Pondělí 20. ledna 2025, svátek má Ilona
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

ČÍNA: Co Západ příliš nechápe

diskuse (63)

Tím Západem se spíš rozumí celý zbylý svět, zejména Amerika, ta nejvíc vyspělá a dosud nejvíc zaviděná a rovněž nenáviděná. Příval kritiky přichází z mnohých směrů, mnoho takových iniciativ se ozývá, nezřídka ze země s největším počtem obyvatelstva, jíž ovšem je Čína. A od jejích břehů se nejvíc takové kritiky, z úst tamější nejvýznamnější osobnosti, jíž je Si Ťin-pching, hlava státu a komunistické strany, té de facto jediné ve státě od doby Mao Ce-tunga toho nejvýznamnějšího předchůdce. Na prozatím nejvýznamnějším stranickém sjezdu došlo k rozhodnutí o omezení moci hlavního funkcionáře, avšak s výjimkou týkající se prozatím nejmocnější postavy Si, jehož moc je oficielně prodloužena až do roku 2023.

Čína má dvojí systém autority: strana a vláda, v němž strana převládá. Nejvýznamnějším je členství v Politburo Standing Committee. Formálně je vojenská moc (People’s Liberation Army) kontrolována stranou a nikoliv vládou. Z předchozích nejvyšších představitelů, sedm jich bylo odstraněno (purged) nebo popraveno. V osmdesátých letech dvacátého století, v reakci na chaos na předchozí Maovu éru, Teng Siao-pching nová rozumnější pravidla uvedl v platnost, včetně povinného odchodu do penze. Všechny Tengovy reformy, jak slíbeno, se neuskutečnily. Teng

odešel z aktivní politiky. V roce 2012, rival předáka Si, jménem Po Si-laj, byl uvězněn v souvislosti se skandálem týkajícím se korupce a vraždy britského obchodníka.

Došlo k nahrazení principu „socialist legal system“ totožnou novinkou „socialist rule by law“, činící ze soudců nástroj stranické kontroly.

Nynější ústava se zmiňuje o roli strany pouze v předmluvě. Posléze došlo ke změně, že „socialistický systém je základní systém Lidové republiky Číny. Vedení Čínské komunistické strany je především vyjádření socialismu s čínskými vlastnostmi“. Strana a stát tak důkladně splynuly.

Cílem je úsilí prosadit vliv Číny v celém světě. Zásluhou diplomatického protokolu je usnadněno setkávání se zahraničními představiteli - prezidenty a generálními tajemníky. Podle názorů People’s Daily, prezident stranický šéf pro dalších deset roků bude působit k zvládnutí hospodářských i jiných problémů.

V roce 2016 čínské investice v Evropě dosáhly výše 40 miliard dolarů. Číňané též uplatňují růst svého politického vlivu. Tomu se věnuje vlivný britský týdeník The Economist s datem 6.října 2018, s titulem na svém vydání CHINA’S DESIGS ON EUROPE. V zásadním úvodníku je zdůrazněna existence českého prezidenta Miloše Zemana, vyslovené zřetelné přání jeho vlasti, aby se Čína v Evropě stala nepotopitelným plavidlem (“unsinkable aircraft-carier“). V loňském roceŘecko přestalo kritizovat Čínu za její počínání na foru OSN. Maďarsko a Řecko přestaly před forem EU kritizovat Čínu za expanzivní územní nároky v Jihočínském moři. Za takových okolností Evropanům toliko zbývá chovat se rozvážně.

Což platí nejen pro Evropany. Rozmáhajícími se investicemi nedemokratických supermocností roste rovněž zájem Američanů. U nich rostou též obavy z čínských komerčních a vojenských iniciativ. Mnohé evropské investice v Evropě jsou soukromé ve státech včetně Německa. Dochází k výkupu nadějných firem a Čína si počíná rozumněji než mnozí jiní zájemci. Nelze pochybovat, že mnozí Číňané mají lepší vztah k evropským národům. Mnozí Evropané se obávají Francie, že Velká Británie má víc společného v Amerikou, jakkoliv mají nepříjemný vztah k nynějšímu nájemníkovi Bílého domu. Nelze v Evropě přehlédnout nepříznivý vztah společně s Japonskem vůči Číně. Nutno posuzovat případ od případu. Montenegru nedovolovat přílišné zadlužení. Tvrdší posuzování investment případů Maďarska a Polska. Vyžadovat zřetelnost průhlednosti transakcí. Soustřeďovat směrem na tzv. „QMV - qualified -majority voting. A little more intra-European solidarity would go a long way.“

Amerika ovšem také hraje významnou roli. Čína se snaží prosadit vlastní pravidla na malé země.

„Získávat moudrost, zdravý rozum, čínské investice v Evropě vzrůstají, kráčíme vpřed (Gaining wisdom, marching forward).“ Při formálním zasedání na Pražském hradě nový čínský velvyslanec Čang Ťien-min citoval svého prezidenta: „Dějiny vždy dávají lidem příležitost získávat moudrost a sílu kráčet vpřed.“ Jsou tomu již čtyři dekády, kdy Čína začala s náročnými iniciativami.(Belt and Road Initiative - BRI) k vytváření společného ekonomického vývoje. Ona pražská konference - prezentovaná jako událost pro čínské investory - měla společného hostitele New Silk Road Institute Prague angažující nejen Českou republiku, ale i další evropské země. V čele projektu a v roli poradce českému prezidentovi je Jan Kohout, bývalý český ministr zahraničních věcí. Této informace se dočítám, aniž bych si jí byl vědom. Značně vzrůstá čínská přítomnost v České republice. Čínské investice v Evropské unii již dosahují téměř 40 miliard dolarů.

Číňané již nyní vlastní většinu či již celou Syngentu, což je velký švýcarský producent pesticidů, největší řecký přístav Piraeus a Hinkley Point C, britskou nukleární stanici, letiště jako londýnské Heathrow, Hahn ve Frankfurtu a jsou též značnými podílníky výrobců v Peugeotu, Citroenu a Pirelli, italském výrobci pneumatik.

Největší množství čínských finančních zdrojů proudí do západní Evropy. V Německu je soustředění na high-tech firmy, Čína nakoupila 10 % firmy Daimler, vlastníka Mercedes-Benz. V této době čínští odborníci obohacují velvyslance svými přednáškami. V roce 2015 v kooperaci s čínskou military intelligence dorazili správní zájemci se značným množstvím finančních zdrojů k nákupu atraktivních majetků, mezi nimiž finanční zdroje, Travel Service, nákup největší české letecké společnosti, druhého největšího fotbalovéo klubu (S.K. Slavia).

Čínský vliv se šíří zejména východním a jižním směrem. Čína dává přednost bilaterálnímu jednání. Viktor Orban, maďarský autokratický premiér, informoval německé finanční potentáty, že v případě neochoty EU poskytnout finanční podporu bude řešením získání podpory od Číňanů.

Znalci se vyjadřují v tom smyslu, že z čínského hlediska jsou všechny státy světa malé. Jednou z velkých zranitelností je naivety. Po delší dobu to platilo jak pro Ameriku, tak pro Austrálii. Číňané zbudovali železnici Budapešť-Bělehrad. Číňané rovněž financovali dálniciz Varšavy až k německé hranici, aniž by byl projekt dosud ukončen.

Nových překvapení se zajisté dočkáme.

PROZATÍM KONEC 

Aston Ondřej Neff
20. 1. 2025

Týden po Fialovi vystoupil v Partii Terezie Tománkové Babiš.

Marian Kechlibar
20. 1. 2025

Celý proces „přesunu IT napravo“ je drama o dvou dějstvích.

Pavel Soltys
20. 1. 2025

Jak téměř trumpovský moment obrátil svět vzhůru nohama

Jon Babicka
20. 1. 2025

Možná že by vás zajímaly pocity toho, kdo byl požárem přímo ohrožen.

Aston Ondřej Neff
17. 1. 2025

Za první republiky byli komunisté pod Gottwaldovým vedením sekáči.

Aston Ondřej Neff
18. 1. 2025

SPOLU dělá všechno proto, aby volby prohrálo s každým, včetně STAN.

Alexander Tomský
18. 1. 2025

Elon Musk svými provokativními a mnohdy i lživými tweety rozbouřil Anglii.

Chechtavej tygr
18. 1. 2025

Sedí bruneta a blondýna v kavárně.

Ladislav Jakl
17. 1. 2025

Skalinami se nese skřípot, praskání a další děsivé zvuky.

ČTK, Lidovky.cz
19. 1. 2025

Izraelská armáda převezla tři ženské rukojmí, které v Pásmu Gazy propustilo teroristické hnutí...

Martin Korbáš
19. 1. 2025

V úvodním nedělním zápase hokejové NHL Ottawa uspěla 2:1 na ledě New Jersey, které tak prodloužilo...

ČTK, Lidovky.cz
19. 1. 2025

Čeští házenkáři v závěrečném utkání základní skupiny na mistrovství světa prohráli s favorizovaným...

Lidovky.cz, ČTK
19. 1. 2025

Ani po 38. kole hokejové extraligy se pořadí na čele nemění. Sparta zvládla napínavý zápas s...

19. 1. 2025

Fronta před washingtonskou Capital One arénou se v neděli od 10:00 amerického času (16:00 SEČ)...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz