Sobota 25. ledna 2025, svátek má Miloš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

ĆÍNA: Přetrvávající magie čísel a zřetelné změny mravů

diskuse (2)
My lidé jsme všelijak pověrčiví. Černá kočka přeběhnout přes silnici – tuze špatné znamení, takže raději zpět domů a nikam se nejede. Máme černé pátky a potenciálně hrozivé třináctky. I v některých amerických novostabách pominuto bývá třinácté poschodí. Hodně značný vliv se přikládá nadpřirozeným silám například v Thajsku. Nejen tam politici spoléhají na doporučení věštců. Nepříliš nábožensky založení a o to víc pověrčiví Číňané se pustí do výstavby multimilionového kolosu až po doporučení mistrů magie, kterým směrem a v jakou dobu zahájit.

Prozatím největší šanghajský mrakodrap o 88 poschodích rovněž potvrzuje náklonnost až posedlost Číňanů s číslicemi: osm („BA“ v mandarinské verzi, téměř se rýmující s „FA“, což znamená „prosperitu“) je šťastné, na rozdíl od jeho poloviny – čísla čtyři, připomínající smrt. K zahájení Olympiády v Pekingu došlo 8. srpna, čili osmého měsíce v roce 2008, v 8 hodin, 8 minut a 8 vteřin večer.

Čísla na automobilech - licence plates, oněch českých SPZ, rovněž čísla telefonního spojení mají svou váhu a to pak nezáleží, zda je to Nokia, Ericsson či Motorola. Nejlepší je mít několik osmiček za sebou. Není neobvyklé za něco takového zaplatit dvojnásobek, mnohonásobek. Dočetl jsem se, že v přístavu Xiamen, nám známém, jeden milující tatínek synovi za ekvivalent 2.500 amerických dolarů v aukci koupil mobil s číslem 8889988, obdarovaný se stal celebritou, společensky si značně polepšil. Vyhledávané je trojčíslí 168, značící „cestu k prosperitě“, ale jen v mandarínštině, ne v jiných dialektech.

Kvalitní je i šestka a ještě víc považovaná je devítka, značící „dlouhý věk“, jeho se dožít (longevity). Však proto 9.9.1999 byl ten nejpopulárnější svatební den v zemi.

Nutno se vyhýbat čtyřkám („SI“ neboli „smrt“ v mandarinštině) . V kantonské verzi jazyka 14 či 1414 znamená „okamžitou smrt“. Takové mobily jsou téměř neprodejné. Obchody se jich zbavují pod výrobní cenu. ¨

Kdo by ale něco takového kupoval?

Prý jedině jako dárek praodičům, též k rozdávání v méně populárních příbuzenských kruzích.

- - -

Dívám se po lidech a vizuálně si ověřuji oprávněnost reputace šanghajských žen jako těch nejelegantnějších, nejnáramnějších pěknic v zemi. Majestátně promenují, případně klopýtají na tuze vysokých podpatcích. Sice už nastával podzim, vedřiny pominuly, nicméně k zahlédnutí byl nejeden belly button neboli pupík, nynější moda takto se prezentovat v citadele někdejšího puritánského řádění.

Krása, elegance, estetická přitažlivost se s maoistickým konceptem zářného budování zkrátka nesnášely. Zvlášť zakalení svazáci běhali s nůžkami po ulicích a ušmikávali dívčinám údajně feudální copy. Národ těchto štíhlých, neobézních stvoření byl vlastně nucen vypadat co nejošklivěji. Platilo pravidlo devítileté střídmosti: tři roky nové, tři roky obnošené, tři roky vyspravované, flastrované. Nezřídka se prý stávalo, že ráno za tmy rozespalý, do práce pospíchající manžel si na sebe hodil manželčin mundur, a ona zase jeho blůzu a pantalony, nikdo nic nepoznal, nikdo nebyl odlišitelný, celý ten velenárod totožně naditý do modrého neforemného materiálu.

Zajímala mě soudružská etiketa, co že z ní dosud zbylo. Například správná forma pozdravu, zda měli nějakou tu svou Čest práci – což v anglickém překladu Labor be honored zní hodně nepřirozemě a v jazyce pilného čínského národa to třeba bude ještě směšnější.

Co oslovení Soudruh? Dozvídám se, že tento dřív nepominutelný, všude slyšitelný TONGŽÍ (tongzhi v anglické transkripci) již pominul , ale dodýchával pozvolně. V autoritativním zdroji etikety („Moře slov“) z roku 1979 to ještě byla předepsaná univerzální forma oslovení. Deset let poté, ve vydání z roku 1989, významném na události nejen v Evropě ale i v Číně (Tiananmen), se objevila revize „běžná forma oslovení v socialistických zemích“. Revize prozatím nejposlednější z roku 1999 vypadá takto: „nyní v éře reforem ´soudruh´ již není jedinou formou oslovení. Tradiční výrazy (Pan, Paní, Slečna) se navrátily jako vyjádření respektu a cordiality (´vřelosti, upřímnosti´).“

Dostalo se mi ujištění, že tento čínský „soudruh“ už zcela pominul jako trapný anachronismus.

Rovněž jsem zabažil dozvídat se o změnách v počínání, v mravech a pokud možno i nemravech národa. Dozvěděl jsem se, že už před řadou let se začaly beztrestně objevovat požadavky typu „Socialismu je vždy třeba krásy!“ Znovu došlo k zavedení soutěží krásy, zatracovaných místními konzervativci s nemenší vehemencí než jak činí hodně zarputilé feministky na Západě. Začal vycházet časopis „Šanghajské nevěsty“.

Sex byl tabuizován, vládnoucí strana postavila pornografii mimo zákon. Nicméně nahotinky již pronikají na stránky časopisů. Ještě začátkem nového tisíciletí cenzurou v časopisech a novinách neprošly fotografie nedostatečně oblečených modelek. Poté však došlo ke „Grass-root sexual revolution“, slovy Annie Wang, autorky nezakázaného pionýrského díla „The People’s Republic of Desire“ v anglickém překladu – „Lidová republika žádostivosti, dychtivosti“ by to bylo česky. Stát takové opovážlivosti začíná přehlížet, s plným však soustředěním na projevy nevhodného politického aktivismu. Státní tisková agentura Xinhua na svých webbových stránkách smí beztrestně uveřejňovat portréty nejpěknějších nejen samiček , ale i svalnatých samců.

Žurnalistka jménem Lili (též známá jako Muzi Mei) se na svém bloggu vychloubá svými výkony v posteli, víc než stovku milenců už zvládla. Po ní se ozvali jiní a jiné, s vlastním chvástáním – toť v zemi, kde ještě v předchozí generaci se vyžadovalo úřední povolení k sňatku a po jeho docílení i ke kontrolovaným praktikám antikoncepce. Zatímco výzkumníkům Čínské akademie společenských věd se v roce 1989 pouze 15% respondentů přiznalo k předmanželskému pohlavnímu styku, v roce 2005 podíl přiznavších už stoupl na 70 procent. Třetina mládeže nemá problém s eventualitou manželské nevěry.

V Kantonu (Guangzhou) se konal Sex Culture Festival, s přehlídkou „adult toys“, sexuálních pomůcek , oněch robertků, tvarem některé připomínající palcáty Žižkových kališníků . (Velmi populární design pro ženy – tzv. erotický motýlek.)

Čína se stala jejich naprosto největším výrobcem na světě. V Šanghaji jeden obchod dokonce začal prodávat kondomy v balení s Maocetungovým portrétem.

To už tedy jde příliš daleko, leckdo se tak strachuje a připomíná dobu dekadence dynastie Ming, kdy i intelektuálové při čajových dýcháncích debatovali o svých extravagantních sexuálních praktikách.

Přibývá pohlavních nákaz, potratů a rozvodů (roční vzrůst 20%).

Prozatím se ale v Číně nesmí, co se v Praze smí: VAGINA MONOLOGY

na divadelní scénu ještě nesměly dorazit. Taková překážka se časem jistěže vyřeší vhodnou sémantickou úpravou, povýšením genitálií třeba na paláce rozkoše, omamné tůně, takto v osvědčené čínské tradici.

K O N E C

Neoficiální stránky Oty Ulče

Aston Ondřej Neff
25. 1. 2025

Kterápak hlava vymyslela, že bude dobré zdanit telefony?

Dokument
25. 1. 2025

Vybrané pasáže z prezidentova projevu k účastníkům Světového ekonomického fóra v Davosu

Pavel Soltys
25. 1. 2025

Důležitým aspektem dekretů není to, co přináší, ale to co ruší.

Lubomír Stejskal
25. 1. 2025

Bednářová už učitelkou není – a tím měla kauza skončit!

Hyena Neff
25. 1. 2025

Gari s Norou našly místečko, kam se zašijí a na něčem tam hodují.

Aston Ondřej Neff
23. 1. 2025

Jakožto člověk stoprocentně pozitivní vyhlížím každou dobrou zprávu.

Aston Ondřej Neff
22. 1. 2025

Donald Trump svým inauguračním projevem odpálil pořádnou petardu.

Aston Ondřej Neff
24. 1. 2025

Senát nebyl schopen se postavit k přílepkům k Lex Ukrajina.

Gustav Sitař
23. 1. 2025

Nový americký prezident se ujal vlády.

Marian Kechlibar
24. 1. 2025

Evropané nemají v IT sebemenší šanci dohnat americký náskok.

Lidovky.cz, ČTK
25. 1. 2025

Muži ze Spojených států a Evropy si nemůžou vynachválit kolumbijské město Medellín, které se pro ně...

ČTK, Lidovky.cz
25. 1. 2025

Americký prezident Donald Trump navštívil Los Angeles v Kalifornii, které tento měsíc zdevastovaly...

Miroslav Korecký
25. 1. 2025

Senát si prožil další (kolikátý už?) okamžik hanby. Po Sněmovně, v níž tajné služby protlačily svůj...

Radek Latislav
25. 1. 2025

Osmnáct svíček za každý zmařený život v pátek zažehli na hromadném hrobě u kostela Nanebevstoupení...

ČTK, Lidovky.cz
25. 1. 2025

Americký Senát těsně schválil jmenování Petea Hegsetha ministrem obrany Spojených států. Hlasování...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz