21.10.2019 | Svátek má Brigita


Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Kocourek 9.10.2019 14:48

Ohledně Číny je třeba si uvědomit pár věcí:

- Čína se každých několik set let propadla do chaosu a opet se z něj pozvedla. Zpravidla ji sjednotil nějaký vnější nebo vnitřní vojevůdce, často poměrně primitivního ražení.

- Čína v tisíciletém smyslu není stát podle představ Západu (či OSN), ale civilizace, která se navíc považuje za střed světa. Měnila se řeč i zvyky, v rámci výše uvedeného střídání pádů a vzestupů dokonce měnila svoji polohu (ne zcela, ale posouvala se na sever či na jih). Co zůstávalo, bylo písmo a společný pohled na to, jak má fungovat civilizace.

- Kdybychom se měli s Čínou srovnávat, tak jedině jako evropská civilizace, v čemž si nevedeme zdaleka špatně. První čínské písmo pochází zhruba ze stejné doby, jako první fénické písmo, jehož je naše přímým pokračováním (čínské písmo se samozřejmě taky vyvíjelo, dnešní Číňan by nejstarší nápisy na želvích krunýřích nedokázal přečíst).

- Čím se lišíme, to je naše přesvědčení, že víc států v Evropě ničemu nevadí (vzájemná konkurence dokonce podporuje pokrok). Číňané by takovou situaci popsali jako období "válčících států" a za žádoucí by považovali jejich násilné sjednocení.

- Nejsou tak daleko časy, kdy příslušník Západu považoval svoji civilizaci automaticky za nejlepší na světě a ostatní, pokud patřili k vyšším vrstvám, se jí přizpůsobovali (včetně Číňanů). Co nyní Západu chybí, je ono sebevědomí. Jsme jediná civilizace, která ostatní přesvědčuje, že jsou si všechny kultury rovny. To by nikoho jiného vůbec nenapadlo. Proto to tak vypadá, že mají Číňané navrch, jenže z dlouhodobého hlediska se svým přístupem vždycky upadnou do stagnace.