Neviditelný Pes

ČÍNA: Co vy na to, pane prezidente?

2.1.2020

Miloš Zeman svého času v Ústřední čínské televizi (CCTV ), hlásné to troubě tamního režimu, prohlásil, že do země přijel, „aby se od Číny učil, jak zvýšit hospodářský růst, jak stabilizovat společenský řád.“

Pokud jde o to druhé – stabilizaci společenského řádu – dostali jsme v těchto dnech všichni další lekci, jak se to má dělat.

Obecně platí: šířit strach, totalitně ovládnout všechny oblasti společenského života, nepřipustit sebemenší náznak nezávislého myšlení. Toho se komunistický režim v kontinentální Číně se bojí – a podle toho hystericky jedná.

A zavírat nevinné lidi na dlouhá léta do vězení.

V pondělí 30/12 jsme se dozvěděli, že další z mnoha obětí protikřesťanských represí je pastor Wang Yi.

Pastor Wang Yi  při kázání

Pastor Wang Yi při kázání

Možná jste o něm nikdy neslyšeli. Tak alespoň stručně: původně právník (*1973) se stal v roce 2005 křesťanem. Byl povolán ke službě – šíření evangelia (hlásání dobré zvěsti), založil protestantský sbor dnes známý pod anglickým názvem Early Rain Covenant Church. Ve městě Čcheng-tu v centrální Číně.

Jde o sbor nezávislý, čínským režimem neregistrovaný, patřící mezi tzv. „house churches“ (domácí církve, tedy neoficiální) – a jako takový je úřadům trnem v oku. Neboť v totalitních systémech musí mít mocipáni absolutní kontrolu nad vším, tedy i nad náboženským životem. Například místa bohoslužeb podléhají registraci a tomu, co jsme znali i u nás před listopadem 89 – státnímu dozoru.

A být režimem zaregistrován znamená dělat hanebné kompromisy. O co se může jednat? Tady je screenshot zprávy slovenského serveru Teraz.sk z 30/12/2019, který v souvislostí s pastorem Wangem Li píše:

Wang 1

Dosti nechutné.

Server Hlas mučedníků, který sleduje represe vůči křesťanům na celém světě, upozornil 28/11/2019 na blížící se soudní líčení:

Wang 2

Jde o justiční pokračování zátahu proti Wangovu sboru, k němuž došlo v prosinci 2018. Tehdy bylo zatčeno na sto příslušníků společenství, z nichž většina byla po výsleších propuštěna. Bratr Wang zůstal ve vazbě a v pondělí 30/12/2019 obletěla svět děsivá zpráva. Zde titulek z webu listu The New York Times:

Wang 3

Ano, pastor Wang byl za „podněcování s cílem svrhnout státní moc“ a za „nezákonnou obchodní činnost“ odsouzen na devět let kriminálu. Viděno pohledem věřícího člověka ze Západu: jenom proto, že chtěl svobodně vyznávat a praktikovat křesťanskou víru.

Množí se zprávy, že pronásledování věřících v komunistické Číně nabírá na intenzitě, ať už jde o katolíky, muslimy – a nyní i protestanty. Rozsahem se prý blíží neblahým časům tzv. kulturní revoluce spojené s diktátorem Mao Ce-tungem.

Z vyjádření českého prezidenta jsem nabyl dojmu, že čínský vůdce Si Ťing-pching (alias „strýček Si“) je něco jako jeho politický přítel. Zajisté mají dobré vztahy. Proto by mě zajímal názor Miloše Zemana na pronásledování křesťanů v kontinentální Číně, přičemž kauza nespravedlivě odsouzeného bratra Wanga Li je pouhopouhý vrchol ledovce.

Anebo je to vnitřní věc ČLR, do které nám nepřísluší se „vměšovat“?

Stejskal.estranky.czzpět na článek