19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

ČÍNA: Jedna země, jeden svět

Čínská lidová republika slaví 70 let svého trvání. Zásadní státoprávní změnu, jež oficiálně nastala 1. října 1949 coby vyústění dlouhé občanské války.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Podracký 9.10.2019 16:11

Čína ukázala, že státní kapitalismus může fungovat. U nás by to bylo nepředstavitelné a v Rusku také. Ale čínské konfuciánské myšlení, které má úctu k nadřízeným strukturám jako nejvyšší hodnotu, dokázalo opak. Jen si nemyslím, že barevná revoluce v Honkongu může zvítězit. Honkong je také Čína a také má konfuciánské myšlení. To není Sýrie, Ukrajina, Egypt nebo Česko, kde se o to pokouší Milion chvilek.

K. Kocourek 9.10.2019 14:48

Ohledně Číny je třeba si uvědomit pár věcí:

- Čína se každých několik set let propadla do chaosu a opet se z něj pozvedla. Zpravidla ji sjednotil nějaký vnější nebo vnitřní vojevůdce, často poměrně primitivního ražení.

- Čína v tisíciletém smyslu není stát podle představ Západu (či OSN), ale civilizace, která se navíc považuje za střed světa. Měnila se řeč i zvyky, v rámci výše uvedeného střídání pádů a vzestupů dokonce měnila svoji polohu (ne zcela, ale posouvala se na sever či na jih). Co zůstávalo, bylo písmo a společný pohled na to, jak má fungovat civilizace.

- Kdybychom se měli s Čínou srovnávat, tak jedině jako evropská civilizace, v čemž si nevedeme zdaleka špatně. První čínské písmo pochází zhruba ze stejné doby, jako první fénické písmo, jehož je naše přímým pokračováním (čínské písmo se samozřejmě taky vyvíjelo, dnešní Číňan by nejstarší nápisy na želvích krunýřích nedokázal přečíst).

- Čím se lišíme, to je naše přesvědčení, že víc států v Evropě ničemu nevadí (vzájemná konkurence dokonce podporuje pokrok). Číňané by takovou situaci popsali jako období "válčících států" a za žádoucí by považovali jejich násilné sjednocení.

- Nejsou tak daleko časy, kdy příslušník Západu považoval svoji civilizaci automaticky za nejlepší na světě a ostatní, pokud patřili k vyšším vrstvám, se jí přizpůsobovali (včetně Číňanů). Co nyní Západu chybí, je ono sebevědomí. Jsme jediná civilizace, která ostatní přesvědčuje, že jsou si všechny kultury rovny. To by nikoho jiného vůbec nenapadlo. Proto to tak vypadá, že mají Číňané navrch, jenže z dlouhodobého hlediska se svým přístupem vždycky upadnou do stagnace.

L. Kubeš 9.10.2019 13:54

Obdivovat stát, který prosperuje z krádeží duševního vlastnictví z celého světa, může jen totální omezenec a nebo gauner.

Z. Rychlý 9.10.2019 9:23

Za bolševika jsme přijali za jisté, že budování socialismu vede k rovnosti v chudobě a bídě. Že i z vyspělých ekonomik se stávaly ekonomiky podřadné. Jak velký vliv mělo na úspěch Západu poměrně velké zadlužování posoudit neumím, ale myslím si to. Faktem je, že úvodní teze platila, východ souboj prohrál a vychrtlý Východ sleduje stěží světla vlaku, který nám ujel.

Čína tuhle tezi vyvrací. I pod knutou komančů se z Říše středu stává bohatý stát. Jak je to možné! ??

Vykrádají znalosti a patenty - Japonci by mohli vyprávět, ale tam jsme to strpěli, u Číny to jaksi vadí. Já si tu symbiózu bolševiků s čínským lidem vysvětluji hluboce zakořeněným konfucianismem. Marxistické vidění bylo jen chvilkovým třeštěním s miliony mrtvol. Velké pochody k ničemu kloudnému nevedou. Současný velký zelený pochod se zelenými knížkami v rukách fanatických studentů bude taky k ničemu. Ještě sice Zelené knížky nejsou k mání, ale Gretiny citáty už jistě někdo sepisuje.

R. Vacek 9.10.2019 7:26

Není kam spěchat. Protesty v Hongkongu trvající léta povedou k postupnému odlivu kapitálu do sílící Číny. Co to je počkat deset, padesát let pro zemi středu s tisíciletou historií.