobrý článek,

Mám stejné obavy. Snad k tomu nedojde. Doufejme alespoň, že ochrana technologií zbraňových systémů západu je na lepší úrovni než v ostatních oblastech.

D. Polanský 5.2.2012 18:37

Re: Dobrý článek,

Kdepak, levicové země války nezačínají, to země kde vládne klasická demokracie a jsou na tom ekonomicky dobře. Viz např. USA, Velkou Británii a Francii.   

J. Boleslav 4.2.2012 8:00

Zajímavý, fundovaný článek

R. Kříž 4.2.2012 7:43

hezke...

jen bych nerekl, ze ekonomika je natolik podminena "demokracii"...

to je nejaka posedlost tou "demokracii"? to, ze se hlasuje o me penezence a o tom, co muzu a nemuzu delat je efektivnejsi nez kdyz si o svych penezich a cinech rozhoduju sam? kde jste to vzal, experte?

B. Rybák 4.2.2012 19:23

Re: hezke...

Jenomže zajistit rozhodování o vlastních penězích Vám dokáže v maximální možné míře jenom demokracie. V Číně došlo jenom k dočasnému souladu autoritativního státu, který chce větší moc (pomocí většího bohatství) a přáním většiny obyvatel, kteří chtějí zbohatnout a těší je i nárůst (národního) sebevědomí. Až bude potřeba tato potřeba společnosti saturována, nebo společnost přestane věřit, že se to povede (což zatím není moc pravděpodobné), bude stát Čína na ideologickém rozcestí. V tom 1. případě se bude demokratizovat (svým vlastním způsobem), v tom 2. vyčerpána chaosem opět usne.

P.S. Od objevu zbraní hromadného ničení je jedinou možnou válkou mezi velmocemi válka hospodářská (vědecko-technická, ideologická, psychologická, informační, diplomatická).